Krása Najčítanejšie 

Toto určite musíte urobiť, ak sa chcete zbaviť celulitídy

Čo je celulitída a ako sa prejavuje?

Celulitída, často označovaná ako pomarančová koža, postihuje najmä podkožné tukové tkanivo stehien, zadku a bokov. Môže sa však objaviť aj v dolnej časti brucha. Koža postihnutá celulitídou pripomína pomarančovú kôru – preto sa nazýva aj „pomarančová koža“. Celulitída nie je choroba, ale kozmetický nedostatok, ktorý sa vyskytuje v 98 % prípadov iba u žien, čo možno vysvetliť rozdielnou stavbou podkožného tkaniva u muža a ženy. Tieto odlišnosti sa tvoria ešte pred narodením, ale prejavia sa až počas života. Vznik celulitídy súvisí so zvýšením hmotnosti, s nadbytkom tukového tkaniva, s hormonálnymi vplyvmi napr. v puberte a s nezdravou životosprávou či s nevhodným životným štýlom.

Prečo sa celulitída s pribúdajúcim vekom zhoršuje?

Odpoveď je jednoduchá. Spojivové tkanivo pod kožou, kde sa nachádzajú tukové bunky, je totiž elastické do 35 – 40 rokov, potom postupne ochabuje a úsilie o zmiernenie problému je teda sťažené. Preto by sa proti výskytu celulitídy malo začať bojovať čo najskôr.

Prečo celulitída trápi väčšinou iba ženy a nevyhnú sa jej ani modelky?

Ženské spojivové tkanivo má na rozdiel od mužského špecifickú štruktúru. Jednotlivé vlákna pod kožou sú usporiadané pozdĺžne okolo väčších tukových buniek, kým mužské sú mriežkovito prekrížené. Ženské tukové bunky majú guľovitý tvar, a preto sa tlačia smerom hore, kým mužské sú plochejšie a rozširujú sa vodorovným smerom. Spojivo je veľmi pružné, a preto umožňuje rastúcim tukovým bunkám až desaťnásobne zväčšiť svoj objem. Jednotlivé zväčšené tukové bunky sa pretláčajú medzi vláknami, vystupujú do vyšších vrstiev kože a vytvárajú na koži jamkovitý vzhľad. Na tomto mieste dochádza k zhoršeniu cirkulácie v lymfatických cievach a vzniká mierny opuch, ktorý stav ešte zhoršuje. Muži majú kožu na stehnách trochu silnejšiu a tukovú vrstvičku slabšiu. Vzhľadom k tejto prirodzenej štruktúre spojivového tkaniva môže celulitída postihnúť každú ženu a často sa jej nevyhnú ani ženy s dokonalou postavou alebo dokonca aj modelky.

Je celulitída choroba?

Celulitída nie je ochorenie a vyskytuje sa aj u inak zdravých žien, je to iba kozmetický nedostatok. Úzko súvisí so životným štýlom. U väčšiny žien vzniká vtedy, keď sa v tele začnú nadmerne zvyšovať tukové zásoby – vplyvom nesprávneho zloženia stravy, nedostatočného pohybu a nedostatku prijímaných tekutín. Výsledkom je vyššia hmotnosť a zväčšovanie tukových buniek.

Aký je rozdiel medzi celulitídou a nadváhou?

Pokiaľ má niekto nadváhu, znamená to, že vzhľadom k svojmu typu a veku váží viac, než by v skutočnosti mal. Celulitída sa však vyskytuje bez ohľadu na telesnú hmotnosť a súvisí skôr s celkovou fyzickou kondíciou a životným štýlom.

AKO S CELULITÍDOU ÚČINNE BOJOVAŤ?

Už vzniknuté problémy s celulitídou sa nedajú vyriešiť ľahko a rýchlo. Neexistuje jediný zázračný prostriedok, pomocou ktorého je možné celulitídu odstrániť. Prevencia a liečba celulitídy musí prebiehať niekoľkými smermi. Najdôležitejšie body sú predovšetkým:

  • Dodržiavať nízkokalorickú diétu
  • Cvičiť aerobné a odporové cvičenia
  • Masírovať postihnuté miesta (masáže redukujú jamkovitý vzhľad kože)
  • Používať krémy, gély a balzámy (môžu znížiť tvorbu tukov a prispievať k ich rozkladu, zmenšujú obvod stehien, obmedzujú otoky, prekrvujú kožu a zlepšujú mikrocirkuláciu)
  • Vyvarovať sa extrémnym výkyvom hmotnosti
  • Začať čo najskôr a NEPRESTÁVAŤ!

Čo sú to strie a ako vznikajú?

Ide o kožné trhlinky, ktoré majú zo začiatku modročervenú farbu a neskôr belavú. Nachádzajú sa na miestach, kde sa koža viac rozťahuje.

Kedy a na ktorých miestach strie vznikajú najčastejšie?

Vyskytujú sa v puberte, v tehotenstve, pri niektorých ochoreniach a pri podávaní niektorých liekov. Môžu sa objaviť nielen u dievčat, ale aj u chlapcov. Na začiatku ide o vystúpené červené čiarky, ktoré postupne tmavnú, potom zosvetlejú a prejavia sa ako hladké pásiky vpadnuté pod povrch okolitej kože. V puberte sa vyskytujú v oblasti krížov, na stehnách, na bokoch a nad kolenami. V tehotenstve vznikajú na miestach veľkého ťahu kože na bruchu, na stehnách a na prsiach.

Je možné zbaviť sa vzniknutých strií?

Vytvorené strie sú trvalé a nedajú sa odstrániť. Vhodnou a pravidelnou starostlivosťou sa však dá predísť ich vzniku. V miestach výskytu strií úplne chýbajú elastické vlákna, ktoré majú dôležitú úlohu pri naťahovaní kože. Normálne sa koža po natiahnutí vráti do pôvodného stavu. Pri jej neprimeranom natiahnutí sa elastické vlákna môžu aj pretrhnúť. Vznik strií je individuálny. Vhodnou prevenciou je používanie špeciálnych prípravkov na prevenciu ich vzniku.

Aký je recept na krásnu, zdravú a pevnú pokožku?

Spočíva v pravidelnej starostlivosti a používaní kvalitných kozmetických prípravkov s modernými, vysoko účinnými látkami, ktoré pôsobia v najhlbších vrstvách pokožky a majú dermatologické účinky.

Prípravky Enja – Body Control Program určené na formovanie postavy obsahujú účinné látky, ktoré pokožku hydratujú, vyhladzujú, spevňujú, tvarujú a zoštíhľujú. Navyše prispievajú k redukcii celulitídy a pôsobia proti striám.

Pripravené v spolupráci s MUDr. Miloslavou Moskalykovou z Ústavu estetickej medicíny

Ako dokonale modelovať postavu a zbaviť sa celulitídy

Celulitída – pomarančová koža je čiastočne dedičná záležitosť, ale dobrá správa je, že sa jej môžeme úspešne brániť. Stačí zaradiť do svojho zvyčajného programu nejakú fyzickú aktivitu, dodržovať správnu životosprávu a nakoniec podporiť zvýšenú fyzickú aktivitu používaním moderných kozmetických prípravkov Enja – Body Control Program.

Aké cvičenie je pre boj s celulitídou vhodné?

Vhodná je akákoľvek pohybová činnosť aerobného charakteru, ktorá spôsobuje celkové odbúravanie tukov a prekrvuje pokožku. Čím väčšia je totiž vrstva podkožného tuku na tele, tým je celulitída viditeľnejšia. Výborné sú tiež cviky na tvarovanie problémových partií ako je brucho, zadok, boky a stehna, ktoré zvládne skutočne každý. Jedným z najvhodnejších cvičení je aerobik. V dnešnej dobe je už ponuka rôznych foriem aerobiku veľmi široká, preto si každý môže vybrať cvičenie podľa svojej fyzickej kondície:

  • dance aerobic – aerobik s tanečnými prvkami
  • step aerobic – cvičenie s využitím stupienkov, ktoré je zamerané predovšetkým na spodnú časť tela
  • kick box aerobic – veľmi intenzívne aerobné cvičenie s prvkami kick boxu
  • p–class – posilňovacie cvičenie v aeróbnom pásme

Veľmi vhodným cvičením je tiež power jóga – statické posilňovanie a naťahovanie celého tela, alebo spinning – intervalová jazda na stacionárnom bicykli. Pre tých, ktorým aerobik nič nehovorí, sú vhodné rôzne druhy rekreačného športu v trvaní 40–60 minút, ktorý sa uskutočňuje v strednej intenzite zaťaženia. Vhodný je jogging, plávanie, squash, jazda na bicykli alebo kolieskových korčuliach.

Aerobné aktivity by sa mali robiť dvakrát či trikrát týždenne a je nutné ich doplniť ešte o posilňovanie – tvarovanie celého tela. Pre tých, ktorí nemajú radi posilňovňu, je vhodné využiť ku tvarovaniu problémových partií lekcie p–class či bodystyling a to minimálne dvakrát týždenne.

Dôležité je pozerať sa na cvičenie ako na pravidelnú činnosť zaradenú do denného programu. Cvičenie by malo byť vítanou psychickou vzpruhou a okrem motivácie – odstranenie celulitídy – by nás malo hlavne baviť. Pri pravidelnom cvičení výsledky na seba nenechajú dlho čakať a odmenou bude štíhle pružné telo bez celulitídy, plné zdravia a energie a tiež uvoľnená a pozitívna myseľ.

Pripravené v spolupráci s Radkou Hanákovou–Hufovou, majsterkou sveta v športovom aerobiku

Ako upraviť jedálny lístok pre krásnu postavu

Vytvarovanie tela do vytúžených kriviek i boj proti celulitíde podporíte nielen cvičením, ale aj vhodne vybraným, pestrým, energeticky a obsahovo vyváženým jedálnym lístkom. Ako by mal vyzerať?

Jedálny lístok by mal byť rozdelený do 5 – 7 chodov denne, ktoré by v každom prípade mali zahŕňať raňajky, desiatu, obed, olovrant a ľahkú večeru. Celkový súčet energie v dennej dávke stravy by mal byť u žien medzi 1600 – 1800 kcal v závislosti od telesnej hmotnosti. Jedálny lístok by mal byť v zásade neslaný, jedlá by sa v nijakom prípade nemali dosoľovať. Dôležité je vyhýbať sa slaným potravinám, ako sú rôzne lupienky, slané tučné syry, desiatové a instantné polievky a pod. Soľ viaže vodu v podkoží a s ňou aj tuk.

Čo teda v priebehu dňa konzumovať a kedy?

  • Ráno: cereálne raňajky (ovsené vločky alebo celozrné pečivo) s nízkotučným jogurtom, ovocím, zeleným čajom a nesýtenou stredne mineralizovanou minerálkou
  • Dopoludnia: desiata vo forme jednej porcie ovocia a zeleniny napr. nízkotučného bieleho jogurtu
  • Obed: rybacie alebo hydinové mäso na grile s dusenou zeleninou alebo porciou ryže s minimom tuku, šalát s nízkotučnou zalievkou, minerálna voda
  • Popoludní: olovrant vo forme napr. sushi sendvičov (rybacie mäso s ryžou) alebo müsli tyčinky, minerálna voda
  • Večer: čo najľahšia večera, napr. 50g nízkotučného syra s celozrným kornšpitzom, porciou zeleniny či ovocia, alebo rybacie (hydinové) mäso na grile s dusenou zeleninou alebo šalátom

Jedálny lístok by mal obsahovať aspoň 3 litre vody alebo neperlivej minerálky denne. Pretože sa u celulitídy jedná o uloženie splodín látkovej premeny do spojivového tkaniva a tuku, musia sa tieto splodiny z organizmu vyplaviť. Mimoriadne vhodná na zmiernenie problémov s celulitídou je neperlivá minerálna voda.

Celodenná strava by mala byť bohatá na vlákninu z ovocia a zeleniny. To denne predstavuje optimálny príjem vlákniny (30g). Mali by sme konzumovať približne 1000g ovocia a zeleniny denne. Preto je dobré do každého jedla zaradiť aspoň jednu porciu ovocia alebo zeleniny. Ovocie a zelenina sú tiež dôležitým zdrojom dobre vstrebateľného vitamínu C, bez ktorého sa v postihnutom tkanive netvorí kolagén. Ovocie vďaka vysokému obsahu vody utišuje smäd a hydratuje tkanivo. Jedna porcia ovocia (napr. 1 broskyňa, 250g hrozna, 1/3 stredne veľkého melóna, 1 hrnček drobného ovocia) obsahuje približne 60 – 100 kcal energie,

15 – 25 g sacharidov a 2g vlákniny.

Neoddeliteľnou súčasťou jedálneho lístka by mali byť doplnky potravy, ktoré pomôžu pri likvidácii tukov: chróm, karnitín, CLA, extrakt z ginkgo biloba, chitosan, guaranín a i. Ich použitie v kombinácii s výživou a cvičením treba vždy konzultovať s odborníkom (dietológom).

Pripravené v spolupráci s odborníkom na výživu, Ing. Ivan Machom , CSc.

Pitný režim dôležitá súčasť boja proti celulitíde.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články