Saunovanie – balzam pre telo aj dušu
Jedným zo zimných relaxov je nepochybne saunovanie. Pravidelnou návštevou sauny podporíte svoje zdravie a zároveň pozitívne ovplyvníte aj psychický stav organizmu.
Saunu ľudstvo využíva už viac ako 2000 rokov a za ten čas sa odhalili mnohé jej pozitívne účinky na organizmus. „Pravidelným pobytom v nej preventívne bojujeme proti respiračným ochoreniam, telo sa otužuje, uvoľňuje sa svalstvo, zvyšuje sa kĺbová ohybnosť, zlepšuje sa tepelná regulácia, organizmus sa zbavuje odpadových látok a detoxikuje sa, pokožka sa prekrvuje a čistí, podporuje sa kardiovaskulárny systém a celkovo pôsobí saunovanie uvoľňujúco a relaxačne aj na psychiku.
Sauna nie je pre všetkých
Saunovanie sa odporúča realizovať nielen počas zimných mesiacov, ale počas celého roka. Určité skupiny ľudí by sa však mali pobytu v saune vyhnúť. Nie je vhodná napríklad pre tehotné ženy, diabetikov, pacientov s chorým srdcom, obličkami alebo so štítnou žľazou a pre osoby s vysokým krvným tlakom. Ak máte nejaké pochybnosti, radšej sa poraďte so svojím lekárom.
Zásady saunovania
- do sauny sa odporúča ísť s poloprázdnym žalúdkom, nemali by ste sa saunovať ani hladný, ani príliš najedený. A samozrejme ani bezprostredne po zvýšenej telesnej námahe.
- saunovanie v plavkách je veľmi škodlivé, pretože tie sú vyrobené zo 100% syntetických umelých materiálov a tie sa už pri teplote 50°C uvoľňujú a pôsobia rakovinotvorne. Do sauny vstupujte nahí, zabalení do plachty alebo osušky. „Vyberajte si takú, ktorá je špeciálne určená na saunovanie. Z jednej strany je froté a druhá strana je hladká, s jemnou prírodnou štruktúrou a vytkanými prúžkami,“ odporúča Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu.
- najvhodnejšia poloha v saune je v ľahu s podloženou hlavou alebo v polosede, telo sa v tomto prípade prehrieva rovnomerne a nemusí prekonávať nátlak z vyrovnávania teplotných rozdielov. V saune dýchajte nosom, pri dýchaní ústami dochádza k priamemu vdychovaniu horúceho vzduchu a pre pľúca to predstavuje teplotný šok. Pobyt v saune si sledujte, nemali by ste v nej byť viac ako 20 minút.
- po pobyte v saune telo ochlaďte, vstupujte do bazéna postupne alebo pod sprchou postupujte od dolných končatín smerom nahor. Následne sa zabaľte do osušky alebo župana a oddychujte aspoň 20 minút. Doplňte si tekutiny, ideálne sú ovocné šťavy, čaje alebo minerálky.
- proces saunovania môžete niekoľkokrát opakovať
Už po niekoľkých návštevách sauny zbadáte na sebe výsledky. Organizmus bude zdravší, imúnnejší a pokožka žiarivo bezchybná. Tak hor sa do sauny!
Zdroj foto:
Matějovský