Aktuálne Moje bývanie 

Terasa môže byť zelená aj v zime

Zakrslé druhy pomaly rastúcich mini stromov v elegantných nádobách urobia z nudnej terasy úžasné miesto na odpočinok, ktorého estetickou hodnotou sa môžeme chváliť.

Nie je to ale bez práce. O stromčeky sa musíme starať a predovšetkým ich dobre vybrať. Na trhu je zdanlivo veľký výber, dobré je ale vopred nájsť informácie ohľadne konifer, ktoré by sa nám páčili, aby sme potom neboli pri kúpe sklamaní, že vysnený stromček na našom stanovisku neprospieva a chradne. Ak si vyberiete dobre, oceníte neskôr nenáročnosť na starostlivosť a dekoratívnosť, s akou stromčeky ozdobia terasu alebo balkón. Každý stromček neznesie obmedzenie životného priestoru a uzavretie koreňového systému do kvetináča. Niečo iné je pestovať zakrslé stromčeky v nádobách a vo voľnej pôde, kde sa menej prehrievajú a môžu prijímať živiny z okolitej pôdy. Ak ste začiatočníci a nikdy ste stromček v nádobe na terase nepestovali, začnite s menej náročnými a finančne dostupnými  druhmi. Sú to predovšetkým cyprusy, tuje a borievky. Neskôr, až získate skúsenosti, sa môžete sústrediť na stromčeky náročnejšie na starostlivosť: sú to zakrslé formy rôznych druhov jedlí, borovíc a Dwarf Cypress, cypruštek.

 

 

V čom je starostlivosť o stromčeky v nádobách ťažšia než o stromčeky voľne rastúce?

Stromček v nádobe má obmedzený priestor na prijímanie živín a vody a je tak na našej pravidelnej starostlivosti omnoho viac závislý. Omnoho ľahšie môže vyschnúť, spáliť sa na pražiacom slnku, ale naopak i v prípade ťažkého premokrenia koreňov uhynúť, prípadne vymrznúť v malej nevyhovujúcej nádobe. Zatiaľ čo na voľne rastúci strom si v lete môžeme dovoliť dlhšiu dobu pozabudnúť, pri terasových ihličnanoch je nutné dbať o pravidelnú zálievku a prihnojovanie. Niektoré druhy, najčastejšie  cyprusy, sa tiež tvarujú, zrezávajú do požadovaného tvaru. Môžeme tak mať krík alebo stromček na kmienku.

 

Ako má vyzerať substrát do nádoby s ihličnanom

Zeminu (nevápenitú) zmiešame s rašelinou a pridáme piesok. Pri sadení je dôležité vytvoriť v nádobe drenáž, pričom drenážna vrstva musí byť dostatočne hlboká. Ak by sa v nádobe hromadila voda, viedlo by to k premokreniu a následne uhnívaniu koreňov rastliny. Do nádob s drenážnymi otvormi v dne naskladáme na dno drobné kamienky, ktoré budú brániť vypadávaniu zeminy a zároveň zaistia voľný odtok prebytočnej vody. Do zeminy sa môže pridať i niekoľko kamienkov, tie obmedzia vysychaniu zeminy. Po zasadení stromčeka je vhodné prekryť zeminu vrstvou drvenej kôry alebo inej mulčovacej hmoty, opäť aby substrát nevysychal.

 

Vyberajte atraktívne a moderné nádoby

Veľkosť: Nádoba musí byť dostatočne veľká – opäť sa pri nákupe informujte u odborníkov, či pomer stromu a kvetináča vyhovuje, ako veľmi narastú korene a pod. Materiál: keramika alebo samozavlažovacie plastové kvetináče vložené do obalu, ktorý zabráni prehrievaniu vnútorného kvetináča. Dekoratívne designové samozavlažovacie kvetináče: ideálna voľba, kvetináč zaistí optimálnu starostlivosť o rastlinu a zároveň dokonale vyzerá. Môžu byť kovové, patinované, kameninové. Terasu dynamizuje kombinácia tvarov nádob s ihličnanmi – postavte vedľa seba kvetináče oválne, kockové, valcové, kvádrové…

 

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články