Aktuálne Zdravie 

Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka. Stále častejšie sa vyskytujúci zdravotný problém s rôznym stupňom závažnosti. Suché oko sa vyskytuje, keď oči produkujú príliš málo sĺz alebo sa slzy odparujú príliš rýchlo. Tento stav môže postihnúť jedno alebo obe oči. Medzi možné príznaky patrí bolesť očí alebo nepríjemný pocit, rozmazané videnie a zvýšená citlivosť na svetlo.  Bohaté skúsenosti s touto diagnózou majú aj levickí špecialisti. Lekárka Oftalmologickej ambulancie Nemocnice AGEL Levice Halina Turjanica vysvetľuje príznaky, príčiny, ako aj liečbu syndrómu suchého oka.

Diagnóza suchého oka môže byť mierna až závažná. Mierne prípady môžu pozitívne reagovať na voľnopredajnú liečbu, zatiaľ čo závažnejšie prípady môžu vyžadovať už lieky na predpis. V zriedkavých prípadoch môže osoba vyžadovať chirurgický zákrok na liečbu určitých príčin suchého oka. Zmeny životného štýlu môžu tiež pomôcť pri liečbe a zvládaní tohto nežiadúceho stavu.

„Syndróm suchého oka môže spôsobiť celý rad príznakov vrátane začervenania alebo bolestivosti očí, nadmerné slzenie, pocit štípania alebo pálenia v očiach, pocit piesku v očiach, vláknitý hlien v očiach alebo okolo nich, citlivosť očí na dym alebo vietor, citlivosť na svetlo, rozmazané videnie, a to najmä ku koncu dňa. Môže spôsobiť tiež dvojité videnie, únavu očí po prečítaní, a to aj na krátky čas, ťažkosti udržať oči otvorené, nepohodlie pri nosení kontaktných šošoviek, zlepovanie očných viečok pri prebudení. Niektorí ľudia pociťujú intenzívnu bolesť očí, ktorá môže viesť k úzkosti a ťažkostiam s každodenným fungovaním,“ vysvetľuje lekárka Oftalmologickej ambulancie Nemocnice AGEL Levice Halina Turjanica.

Zdravé oči sú neustále pokryté „slzným filmom“, čo je tekutá membrána, ktorá umožňuje jasné videnie a zabraňuje vysychaniu očí. Za produkciu sĺz sú zodpovedné slzné žľazy. Hlavnými príčinami suchého oka je nedostatočná tvorba sĺz a nerovnováha v zmesi sĺz, ktorá spôsobuje ich príliš rýchle vyparovanie. Slzný film pozostáva z troch vrstiev: oleja, vody a hlienu. Problémy s ktorýmkoľvek z nich môžu viesť k príznakom suchého oka. „Vrchná vrstva slznej zmesi pozostáva z oleja, ktorý pochádza z meibomských žliaz na okrajoch očných viečok. Oleje pomáhajú vyhladiť povrch slz a spomaľujú rýchlosť odparovania sĺz. Chybné hladiny oleja môžu spôsobiť príliš rýchle vyparovanie sĺz. Určité stavy môžu zablokovať meibomské žľazy, prerušiť produkciu oleja a zvýšiť pravdepodobnosť suchých očí. Príklady zahŕňajú zápalové ochorenie očných viečok blefaritídu a zápalové ochorenie kože rosacea. Stredná vrstva slznej zmesi je najhrubšia a pozostáva z vody a soli zo slzných alebo „slzných“ žliaz. Voda a soli pomáhajú očisťovať oči odplavovaním čiastočiek a dráždivých látok. ,,Problémy so strednou vrstvou môžu viesť k nestabilite slzného filmu. Ak je vrstva vody príliš tenká, vrstvy oleja a hlienu sa môžu navzájom dotýkať, čo má za následok vláknitý výtok, ktorý je charakteristický pre suché oči. Vnútorná vrstva sa skladá z hlienu, ktorý umožňuje slzám rovnomerne sa šíriť po očiach. Problémy s vnútornou vrstvou môžu viesť k suchým škvrnám na rohovke, čo je priehľadná membrána, ktorá sa nachádza pred dúhovkou a zrenicou oka,“ dodala odborníčka.

Vo veku 50 rokov sa produkcia sĺz znižuje. Keď produkcia sĺz klesne do určitého bodu, oči môžu byť suché a ľahko sa podráždia a zapália. Toto je bežnejšie u žien, najmä po menopauze. Existujú faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku suchých očí, ako napríklad problémy s očnými viečkami, iné zdravotné ťažkosti a faktory prostredia. Aj voči syndróm suchého oka existuje prevencia a tou je pravidelné žmurkanie pri čítaní alebo pri dlhšom pozeraní na obrazovku počítača, nosenie slnečných okuliarov s obopínajúcim rámom vonku na ochranu pred klimatickými príčinami suchého oka, vyhýbanie sa suchému vonkajšiemu prostrediu, používanie zvlhčovača na zvýšenie vnútornej vlhkosti, v práci a doma pitie dostatočného množstva vody, aby sa predišlo dehydratácii, respektíve požiadať lekára o radu o doplnkoch na liečbu suchého oka.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK

Foto Depositphoptos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články