Aktuálne Dobré rady 

Tipy, ako pestovať kaktusy a sukulenty

Zdajú sa vám izbové rastliny náročné na pestovanie? Poďte s nami nazrieť do tajov kaktusov a sukulentov. Kvetov, ktoré buď nekvitnú celý svoj život, alebo raz za rok predvedú takú parádu, že sa vám tají dych. Váš interiér s nimi bude rozhodne netradičný a vás to nebude stáť ani príliš energie.

Sukulenty
Sukulent je nekvitnúca dužinatá rastlina, ktorá ozdobí váš interiér prekrásnymi listami rôznych farieb a tvarov. „Sukulent majte vždy na svetle, ideálne na východnom alebo západnom slnku,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady projektových marketov Hornbach. Ak by ste ho vystavovali nadmernému svetlu, slnko ich listy spáli a objavia sa na nich fľaky. Ak by ste sukulentom dopriali naopak svetla málo, budú nevyzreté (typickým prejavom sú dlhé stonky a listy s príliš veľkými odstupmi). Medzi najobľúbenejšie sukulenty patrí: Krasula, Echevéria a Aloe.

Substrát – ideálny je substrát pre kaktusy a sukulenty. Obsahuje priepustnú kombináciu zeminy a piesku. Sukulenty vysádzajte najlepšie do kvetináčov s dierkami, aby bolo možné vylievať prebytočnú zálievku z podmisky. „Ak si vyberiete kvetináč bez dierok, nezabudnite na dno nasypať buď niekoľko guľôčok keramzitu alebo črepy keramických kvetináčov. Vytvoríte tak prirodzenú drenáž a zemina nebude prevlhčená,“ vysvetľuje Benda.

Zálievka – zálievka je alchýmia, až 80 percent kvetov zahynie z dôvodu preliatia. Pri sukulentoch odporúčame približne takýto postup: v horúčavách zalievajte sukulenty raz za dva až tri dni. V zimných mesiacoch, kedy majú kvety vegetačný pokoj, ich zalievajte cca raz za tri týždne. Ideálne je na východnej strane zalievať kvetiny večer a na západnej ráno.

Tip na dokonalú zálievku:
Nechajte vodu na zálievku postáť cca dve hodiny a nezalievajte listy.

Tip, ako zalievať previsnuté sukulenty:
Zálievka by po listoch stiekla. Posaďte celý kvetináč do lavóra s vodou a nechajte rastlinu napiť sa. Až bude substrát na pohmat vlhký, oklepte kvetináč a znova zaveste.

Hnojenie – stačí raz za tri týždne a v zime nehnojte vôbec.

Presádzanie – akonáhle sa kvetina prekorení a kvetináč je jej malý, treba si naplánovať presadenie. Ideálna doba je jeden týždeň po zálievke, kvet je plný sily a zvládne tak bez následkov takto náročnú zmenu. „Pri presádzaní si dajte pozor na nadmerné poškodenie koreňov. V novom kvetináči nechajte sukulenty odpočívať jeden týždeň bez zálievky, až potom zalievajte,“ vysvetľuje Benda z Hornbachu.

Starostlivosť – v lete sukulenty potešíte, ak ich dáte von – balkón, terasa alebo skalka. Pozor na krúpy, ktoré môžu poškodiť listy. S prvými jesennými dňami ich zase dajte do domu. V zime je pre sukulenty ideálna teplota v miestnosti 20 stupňov Celzia. Raz za čas je dobré namiesto zálievky sukulenty osprchovať.

Škodcovia – najčastejším problémom sú hubové choroby, teda choroby z preliatia. Ak uvidíte, že kvetu zahníva stonka a kvietok si akoby ľahne, prestaňte zalievať.

Tip na záchranu: Možným riešením, ako kvet zachrániť, je odňať hubovou chorobou nakazenú stonku a sukulent prestať zalievať cca po dobu jedného mesiaca, aby sa zemina absolútne vysušila.

Kaktusy

Deti ich milujú pre ich nenáročnú starostlivosť a dospelí pre ich netradičný vzhľad a čistú krásu. So sukulentami majú veľa spoločného. Majte ich ideálne na východnej alebo západnej strane, zasaďte ich do substrátu pre kaktusy a sukulenty a presádzajte úplne rovnakým spôsobom. „Kvetináč pre presádzanie vyberajte vždy o dve čísla väčší. Ak vyberiete kvetináč zbytočne veľký, väčšinu energie dajú kaktusy len do rastu koreňov,“ hovorí Benda z Hornbachu.

Zálievka – kaktusy zalievajte vždy z vrchu a zostávajúcu vodu z podmisky alebo okrasného kvetináča ihneď vylejte. V lete zalievajte kaktusy 1x za 14 dní. V zime maximálne raz za 1-1,5 mesiaca. Hnojiť stačí raz za tri týždne a v zime vôbec. Snažte sa zalievaním simulovať kaktusom ich domovinu – jednorazová závlaha a dlhé sucho. Prelejte kaktus bohato zálievkou, zbytočnú vodu z podmisky vylejte a do ďalšieho zalievania ho nechajte „na suchu“.

Množenie – na kaktusoch vyrastajú tzv. dcérske kaktusy. Nechajte ich trochu vyrásť, väčšie kusy takto náročný zásah zvládnu lepšie. Odrežte ich, potrite simulátorom pre rast koreňov a položte na pripravenú zeminu. Kaktus sám postupne zakorení. Ak máte doma výsevný skleník, bude to ideálne. Ak nechcete kaktusy množiť, nie je nutné dcérske kaktusy odstraňovať. V tom prípade sa tešte na netradične štruktúrovanú a rozrastajúcu sa kvetinu.

Škodcovia – rovnako ako pri sukulentoch hrozí kaktusom preliatie, a teda hubové choroby. U kaktusov je táto choroba nenávratná, hnijú zvnútra. Ďalším, výnimočným škodcom sú červce – malé biele chrobáčiky. Odporúčame ich mechanicky odstraňovať.

Prezimovanie – kaktusy v zime milujú prítmie a chlad. Na parapete nad radiátorom s minimom svetla im tak nebude úplne najlepšie. Nebojte sa ich dať do pivnice alebo na spoločnú chodbu v dome. Dobrým miestom je aj spálňa, kde býva najchladnejšie.

Tip, ako prezimovať vonkajšie kaktusy: Ak ste si vybrali kaktus, ktorý v našich podmienkach rastie dobre aj vonku (kaktusy s výškou nad 1 meter alebo napr. Opuncia), presuňte ho na zimu do skleníka, garáže, záhradného domčeka alebo ho obložte polystyrénom a navrch natiahnite vak z netkanej textílie.

Zdroj foto Hornbach

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články