Sliznice musia byť vlhké, len tak dokážu odolávať vírusom
V procese ochrany pred chorobami hrajú sliznice jednoznačne prvé husle. Kým sa však u nás nerozvinú príznaky ich narušenia a oslabenej imunity, všímame si ich len málokedy. Pritom každý deň môžeme pre ne urobiť veľa a posilniť tak dôležitú slizničnú imunitu. Ako na to?
- Zvlhčujte. Sliznice musia byť vlhké, pokiaľ majú spoľahlivo fungovať. V opačnom prípade sú oslabené, pričom nebezpečné mikroorganizmy sa v nich rýchlejšie množia. Naopak tie prospešné takéto podmienky nevydržia. Obzvlášť zimné obdobie a vykurovacia sezóna je pre ne hrozbou. Opatrne preto s prekúreným interiérom a suchým vzduchom! Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim.
- Otužujte. O prospešných účinkoch niet pochýb! Organizmus tak bude lepšie reagovať na zmeny teplôt, ktoré sú preň záťažou a zvyčajne sa končia prechladnutím či zníženou odolnosťou voči chorobám. Nemusíte sa pridať hneď k ľadovým medveďom, začnite napríklad rannou sprchou so striedaním teplôt vody.
- Jedzte s rozumom. Zdravá strava je pojem, ktorý pre mnohých z nás pôsobí odstrašujúco. Kvôli dostatku živín a vitamínov nemusíte od základu meniť všetky doterajšie návyky. Základom je, aby jedlo prinášalo nielen potešenie, ale najmä úžitok. Pri rozhodovaní sa snažte riadiť heslom „kvalita pred kvantitou“.
- Naučte sa zvládať stres. Vedeli ste, že psychika ovplyvňuje aj imunitný systém? Stres ho dokonca preukázateľne oslabuje. Vyhýbajte sa zaťažujúcim situáciám, pokiaľ to však nie je možné, osvojte si techniky, ako stres efektívne odbúrať. Na niekoho platí meditácia, šport či čítanie kníh.
- Bez pohybu to nepôjde. Pravidelný pohyb je pre telo i myseľ nesmierne dôležitý. Neriešte ním len prebytočné kilogramy. Nájdite si športovú aktivitu, ktorá vás bude tešiť a napĺňať. Nie nadarmo sa predsa vraví, že hýbať sa je zdravé!
Prevencia je vždy lepšia ako liečba!
Nie je náhoda, že práve sliznice sú miestom, kde sa patogény nachádzajú najčastejšie. Ak sú zdravé a silné, nepriatelia nemajú šancu. V opačnom prípade nedokážu správne fungovať a rovnako tak aj proces ochrany. Slizničná imunita ich nedokáže zneškodniť, namiesto toho sa patogény začnú rozmnožovať a rozširovať ďalej. Výsledkom je tak ochorenie. Oslabená slizničná imunita sa najčastejšie prejavuje infekciami a zápalmi hrdla a ústnej dutiny (hltan, mandle, hrtan, sliznica úst či ďasná). Typickým a nezameniteľným príznakom je opakovanie aj niekoľkokrát v priebehu roka. Logickým krokom je návšteva imunológa a užívanie preparátov na podporu imunity. Na trhu sú dnes dostupné aj tie, ktoré sú špeciálne určené na podporu slizničného imunitného systému (napríklad s obsahom látky protequine), ktoré môžu k zlepšeniu stavu výrazne pomôcť.
Foto Depositphotos.com