Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Teším sa, že na dôchodku budem niečo tvoriť…

…na čom som predtým namal čas. Veľa ľudí sa teší na toto obdobie, že bude napríklad maľovať, vyrábať ozdobné predmety, učiť sa na gitare, fotografovať…

Fotografie Betka Janove

No prišiel dôchodkový vek a na koníčky akosi stále nie je čas, alebo chuť, alebo nie sú peniaze?  Alebo sa počas pracovného života stratila v nás kreativita? Už dosť! Sadnime,vyberme nejakú fotografiu a skúsme ju namaľovať. Tvorivé zamestnanie nie je len obohacujúce, ale je dobrým spoločníkom na ceste k zdravému starnutiu. Dokonca aj výskumy hovoria, že ľudia, ktorí sú na dôchodku tvoriví, oveľa menej navštevujú lekárov, potrebujú menej liekov a celkovo sa cítia zdravšími. Veľmi peknou činnosťou je napríklad spievanie v zbore, ktoré posilňuje sebavedomie starších ľudí. Kto sa venuje ručným prácam, ten netrpí depresiami a je mentálne fit.

Maľované vajíčka Alena Pelechová

Maľba na hodváb Linda Kováčová

Je fajn, ak objavíte v sebe niečo nové, čo ste  ani nevedeli, že zvládnete, hovoria odborníci. Tým, že sa sústredíte na určitú prácu, nemyslíte napríklad na svoje zdravotné problémy, na chronické bolesti. Vynikajúcim „terapeutom“ je napríklad ochotnícke divadlo. Tým, že sa sústredíte na určitú úlohu, zabudnete na bolesť . Myslíte si, že nemáte na herectvo talent? Starší ľudia už strácajú zábrany a hrajú oveľa uvoľnenejšie.

Ručné práce Malvína Šebová

Tvorivá činnosť je dôležitejšia s pribúdajúcim vekom, keď človek stráca sily, ale emócie sú ešte silné. Výborné je maľovanie. Ako teda začať s takouto tvorivou činnosťou? Je potrebné mať inšpiráciu a tej je najviac v prírode. Nájdete tam toľko vzorov, tvarov, farieb…

 

Obrazy Viola Tužinská

Múzy potrebujú čas a toho majú ľudia na dôchodku nadostač. Prečo ho nevyužiť fotografovaním, rezbárstvom, vyšívaním, pletením, alebo prácou na hrnčiarskom kruhu?

Anjelíčkovia Alena Majerčáková

Pripravila Libuša Sabová

Ilustračná foto Depistphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články