Najčítanejšie Zdravie 

Stále chorí drobci? Boj s detskou imunitou…

My dospelí s nepriaznivým počasím bojovať dokážeme, vieme, kedy sa teplejšie obliecť, prečo piť teplý bylinkový čaj, ako si udržať imunitu v poriadku – odolnú a silnú. Vštepujeme tieto metódy od mala aj našim deťom, ale to, čo robia v škôlke alebo v škole, na to nie vždy dokážeme na diaľku dohliadať. Kolektív detí a zmena domáceho prostredia na prostredie škôlky a školy prináša mnohé zmeny. Ľahko sa stane, že vaša ratolesť je od začiatku jesene v jednom kole prechladnutí, nádchy, či nebodaj angíny a chrípky. A drží ju to pomaly až do Vianoc, chvíľku doma, chvíľku v škôlke…

Aj lekári by mohli potvrdiť, že chorých detí za posledné roky pribudlo, v minulosti bola prirodzená obranyschopnosť silnejšia a odolnejšia ako dnes. Niektorí tvrdia, že imunitu si prekonávaním bežných chorôb dieťa posilňuje, no je na zvážení, kedy je jeho zdravotný stav „akurát“ napádaný nástrahami okolia a kedy je toho už dosť. Zároveň, vyslať svoje nepreliečené dieťa do kolektívu je veľmi nezodpovedné a ohrozujúce pre ostatných. Doposiaľ nepoznané baktérie a vírusy doslova striehnu na čo i len mierne oslabený organizmus. Ako však nájsť vhodnú mieru toho, kedy je naša starostlivosť o dieťa príliš úzkostlivá, a kedy je na mieste podniknúť opatrenia za statočnú a silnú imunitu?

Doma treba mať cez zimu teplo, no nie je vhodné to preháňať ani v detských izbách. Temperovanie na 28 stupňov nie je prospešné. Primeraná teplota v miestnosti by mala byť 22 stupňov, na noc ju môžeme aj znížiť o dva-tri stupne. Suchý vzduch deťom neprospieva, aj pri liečbe je dobré využívať starý osvedčený trik – prehodiť vlhký uterák cez radiátor, či použiť modernejší zvlhčovač vzduchu. Sterilita vo veľkej miere deťom neprospieva. Nie je nutné hneď všetko vyutierať a dezinfikovať. Ťažšie lieky, akými sú antibiotiká, nevyužívame na liečbu prejavov základných ochorení – zvýšenej teploty, či chrípky. S nimi si tu vôbec nepomôžete.

Pri skutočne opakujúcich sa ochoreniach sa odporúča navštíviť imunoalergológa. Poruchám imunity môže v niektorých prípadoch predchádzať aj genetická predispozícia. O bežných preventívnych imunitných opatreniach snáď ani netreba hovoriť – vyvážená strava (s prevahou bielkovín a rastlinných tukov nad tukmi živočíšneho pôvodu), zdraviu prospešný pohyb a dostatok spánku by mali zabezpečiť imunitný základ. Odporúča sa dieťa neumiestňovať do kolektívu pred dovŕšením troch rokov, no ako vieme, v dnešnej dobe je to už viac-menej bežné. Ďalej je dobré otužovať sa – v primeranej miere aj odevom alebo sprchovaním detí vlažnou, nie celkom horúcou vodou. Pestrosť životného štýlu detí a ich aktivít, striedanie dovoleniek pri mori, na horách, môžu imunite iba pomôcť. Deti by sme nemali počas nachladnutia ťahať so sebou po nákupných centrách, či miestach, kde sa vyskytuje nadmerné množstvo ľudí.

Ochorenia, ktoré najčastejšie hrozia deťom v predškolskom veku, sú zápaly horných a dolných dýchacích ciest, infekcie v nose, krku a na mandliach, hnačkové ochorenia, nebezpečný zápal mozgových blán, či kožné vyrážkové ochorenia, akými sú ovčie kiahne alebo šarlach.

Okrem bežných metód posilňovania imunity môžete deťom, ktoré trpia oslabenou imunitou, dodávať enzýmy zvonka vo forme lieku Wobenzym. Podporia sa tým imunitné pochody v detskom organizme, kedy už ich vlastné enzýmy nestačia. Posilnenie oslabenej imunity je dlhodobý proces, ktorému zodpovedá aj spôsob podpornej terapie. Pre deti s oslabenou imunitou je najlepšie začať užívať liek Wobenzym v období, kedy sú najviac ohrozené – teda na jeseň či na jar a pri zvýšenej fyzickej či psychickej námahe alebo pri strese, a to na dobu niekoľkých týždňov. Pokiaľ ich už virózy alebo angíny sužujú, je najlepšie začať užívať enzýmy čo najskôr. Okrem potrebného posilnenia imunity, enzýmy v lieku pomáhajú rýchlejšie a lepšie zvládnuť ochorenia. Pri súčasnom užívaní s antibiotikami zvyšujú účinnosť prípadnej antibiotickej liečby. Pokiaľ by sme sa chceli chrániť v období rekonvalescencie proti prípadnému ochoreniu alebo prechodu zápalu do chronického stavu, je tiež vhodné užívať enzýmový liek Wobenzym. Na rozdiel od iných liekov, prírodné enzýmy nezasahujú proti prejavom alebo pôvodcom určitého ochorenia, ale mobilizujú imunitný systém, aby sa aj detský organizmus s ochorením vysporiadal čo najlepšie sám.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články