Aktuálne Pre zábavu 

Urobte si test podľa ajurvédy, budete prekvapení, aký je presný a výstižný

Ak chcete vedieť, či sú vaše dóše v rovnováhe, urobte si nasledujúci test. Riadok po riadku si zaznačte to, čo vás najviac vystihuje. Samozrejme, výsledky netreba brať fatálne vážne, pretože ajurvédska medicína je oveľa komplexnejšia a vyšetrenie lekárom na určenie diagnózy a najmä liečbu je nevyhnutné. Ale keď si po vyplnení testu prečítate charakteristiky dóše, ktorá u vás prevažuje, budete prekvapení, aké je to presné a výstižné a pochopíte, prečo aj svetová zdravotnícka organizácia berie túto medicínu vážne.

DÓŠA

Vata

Pitta

Kapha

Postava

chudá, vysoká alebo malá, nízka stredná mohutnejšia, masívna

Kostra

ľahká, vystupujúce kosti stredná ťažká, sklon k obezite

Koža

tenká, suchá, chladná, praskliny teplá, vlhká, ružová, často s akné a materskými znamienkami hrubšia, biela, mastná, hladká a jemná

Nechty na rukách

suché, lámavé, krehké, často ryhované jemné, ružové široké, biele, hrubé

Pulz

slabý, nepravidelný, rýchly silný, dobre hmatateľný pomalý, stály

Potenie

menšie či priemerné, bez zápachu vo väčšej miere, so zápachom mierne, chladné, s príjemným zápachom

Stolica, pohyby čriev

tuhá, nepravidelná, časté zápchy, plynatosť pravidelná, redšia, hnačky, tendencia k pocitom pálenie okolo konečníka či hemoroidom mierna, stredne tuhá, často s hlienom

Moč

bez farby, menšie množstvo žltý až nečervenaný, tendencia k páleniu kvôli vyššej kyslosti mliečny

Vlasy

riedke, hrubé, suché, vlnité husté, jemné, sivé alebo ryšavé, sklon k predčasnému šediveniu či plešateniu tmavé, silné, mastné, lesklé

Čelo

nízke s drobnými vráskami stredné, hlboké vrásky vysoké, široké

Chuť do jedla

premenlivá výrazná, nervozita pri pocite hladu, nemôže vynechať obed stála alebo nízka, jedlo vynechá bez problémov

Hmotnosť

nie je sklon k tlstnutiu, ale môže byť nadváha pri prílišnom jedení sklon k priberaniu ľahko priberá

Smäd

premenlivý často smädný zriedkavo smädný

Oči

malé, často hnedé stredné, prenikavé, sklony k začervenaniu široké, výrazné, husté mihalnice

Hlas

nízky alebo slabý, chrapľavý vysoký alebo prenikavý tichý, príjemný

Pery

popraskané, tenké, úzke, suché stredné, mäkké, červené veľké, mäsité

Čo vás najviac obťažuje?

zima a sucho teplo a slnko zima a vlhko

Choroby

nervový systém, bolesti, artróza, duševné choroby horúčky, infekcie, zápaly dýchací systém, hlien, opuchy

Temperament

nervózny, bojácny podráždený, zlostný alebo netrpezlivý pohodový, sentimentálny, spokojný

Rozhodovanie

ťažké rýchle, s jasným cieľom pomalé

Spôsob reči

rýchla, nerozhodná, rozvláčna inteligentná, priemerná, presviedčajúca, konfliktná pomalá, stála, tichá

Spánok

ľahký, sklon k nespavosti stredný, zaspáva a vstáva bez problémov hlboký

Pamäť

rýchlo sa učí, všímavý, rýchlo zabúda bystrá, rýchla učí sa pomaly, nezabúda

Názory

radikálne, premenlivé jasne zamerané na ciele, vodcovský typ lojálne, stále, konzervatívne

Emócie

obavy, nadšenie srdečnosť, vrelosť alebo hnev oddanosť alebo miernosť

Myseľ

bystrá alebo prispôsobivá prenikavá alebo kritická Pomalá

Výsledok

SPOLU

SPOLU

SPOLU

 

Kto ste podľa ajurvédy?

Ak prevažuje

Vata

Ste bystrý, trochu náladový človek s tvorivými schopnosťami. Máte rýchle pohyby, ale s energiou ste na tom raz hore, raz dole. Ste aktívny. Na stres reagujete obavami, nervozitou a strachom. Ľahko zarobíte peniaze, ale neviete si dobre rozplánovať ako ich minúť, zvyčajne sa rozkotúľajú rýchlo. Vyhýbate sa konfrontáciám.

Ste skôr štíhly, máte malé úzke hnedé, šedé alebo modré oči, tmavé vlasy, vysoký hlas, hovoríte rýchlo a prerušovane.

Ak v dotazníku prevažuje Vata, zrejme máte nepravidelný režim, často cestujete, stres sa prejavuje chudnutím, suchou pokožkou, problémami s dýchaním, ochorením ľadvín, žlčníka, zápchou, slabou imunitou a nespavosťou. Na psychickej úrovni sa to prejavuje ako strach, úzkosť a obavy. Preto by ste v strave mali vynechať studené nápoje, sušené ovocie, všetky pochutiny, ktoré zvyknete len tak zobkať (čipsy, keksíky), fazuľu, jačmeň, kukuricu, proso, pohánku, fast food a akékoľvek jedlo zhltnuté v rýchlosti. Naopak, na zharmonizovanie tela a duše potrebujete výživné varené jedlá, ovos, ryžu, mliečne výrobky, sladké šťavnaté ovocie, biele mäso, ryby, teplé polievky, teplé nápoje, orechy a semienka.

Že ste telo dostali do rovnováhy zistíte vtedy, keď budete po jedle cítiť pocit nasýtenia, trávenie a vylučovanie bude fungovať ako švajčiarske hodinky, budete plný energie a pokožka aj vlasy sa budú zase lesknúť.

Pitta

Ste cieľavedomý, s výbornou pamäťou a organizačnými schopnosťami, bývate však podráždený. Máte rýchle trávenie, ktoré si žiada pravidelnú stravu. Milujete fyzickú aktivitu, hoci nie ste žiadny svalovec. Postavu máte skôr strednú, vlasy sú svetlé a rovné, so sklonom predčasne šedivieť alebo navždy opustiť vašu hlavu. Máte bystré oči so sklonmi k začervenaniu. Teplú jemnú kožu, na nej veľa materských znamienok a sklon k škvrnám alebo začervenaniu.

Deje sa to najmä vtedy, keď je Pitta zvýšená. Okrem vypadávania vlasov vám prekáža aj teplé počasie, trpíte kožnými vyrážkami, infekciami, zápalmi, prekyslením organizmu, chorobami obličiek, žlčníka, sleziny, slinivky. Často sa cítite frustrovaný, ste kritický, netrpezlivý a sám sa čudujete, aká zlosť do vás vie vojsť. Aby sa to zmenilo a Pitta sa dostala do rovnováhy, mali by ste z jedálnička vylúčiť ostré jedlá, horúce nápoje, kofeín, jogurty, syry, kyslú smotanu, pohánku, proso, žito, kukuricu, mäso, ryby, vajíčka, väčšinu korenín a žiaľ aj cibuľu, cesnak, repu, papriku, paradajky, reďkovky a špenát. Aby to nevyzeralo, že nemáte čo jesť, viac ako inokedy si doprajte ochladzujúce potraviny – sladké, horké, trpké. Pomôže teplé mlieko aj tvaroh, surové zeleninové šaláty s trochou olivového oleja, výborný je kokosový a slnečnicový olej, sladké ovocie, pšenica, jačmeň, biela alebo basmatí ryža, v menšom množstve biele mäso z hydiny a sladkovodných rýb a nakoniec aloe vera.

Keď budete mať opäť chuť do jedla, pravidelné trávenie, pocit spokojnosti, kopec energie, prácu si budete plánovať a chovať sa láskavo, Pitta je v rovnováhe.

Kapha

Tretiu dóšu, Kaphu, majú výraznú ľudia s tichou, premýšľavou povahou. Sú súcitní, svedomití a skoro nikdy neklamú. Sú lojálni, vedia odpúšťať, niekedy sú leniví a keď sa nahnevajú, trvá im dlho predlho, kým ich hnev prejde. Vždy majú chuť do jedla, trávi im pomaly, ale na toaletu chodia pravidelne., rovnako tak dobre a hlboko spia, energie majú stále nadostač a dlho vydržia. Čo sa týka fyzického vzhľadu, ide o ľudí veľkých, neraz zaguľatených, za čo môžu buď svaly, alebo tuk. Majú husté, silné vlasy, veľký okrúhly nos na veľkej okrúhlej tvári, veľké, nápadné oči, plné pery a veľké biele zuby.

Ak je Kapha zvýšená, prejaví sa v nadváhe, pomalom trávení, opuchmi, nadmernou tvorbou hlienu, cukrovkou a vysokým krvným tlakom. Človek je lenivý, doslova pažravý a najradšej by prespal celú noc a pol dňa. Aby sa to napravilo, z jedál treba vylúčiť všetko studené, sladkosti, pochutiny, príliš sýte a mastné jedlá, červené mäso, paradajky, uhorky, melóny, zemiaky, pšenicu, ovos, orechy aj sladké ovocie. Skoncovať treba s dlhým oddychovaním a spávaním cez deň.

Naopak, treba sa zamerať na teplé korenené jedlá, dobre urobí pred spaním šálka polotučného teplého mlieka. Dovolené je mäso z hydiny, fazuľa, zelenina, jačmeň, kukurica, žito, pohánka, proso, basmáti ryža a namiesto sladkostí med.

Zrovnovážnená Kapha sa prejaví pokojnou mysľou, silnou imunitou, výdatným spánkom, pravidelným trávením, pocitom energie, láskyplnosti, odvahy a schopnosťou odpúšťať.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články