Ako to robím ja Najčítanejšie 

Radi sa opaľujete, alebo sa bojíte slnka?

Prvýkrát som bola pri mori, keď som mala asi 8 – 9 rokov. Moji rodičia boli veľkí cestovatelia. Precestovali sme kus Európy – východnej, vtedy sa inde nedalo. Veľmi dobre sa pamätám na  tri týždne v Bulharsku. Stanovali sme, užívali sme si more a slnko a nikto sa nezamýšľal, či opaľovanie škodí. Pamätám si, že moja staršia sestra sa vtedy na dekolte strašne spálila. Až tak, že mala pľuzgiere. Mama jej to natrela dobrým bulharským kyslým mliekom a o pár dní sa opaľovala znovu.

Na fotografiách som ja v modrých plavkách, mama mala krásne žlté a sestra biele s čiernymi slzičkami. Odvtedy som také pekné plavky nevidela.

Slnka sme sa nebáli. Aj v našom rodnom meste sme celé leto prežili na kúpalisku. V septembri sme išli do školy „ako černošky.“ Veď vtedy platilo: „Kam nechodí slnko, tam chodí lekár!“

Dnes sa slnka ľudia boja. Veľa počúvajú o ozónovej diere. Vraj slnko zabíja. Voľné radikály, starnutie kože, rakovina kože. Rýchlo, rýchlo sa ponatierať, nezabudnúť na slnečné okuliare! Samozrejme, u mnohých je ochranný faktor nevyhnutnosť. Čo má iné robiť, keď raz za rok vyrazí k moru a zvyšok roka presedí v klimatizovanej kancelárii, alebo v aute?!

Podľa mňa je ale všetko inak. Ako ukazujú historické tradície a aj nedávne výskumy, všetko je presne naopak. Rozumné, kontrolované opaľovanie nám nemôže škodiť, ale naopak pomáha! Ale čo môže s kožou urobiť vrstva ochranného faktoru? Veď je to chemická reakcia, ktorá zabráni prieniku ultrafialového žiarenia do kože.

Keďže veľa času trávim pri vode a na slnku (musím zdôrazniť, že cez najprudšie obedňajšie slnko v tieni), pozorujem ľudí. A práve tí najbelší sa hneď ako prídu, nakrémujú najvyšším ochranným faktorom a sú celý deň na slnku, mysliac si, že ich to ochráni.

Slnko pomáha proti mnohým chorobám. Napríklad vitamín D je nevyhnutný pre náš imunitný systém.

Napriek tomu, kontrolujte si pravidelne  svoje pigmentové znamienka. Ak uvidíte dva alebo viac nasledujúcich príznakov, navštívite svojho kožného lekára:
– zmena veľkosti, farby, tvaru
– znamienko, ktoré je iné ako ostatné (fenomén škaredého káčatka)
– asymetrické alebo s nepravidelnými okrajmi
– drsné na pohmat alebo ošupujúce sa
– viacfarebné
– svrbiace
– lesknúce sa
– vyzerajúce ako nehojaca sa ranka

Najvyššie počty novodiagnostikovaných melanómov v Európe majú Nórsko, Dánsko a Švajčiarsko. Najnižšie počty sú zas v Stredomorí (vďaka vyššiemu fototypu).

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články