Aktuálne Dobré rady 

Strach je normálna ľudská emócia, ale je dobré naučiť sa, ako ho a zvládnuť 

Strach je normálna ľudská emócia, ktorá nám pomáha chrániť sa pred nebezpečenstvom. Ale niekedy sa môžeme báť vecí, ktoré nám neubližujú, alebo ktoré nás brzdia v dosahovaní našich cieľov. V takých prípadoch je dobré naučiť sa, ako prekonať strach a zvládnuť ho. 

Existuje veľa spôsobov, ako bojovať so strachom, ale tu sú niektoré z nich, ktoré ti môžu pomôcť: 

  • Uvoľni sa. Keď sa cítiš vystrašený alebo úzkostný, tvoje telo sa napne a dýchaš rýchlejšie. To zhoršuje tvoj pocit strachu. Skús sa zastaviť a urobiť niečo, čo ťa upokojí, napríklad prejsť sa, vypiť šálku čaju alebo si spraviť kúpeľ. Dýchaj pomaly a hlboko, a snaž sa myslieť na niečo príjemné. 
  • Postav sa svojmu strachu. Vyhnúť sa tomu, čoho sa bojíš, ti len zväčší strach. Ak sa bojíš niečoho, čo nie je nebezpečné, alebo čo musíš urobiť, skús to čeliť. Napríklad, ak sa bojíš ísť do výťahu, skús sa do neho nastúpiť a zostať tam chvíľu. Čím viac to budeš robiť, tým menej sa budeš báť. 
  • Predstav si najhorší scenár. Skús si predstaviť, čo je najhoršia vec, ktorá sa môže stať, keď sa postavíš svojmu strachu. Napríklad, ak sa bojíš prehovoriť pred publikom, možno si myslíš, že sa ti zasekne reč, že sa ľudia budú smiať, alebo že ti bude zle. Potom si skús predstaviť, že sa to naozaj stane. Uvidíš, že to nie je také strašné, ako si myslel. Strach sa zmenší, keď ho budeš naháňať. 
  • Pozri sa na dôkazy. Niekedy sa bojíme vecí, ktoré nie sú pravdivé, alebo ktoré sú veľmi nepravdepodobné. Skús si položiť otázky, ktoré ti pomôžu overiť, či je tvoj strach opodstatnený. Napríklad, ak sa bojíš, že sa zadusíš, keď budeš jesť, spýtaj sa, či sa ti to už niekedy stalo, alebo či si o tom počul, že sa to stalo niekomu inému. Spýtaj sa, čo by si povedal kamarátovi, ktorý by mal rovnaký strach. 
  • Nesnaž sa byť dokonalý. Mnohí z nás majú pocit, že náš život musí byť dokonalý. Máme vysoké očakávania od seba a od iných, a bojíme sa zlyhať, alebo nesplniť ich. Ale život je plný stresov, prekážok a neúspechov, a je dôležité si uvedomiť, že život je neporiadny. Zlé dni a nevýhody sa budú vždy diať, a je dôležité sa z nich poučiť, a nie sa ich báť. 
  • Predstav si šťastné miesto. Vezmi si chvíľu, zatvor oči a predstav si miesto, kde sa cítiš bezpečne a pokojne. Môže to byť obrázok, ako kráčaš po krásnej pláži, alebo ako sa túliš v posteli s mačkou vedľa seba, alebo šťastná spomienka z detstva. Nechaj pozitívne pocity, aby ťa upokojili, kým sa necítiš viac uvoľnene. 
  • Porozprávaj sa o tom. Zdieľanie strachu zmenší jeho silu. Ak nemôžeš hovoriť s partnerom, priateľom alebo rodinným príslušníkom, zavolaj na linku pomoci, napríklad [Linka detskej istoty] na čísle 116 111 alebo [Linka dôvery] na čísle 0850 111 321. Môžeš tiež skúsiť kognitívno-behaviorálnu terapiu cez telefón, s takou službou, ako je [Život v rovnováhe]. Ak by si sa chcel dozvedieť viac o tejto službe, môžeš navštíviť [ich webovú stránku] alebo zavolať na 0800 800 900 (Po-Pia, 8:00-20:00). 
  • Vráť sa k základom. Veľa ľudí sa obracia na alkohol alebo drogy, aby sa samoliečili zo strachu, ale to len zhorší situáciu. Namiesto toho sa snaž viesť zdravý životný štýl, ktorý ti pomôže posilniť tvoje sebavedomie a odolnosť. Jedz zdravo, cvič pravidelne, spí dostatok, a rob veci, ktoré ťa bavia a napĺňajú. 

Dúfam, že tieto rady ti pomôžu prekonať tvoj strach a cítiť sa lepšie. Pamätaj, že strach je len emócia, ktorú môžeš ovplyvniť a zmeniť. Nie si sám a vždy sa môžeš obrátiť na niekoho, kto ti pomôže. Držím ti palce!

Foto Derpositphotos.com

Zdroj Internet

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články