Aktuálne Zdravie 

Ruku na srdce, kedy ste boli na preventívnej prehliadke?

Dospelí Slováci nechodia na preventívne prehliadky v takej miere, ako by mali. Podľa údajov od všetkých zdravotných poisťovní, len zhruba 20 % dospelých absolvovalo minulý rok preventívnu prehliadku u svojho praktického lekára. Najzodpovednejšie pristupujú k svojmu zdraviu v prípade zubnej starostlivosti. Minulý rok si dalo zuby prezrieť odborníkom v rámci prevencie zhruba polovica všetkých poistencov. Onedlho sa pritom pacientom rozšíri rozsah vyšetrení v rámci prevencie.

Pribudnú pečeňové testy u dorastu a dospelých, čo veľmi vítam. Ochorenia pečene sa nikde nesledujú a veľakrát sa o nich dozvieme, keď už je stav vážny. Tí pacienti, ktorých čaká operácia, chodia na predoperačné vyšetrenia a vtedy sa zisťuje aj stav pečene. Až vtedy sa zistí, že človek trpí vážnym ochorením pečene, ale lekár nevie zistiť či ide o dlhodobý proces alebo stav pečene ovplyvnilo iné ochorenie,“ vysvetľuje všeobecný lekár pre dospelých z Polikliniky Falck JUH v Trenčíne MUDr. Tibor Guštafík. Ďalšia novinka, ktorá by mala začať platiť po schválení novely zákona o zdravotnej starostlivosti v parlamente, sa týka stomatológov. Mali by v rámci preventívnych prehliadok prehmatať svojim pacientom aj uzliny. Deti a dorast budú mať podľa návrhu nárok na ošetrenie zubnej skloviny fluórom.

Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast, resp. všeobecného lekára pre dospelých, stomatológa, gynekológa, urológa a gastroenterológa. „Preventívne prehliadky v priebehu jedného dňa poskytnú pacientovi detailný obraz o zdravotnom stave. Sú zamerané na viaceré orgánové systémy ľudského tela súčasne,“ dodáva odborník. Netreba si však mýliť preventívnu lekársku prehliadku zo zdravotného poistenie a vo vzťahu k práci. Ak ste absolvovali prehliadku na základe požiadavky zamestnávateľa, neznamená to, že už nemáte nárok na prehliadku zdravotného stavu u svojho lekára.

Ako sa na preventívnu prehliadku pripraviť? Nijak špeciálne, len večer pred vyšetrením sa odporúča dať si len ľahkú večeru. Ráno je potrebné prísť na vyšetrenie nalačno, avšak treba sa poriadne napiť vody pred odberom krvi. „Preventívky nie sú povinnosťou, ale právom každého pacienta a je v jeho rukách, aby toto právo využil a dozvedel sa tak včas pravdu o svojom zdravotnom stave. Treba si uvedomiť, že každoročne pribúdajú tisícky pacientov s problémami srdca, ciev, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukru a mnohými ďalšími ochoreniami, ktorým mohli predísť včasnou diagnostikou už v rámci preventívnej prehliadky. Preto odkazujem: nezaraďte sa medzi nich,“ hovorí MUDr. T. Guštafík. Zo skúseností lekára sa dá povedať, že muži často prídu na lekárske ošetrenie až po výzvach svojich partneriek. „Preto by som chcel apelovať na ženy, aby to robili aj naďalej a starali sa nielen o svoje zdravie, ale aj zdravie celej rodiny,“ uzatvára odborník.

Preventívne prehliadky:

Všeobecný lekár 

1x za dva roky, ľudia od 15 rokov

1x ročne darcovia krvi a zdravotne postihnutí

Gynekológ   

1x ročne ženy nad 18 rokov (alebo od prvého tehotenstva)

1x mesačne tehotné

1x za dva roky – ultrasonografické vyšetrenie prsníkov

1x za dva roky – mamografické vyšetrenie, od 40 rokov

Urológ 

1x za tri roky, muži od 50 rokov

Zubár  

1x polročne, do 18 rokov

1x ročne, nad 18 rokov

2x v tehotenstve, raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

Gastroenterológ

1x za 10 rokov, nad 50 rokov alebo ak sa v rodine vyskytuje rakovina konečníka či hrubého čreva, (preventívne kolonoskopické vyšetrenie)

Prečo má čoraz viac ľudí vysoký tlak? Odhalíte ho na preventívnej prehliadke.

Žijeme vo veľmi hektickej dobe. Už mladí ľudia, ktorí začnú pracovať, sú pod veľkým psychickým tlakom. Nemajú istotu v ničom. V práci, vo vzťahu, v živote. Naháňajú sa, nemajú čas na relaxáciu, na koníčky, nemajú čas na pravidelné stravovanie. Tak celý deň hladujú a večer, keď prídu domov, sa prvýkrát najedia. Alebo sa v rýchlosti najedia v reštauráciách s rýchlym občerstvením. Stres sa snažia kompenzovať fajčením, alkoholom, prípadne drogami a to už začína začarovaný kruh.

Krvný tlak sa kontroluje už od detstva v rámci pravidelných preventívnych prehliadok u pediatrov. Najmä u detí, ktorých rodičia sa liečia na vysoký tlak. Dospelí pacienti by mali tiež pravidelne absolvovať preventívnu prehliadku 1x za 2 roky, ktorej súčasťou je zmeranie krvného tlaku. Ak sú hodnoty optimálne (do 139/89 mmHg), nemusí si pacient pravidelne merať tlak. V prípade, ak sú hodnoty tlaku nad 140/90 mmHg (u pacientov nad 60 rokov tlak  nad 150/90 mmHg), mal by si pacient merať tlak 3x denne (ráno, obed, večer) na tej ruke, kde si nameral vyšší (medzi meraniami na oboch rukách môže byť rozdiel v hodnotách do 10 mmHg). Pacient by si mal zapisovať hodnoty tlaku a tepovej frekvencie dva týždne a potom skonzultovať so svojim praktickým lekárom. Pri meraní tlaku je veľmi dôležité dodržiavať zásady správneho merania tlaku, ktoré pacientovi vysvetlí praktický lekár. Ak sú veľké rozdiely v nameraných hodnotách u lekára a v domácom prostredí, je najlepšie absolvovať 24 hodinový monitoring tlaku (TK Holter vyšetrenie). Týmto vyšetrením sa zistí, či má pacient vysoký tlak, ktorý už treba liečiť alebo má syndróm bieleho plášťa.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články