Príznaky, ktoré nás môžu včas upozorniť na nádorové ochorenie
Čas pracuje proti nám!
Všetci veľmi dobre vieme, že je oveľa lepšie akejkoľvek chorobe predchádzať, to znamená robiť prevenciu. Radšej absolvovať aj nadbytočné vyšetrenia, ako zložito liečiť rozvinutú chorobu. Toto pravidlo platí aj pre všetky zhubné ochorenia, ba dalo by sa povedať, že dvojnásobne. Existuje veľa pravidiel, ako priebežne sledovať svoj zdravotný stav a vyhnúť sa tak ochoreniu. My si uvedieme len tie najvšeobecnejšie: vytrvalý kašeľ, bolesti v hrdle a problémy s prehltaním, vykašľavanie krvi, akékoľvek dlhodobé zatvrdnutie alebo hrčka kdekoľvek na tele (prsia, pod kožou, sliznice atd.), opakujúce sa alebo neustále teploty, neobvyklé zmeny vo frekvencii a charaktere vyprázdňovania (hnačky, zápchy), problémy s močením, krvácanie, výtoky, dlhodobá únava a v neposlednom rade bolesť.
Ak budete na sebe pozorovať akýkoľvek z týchto sprievodných javov, urýchlene sa obráťte na svojho ošetrujúceho lekára, ktorý by mal podniknúť ďalšie kroky a nevyhnutné vyšetrenia. Teraz si stručne zhrnieme základné prejavy ochorení jednotlivých orgánových systémov človeka. Ich prítomnosť môže, avšak nemusí predznamenávať závažný stav, napriek tomu ich nezanedbávajme a neodkladajme ich riešenie na neurčito. Všetky pokročilé štádiá zhubných ochorení bývajú väčšinou sprevádzané teplotou, zníženou obranyschopnosťou organizmu a stratou telesnej hmotnosti.
Hlava a krk slabosť, motanie hlavy, ospalosť, poruchy videnia, škúlenie, kŕče, iné záchvatové stavy (epilepsie, migréna), abnormálne pocity, alebo naopak strata citlivosti rúk, nôh, atd., poruchy pamäti či reči, osobnostné zmeny, nutkanie na zvracanie, rastúce tvary v ústnej dutine, problémy s prehltaním a výslovnosťou, nehojace sa vredy či iné defekty sliznice ústnej dutiny, pier a jazyka, zápach z úst, defekty zubov a krvácania všeobecne.
Prsia hrčky a iné pravidelné či nepravidelné útvary v prsiach (najmä v jeho vonkajšej hornej štvrtine), zväčšené či bolestivé uzliny v podpaží, bolesť v prsiach, zmeny kože (pomarančová koža), výtok z bradavky či jej deformity.
Pľúca problémy s dýchaním, dýchavičnosť, vykašľavanie krvi či krvavého hlienu, bolesť na hrudníku, zápach z úst, únava, zápaly pľúc, teploty, opakované infekčné ochorenia dýchacích ciest.
Kosti slabosť, únava, bolesť a opuchy v miestach ochorenia, patologické zlomeniny, opakované infekcie.
Koža predovšetkým melanómy vznikajúce na podklade bradavíc či materinských znamienok, znamienka menia veľkosť, tvar, farbu ( tmavnú), alebo štruktúru povrchu (akoby hrubnú, zvráskavejú), pri dotyku krvácajú, svrbia, pália, alebo bolia.
Leukémia slabosť, bledosť, teploty a príznaky podobné chrípkovým ochoreniam, modriny vznikajúce po minimálnych úrazoch, predĺžené krvácanie, zväčšené lymfatické uzliny, zväčšená slezina a pečeň, bolesti svalov, kĺbov, brucha, opakované infekty, nočné potenie.
Močový mechúr kalný moč, krvavý alebo s hnisom, pálenie, rezanie pri močení, časté nutkanie na močenie, opakované zápaly, bolesti v podbrušku, teploty.
Ľadviny kalný moč, krvavý alebo s hnisom, bolesti v bedrách, zväčšovanie ľadviny, problémy s vyprázdňovaním, niekedy je sprievodným symptómom aj vysoký krvný tlak a zmeny v červenom krvnom obraze, opakované infekty, únava, bolesti brucha.
Črevá bolesti brucha, kŕče, striedajúce sa zápchy s hnačkou, nepravidelná stolica s hlienom, hnisom či krvou, odpor k jedlu, zvracanie, zablokovanie plynov, chudnutie, teploty, nutkanie na stolicu bez zodpovedajúceho vyprázdnenia.
Žalúdok strata chuti do jedla, zvracanie natrávenej krvi, alebo krv v stolici, bolesti brucha, predchádzajúce vredové ochorenie, bledosť, únava, zoslabnutosť, chudnutie.
Slinivka silné bolesti brucha a na chrbte (najmä v ležiacej polohe ), žltačka, neznášanie tučného jedla, chudnutie, problémy s trávením a s vyprázdňovaním.
Vaječníky bolesti a zväčšenie brucha, dlho zostáva bez celkovej reakcie, môže byť aj abnormálne krvácanie z rodidiel, problémy s trávením a s vyprázdňovaním.
Maternica abnormálne , nemenštruačné krvácanie, bolesť pri pohlavnom styku, bolesti brucha a pri močení, zväčšovanie brucha, u žien v prechode vodnatý krvavý výtok, zlé trávenie, únava.
Lymfatický systém nebolestivé zdúrenie lymfatických uzlín na krku, v podpaží, zväčšenie sleziny a pečene, zväčšenie a bolesť brucha, svrbenie kože a vyrážky, chudnutie, bolesť v kostiach, únava, slabosť, teploty.
Ako je vyššie uvedené, pri akomkoľvek podozrení či prítomnosť popísaných sprievodných prejavov je potrebné urýchlene vyhľadať odborníka a podstúpiť cielené vyšetrenia, ktoré odhalia pravé príčiny problémov.
Prof.,MUDr.,Doc. Ľudmila Ševčíková, CSc.
Onkologický ústav Svätej Alžbety