Aktuálne Zdravie 

Pozor na zvýšený výskyt kliešťov!

Kliešte. Žiaľ, zas je zvýšený výskyt kliešťovej encefalitídy a boreliózy s postihnutím nervového systému. Tieto ochorenia roznášajú hlavne kliešte a každým rokom s teplými letami sa posúva hranica premorenosti kliešťov čoraz viacej na sever.
Hlavným zdrojom a biotopom kliešťa sú trávnate plochy a listnaté lesy. Dnes sa razí tendencia, že sa nemá kosiť, že trávy treba nechať rásť do „lúky“ atď. V poriadku. Lenže tam potom nepúšťajte deti a domácich miláčikov. Lebo v minulosti bol kliešť raritný hlavne pre to, že sa všetky trávnaté plochy kosili, niektoré aj 2x do roka. Vykášali sa medze aj priekopy, vykášali sa cintoríny aj okolia potokov a čo sa nevykosilo, spásli zvieratá. Lúky sa začínali kosiť niekde už v prvej dekáde júna, predtým než sa trávy vypelili. a alergikov aj tak nebolo.
Osobne si myslím, že sa dnes všetko buď kazí alebo opačne – preháňa do krajnosti. a potom sa stane, že máme na oddelení naraz 3 neuroinfekcie- kliešťovku a boreliozy. Osobne si myslím, že v čase vrcholu aktivity kliešťov čo je neskorá jar a začiatok júna treba trávy skosiť. Robí sa to aj na chránených územiach, lúkach s výskytom vzácnych bylín- aby lúky regenerovali a nezarástli náletom.
Kliešťová encefalitída je našťastie vzácnejšia, ale viac nebezpečná. Vo vrcholne zhubnom štádiu zanecháva chabé obrny, poruchy kognitívnych funkcií, skrátka invaliditu. môže však prebehnúť aj celkom nenápadne, alebo ako viroza. Klasický priebeh je dvojfázový- najprv teplotné štádium, podobné bežnej viroze a po pár dňovej fáze plného uzdravenia udrie druhá vlna s vysokými horúčkami poruchami vedomia, prípadne horšími postihnutiami mozgu- krče, obrny. Problém je, že ani skoré odstránenie kliešťa ochoreniu nazabráni, lebo kliešť nosí vírus vo svojich slinných žľazách a okamžite po prisatí vás nakazí.
Borélia je ochorenie rovnako zákerné lebo často prebieha v prvom štádiu nepoznane, ani červený lem okolo prisatia sa objaviť nemusí. Skoré postihnutie nervového systému býva relatívne častou a prvou manifestáciou. často vo forme obrny lícneho nervu. Borélie nosí kliešť v čreve, takže ich vypustí do tela hostiteľa až ked sa mu naplní krvou, čo môže trvať 12 hodín. Je šťastie, že borélia sa dá liečiť bežnými ATB, ale dlho. až 21 dní. Ja viem, že mnohí ľudia sú presvedčení že borelioza sa dá liečiť bylinkami- favoritom je štetka lesná(pozor!nie mafiánska!) Nechcem brať brať nikomu ilúzie, ale – ľudová medicína s liečbou boreliozy skúsenosť nemá a ústup klinických príznakov po liečbe bylinkami( čo nepopieram)rozhodne neznamená elimináciu bacila z organizmu. on tam bude čušať roky a roky, kým definitívne zaútočí a na vaše srdce, kĺby, nervy, oči ba dokonca vás posadí na invalidný vozík. Už som takého videl. Nepodceňujte boreliozu a nerobte ramená, ako ste sa vyliečili bylinkami. silno o tom pochybujem.
Teba chrániť hlavne deti. Zásadné je správne oblečenie. Dlhé nohavice a dlhé rukávy, odev neutrálnej farby. rozhodne aj kvoli blanokrídlemu hmyzu( včely, osy, čmele, sršne) nepatria do prírody rôzne farebné súčasti odevu hlavne nie červená žltá oranžová, biela a fialová, lebo práve tieto farby používa mnoho kvetov ako atraktanty pre opelenie hmyzom a hmyzie oko ich rýchlo poznáva. a dobiedza. Mne sa osvedčil levanduľou napustený obojok určený pre mačky- inštalovať nad obe kolená a máte pokoj. Vždy treba po návrate dieťa pozorne prezrieť a aj na druhý deň. lebo nymfy- vývojové štádia kliešťa zbadáte často až ked si trochu cucnú krvi. A najlepšie – dajte sa proti encefalitíde očkovať. je to vo svojej plnej sile desivá choroba.

MUDr. Jozef Marec

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články