Najčítanejšie Zaujímavosti 

S Jánom Jánošim putujeme po Švajčiarsku – časť tretia

Naše intenzívne poznávanie Švajčiarska pokračovalo ďalej. Bola nedeľa, nádherné počasie a zostali sme priamo v Zürichu. Syn s priateľkou nám vymysleli plavbu po Zürišskom jazere až hen na jeho druhý koniec do malebného mestečka Rapperswil – Jona.

K jazeru sme sa dostali električkou  a kúsok pešo po hádam najdrahšej ulici v Zürichu Bahnhofsrasse, kde má našinec akurát na to, aby sa pred luxusnými značkovými obchodmi aspoň odfotil. Ja som si však radšej fotil krásne okolie jazera s pokojnou atmosférou.  Kúsok od jazera je Zurišská opera s obrovským priestorom pred ňou, kde sa v prípade veľkého záujmu umiestni veľkoplošná obrazovka a predstavenie sa dá sledovať aj vonku, samozrejme sediac. No a letné kino to už je niečo parádne. Priamo  nad jazerom je sklopené obrovské plátno, keď sa zotmí, plátno sa vztýči a 1500 divákov si príde na svoje. Nedávno tam boli aj syn s priateľkou, to sme už my nestihli a pršalo. Organizátori však s tým nemajú problém, každý divák dostal biely pršiplášť. Paradoxom však bolo, že dávali film, Ku klux klan… Mimochodom, odkedy sme odišli, pršalo stále, takže sme mali neuveriteľné šťastie na naše výlety. Pred pol rokom sme tam strávili Silvester. Hádam celý Zurich bol okolo jazera. Zaujalo ma, že som nevidel jediného policajta, jediné policajné auto. Všetko sa to tam organizovalo akosi samo. Po skončení poriadok, no nie úplný, ale každý sa snažil všetko po sebe upratať. A ten ohňostroj bol úžasný. Ale vráťme sa k peknému letnému slnečnému dňu.

A ideme na loď, na móle už čaká množstvo ľudí, ale na tej lodi akoby sme sa postrácali, dve poschodia a lavičky vonku nás pohltili. Vo vnútri reštaurácia. Plavba na opačný koniec 40 kilometrového  jazera totiž trvá s piatimi zastávkami dve hodiny.  Takže mnohí trávili cestu chutnaním dobrôt..:-)Tá plavba nie je výhliadková, to je normálna mestská doprava. Ale napriek tomu tá výhliadka bola úžasná. Okolo celého jazera sú dedinky s útulnými domčekmi, súkromnými plážami, mólami. Na jazere člny, plachetnice. A voda priezračná, čistá, nevidel som po celej trase jedinú smietku, jediný plast vo vode… jazero je široké tri kilometre a hlboké 143 metrov.

Po dvoch hodinách kotvíme v malebnom prístave mestečka Rapperswil – Jona. Je to stredoveké mestečko a hovorí sa mu aj mesto ruží, hoci úprimne, veľa som ich tam nevidel, možno na námestí, ale zato je tam čo pozerať . Stredoveké mestečko ponúkatoho naozaj dosť. Práve k nemu vedie ponad Zurišské jazero jediný most. A tým sa stalo dôležitým dopravným uzlom. Tak sa poďme poprechádzať.

Priatelia, náš letný výlet po Švajčiarsku sa skončil, bol krásne, nádherná krajina, milí ľudia. Ako u nás, tej krásy je tu plno, len si ju žiaľ málo chránime. Ako môj kamarát hovorí, každý musí začať od seba. Teda , keď si už tu, začnem od teba.

Text a foto Ján Jánoši

 

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články