Aktuálne Zdravie 

Sú opičie kiahne nový strašiak, ktorý nás uzatvorí doma? Je dôvod na obavy? Odpovedá MUDr. Janeková

Ako sa prejavujú opičie kiahne? Je dôvod na obavy?

V každom spravodajskom vstupe sa čoraz viacej spomínajú tzv. opičie kiahne (monkeypox). Ak si človek zadá frázu do Google tak zistí, že ide o zriedkavé vírusové ochorenie, ktorého prejavy sú podobné ľudským kiahňam, ale zvyčajne s miernejšími prejavmi.

Keďže sa začína šíriť strach a panika, dovolila som si osloviť MUDr. Etelu Janekovú, všeobecnú lekárku a internistku s dlhoročnou praxou a spýtala som sa jej, ako sa prejavujú opičie kiahne a požiadala som ju aj o odpovede na najčastejšie otázky.

Pani Janeková, čo sú to opičie kiahne a koho najviac ohrozujú?

Je to vírusová zoonóza spôsobená vírusom Orthopox z rodu Poxviridea.

Ide o vírusové ochorenie s endemickým výskytom (centrálna Afrika), čiže je viazané na konkrétnu lokalitu, ale môže sa rozšíriť aj komunitne. To znamená, že sa ochorenie môže rozšíriť v spoločných priestoroch u ľudí žijúcich v komunitách. Endemicita sa v dnešnej dobe, samozrejme, môže porušiť častou migráciou – cestovaním. Preto je možný výskyt aj v neendemických krajinách.

Vírusové ochorenie s inkubačnou dobou 5-21 dní, príznaky sú v úvode podobné chrípke (bolesť hlavy, teplota nad 38,5 st. Celzia, zväčšenie lymfatických uzlín, bolesti svalov, bolesti chrbta) a neskôr, pri výseve, podobné ovčím kiahňam – varicelle. Prenos je po telesnom kontakte s chorou osobou v štádiu výsevu. Rozdiel oproti ovčím kiahňam je ten, že výsev na tele sa vyskytuje v rovnakom štádiu na celom tele naraz. Ovčie kiahne majú výsyp v rôznych štádiách prítomné na koži od začervenania, pupenca, pľuzgieru, pľuzgieru s hnisavým obsahom, chrastou s postupným prejavom na tele.

Myslíte, že bude potrebné čeliť lockdownom, ako to bolo počas korony?

Odpoveď na túto otázku, ako aj celý rozhovor si prečítate na stránke:
http://40plus.sk/

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články