Sprchujete sa každý deň? Nie je to dobrý zvyk!
Samozrejme, že hygiena musí byť, to nikto nespochybňuje. Ale sprchovať sa každý deň nie je v poriadku, to vám povedia najmä starší, skúsenejší kožní lekári. A tým, že sa sprchujete každý deň, neprispievate k zlepšeniu životného prostredia.
Tu je niekoľko čísiel:
Jedna sprcha, to je asi 60 l vody. Ak máte prietokový ohrievač vody, tak sa prietok strojnásobí a ak ste štvorčlenná rodina rátajte s tým, že každý deň všetci spotrebujete na sprchovanie 200 litrov vody.Pri súčasných cenách elektriny a vody je to aj poriadna suma v domácom rozpočte. Ale horší je vplyv na životné prostredie. Ľudia, ktorí sa často sprchujú sú zodpovední za uvoľnenie 3,5 tony oxidu uhličitého a norma je 1 tona.
Aj dermatológovia tvrdia, že každodenné sprchovanie znižuje schopnosť pokožky bojovať proti baktériám. Tvrdia, že pokožka pokrytá malou vrstvou nečistoty je menej náchylná na infekciu a dokonca aj vzniku ekzémov. Časté používanie voňavých sprchovacích gélov, či mydiel spôsobuje stratu prirodzeného mazu a ničí baktérie, ktoré sú pre človeka prospešné. Prispieva to k vzniku dermatitídy. Podobne je to aj s vlasovými šampónmi, ktoré tiež zbavujú pokožku hlavy od ochrannej vrstvy tuku a tak vznikajú lupiny.
Väčšinu tela máme zakrytú oblečením, neprichádza do styku s prostredím, takže si nevyžaduje každodenné umývanie a dokonca ani mydlom. Určité časti tela (podpazušie, intímne oblasti, či nohy) samozrejme vyžadujú dennú hygienu a to platí aj o rukách, ale najlepšie umývať sa mydlom.
Neexistuje všeobecné pravidlo, ako často sa umývať. Všetko závisí od životného štýlu, klímy, anatomických vlastností. Čím viac fyzickej aktivity, tým častejšie sa treba umývať. Všeobecne platí, že teplá krátka sprcha bez sprchovacích gélov 2 – 3 krát týždenne dokáže zvládnuť udržanie hygieny celého tela.
Foto Pixabay