Aktuálne Dobré rady 

Prečo sme začali piť smoothie ?

Smoothie je nápoj, kašička zo surového ovocia, zeleniny, s doplnkom orechov, semiačok, ktoré sú rozmixované s vodou.
Záhrada je plná ovocia a zeleniny. Vekom sa však stáva, že stráviteľnosť sa zhoršuje. Prišla som na to, že moje zuby, hlavne tie zadné žuvacie, už neplnia svoju funkciu. Zvlášť tvrdšie ovocie, zeleninu neviem dobre rozžuť a tak posielam väčšie kusy na ďalšie trávenie. Žalúdok a črevá si s tým nevedia poradiť, vyvolávajú zdúvanie,…
Záhrada je plná vitamínov, jablká, hrušky, cvikla, mrkva,… Zvlášť cviklu milujem, len ju už dobre nerozhryziem. Som ako kojenec, síce zuby mám, ale aj tak jedlo poriadne neviem rozhrýzť.
Prečo „zverejňujem“ tieto osobné problémy? Myslím si, že nie som sama a tak stojí za to podeliť sa so skúsenosťami. Najlepšie je jesť ovocie a zeleninu v surovom stave, nie varenú, kde sa vitamíny rozvaria. Riešením pre nás je smoothie a milujú ho aj deti.
Každé ráno namiesto kávičky na terase, začíname deň popíjaním nápoja zdravia. Skutočne dáva energiu a naštartuje trávenie.
Dnes sme si dali červený variant s cviklou:
Cvikla (cca 200g), ananás (cca 200g), jablká (cca 200g), jeden banán, slnečnicové semiačka (cca 120 g), asi 20 ks plodov arónie, voda (cca 2 dcl). Rozmixované v novom mixéri (špeciálne na to sme kúpili s otáčkami nad 15 000 „čohosi“). Vyššie otáčky mixéra dobre spracujú tvrdšie ovocie až tak, že rozbijú jej bunkovú štruktúru, a preto je ľahšie stráviteľná i pri väčšom množstve za deň. Samozrejme, že aj slabšie mixéry urobia kvalitné smoothie.
Mnohé recepty smoothie sú s mliekom, smotanou, jogurtom,… mne sa to neosvedčilo. Spôsobovalo mi to kŕče a následne prehánky. Takže treba skúšať a vybrať to, z čoho má telo pôžitok a nie trápenie.
Mnohé recepty sú s pridaným cukrom, či zdravším variantom medom. Ja nepridávam, ovocie i zelenina majú dosť cukru a stačia na dennú dávku.
Text a foto Veronika Bahnová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články