Aktuálne Výchova detí 

Sú šťastné dnešné deti? Odborníci hovoria o iGenerácii

Každá generácia dospievajúcich je formovaná sociálnymi, politickými a ekonomickými udalosťami a ani dnešní tínejdžeri nie sú odlišní. Sú prvou generáciou, pre ktorú sú mobilné technológie a sociálne médiá samozrejmosťou. Je to generácia, ktorá sa označuje slovom iGenerácia a jej základná charakteristika by mohla znieť aj takto:

iGenerácia sú technicky superprepojené deti, ktoré sú menej rebelujúce, tolerantnejšie, oveľa menej šťastné a úplne nepripravené na dospelosť.

Je to generácia detí narodená v rozmedzí rokov 1995 až 2012 a jej názov je odvodený od ich všadeprítomného iPhonu. Generácia, ktorá oceňuje individualizmus a ekonomická nerovnosť príjmov je pre nich samozrejmosťou .

Vďaka novým médiám má iGenerácia slabšie emocionálne zdravie. Práve nové médiá (počítačové hry, sociálne siete, mobilné aplikácie, youtube kanály…apod) robia mladistvých viac osamelými, úzkostnými a depresívnymi, podkopávajú ich sociálne schopnosti a dokonca aj spánok. iGenerácia vyrastá s mobilnými telefónmi, stránku Instagram má skôr, ako začne strednú školu a dobu „pred internetom“ si nepamätá. iGenerácia trávi päť až šesť hodín denne smskovaním, chatovaním, hraním online hier, surfovaním na webe, streamovaním a zdieľaním videí. Stretávanie prebieha viacmenej online. A to je pritom vedecky dokázané, že viac ako dve hodiny „screentime“ teda času stráveného v jase obrazovky denne zvyšuje riziko vážnych problémov týkajúcich sa duševného zdravia (myslíme tým samozrejme voľný čas).

Experimentálne štúdie rovnako dokazujú, že keď sa tínejdžeri vzdajú na určitý čas Facebooku, alebo trávia väčší čas v prírode bez telefónu, stanú sa šťastnejšími. Od začiatku puberty sa v mozgu spúšťa kaskáda zmien, ktoré robia tínejdžerov citlivejšími na ich spoločenský svet. Používanie sociálnych médií, znamená, že deti dnes trávia menej času so svojimi priateľmi osobne. Online obsah zároveň vytvára nerealistické očakávania (o šťastí, o obrazoch tela, životnom štýle…) a zároveň aj pocit, že už všetko predsa vedia. Toto má podľa vedcov podobné účinky ako fyzická bolesť. Dievčatá môžu byť obzvlášť zraniteľné, pretože používajú viac sociálnych médií.

Toto sú závažné zistenia sociológov, ktoré si v ďalšom článku rozoberieme podrobnejšie.

Pripravila MIS

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články