Aktuálne Dobré rady 

Pod flanelovou perinou…

Nastávajúce studené dni a noci je ideálne stráviť v teple domova, s horúcimi voňavými nápojmi, ktoré zahrejú dušu a zababušení v teplých perinách, ktoré zahrejú vyzimené skrehnuté telo. Takých, ktoré sú nielen príjemné na dotyk, ale aj skvele vyzerajú. Takých, z ktorých sa vám nebude chcieť vyliezť. 

Jednou z najobľúbenejších tkanín pre zimné obdobie je už po mnohé roky flanel. Vyrábajú sa z neho nielen odevy, ako sú pyžamá, košele či nohavice, ale aj posteľná bielizeň. Ide o mäkkú, hrejivú česanú bavlnenú látku s plátnovou väzbou. Môže byť upravená česaním na jednej alebo na  obidvoch stranách. Flanelové látky sú pomerne ľahké, hrejivé a mäkké na dotyk. Sú nenáročné na starostlivosť, veľmi ľahko sa udržiavajú. Často sa rozdeľujú na dve skupiny – na bavlnené a vlnené flanely.

Flanel deluxe aj flanel premium

Flanelové posteľné obliečky ponúkajú nevšedný zážitok pre sychravé noci. Sú hebučké a vynikajúco hrejivé. V nich sa počas zimných mesiacov naozaj vyspíte doružova. Zima umožňuje bezstarostné leňošenie aj počas (nielen) víkendových dní, flanelové periny vám tak poslúžia ako ideálny parťák k seriálom, filmom či knihám. Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu nám prezradila, že majú v portfóliu dokonca dva druhy flanelu – flanel deluxe a flanel premium. Aký je medzi nimi rozdiel?

Flanel deluxe je vyrobený zo 100% bavlny v plátnovej väzbe. Vyznačuje sa mimoriadnou hebkosťou a vysokou hrejivosťou. Zároveň je priedušný a dobre absorbuje vlhkosť. Flanel premium je ešte vyšší level, vďaka náročnej technike tkania je látka použitá na výrobu prémiového flanelu kvalitnejšia a zabezpečuje dlhšiu životnosť vlákna než plátnová väzba použitá pri výrobe flanelu deluxe. Výsledný vlasový efekt vzniknutý počesaním vlákien dáva povrchu až zamatovú hebkosť a čistá povrchová štruktúra zachytáva precízny detail tlačených vzorov.

Víťazia zimné motívy

Keďže je flanel využívaný najmä v zimnej sezóne, aj motívy posteľných obliečok sa spájajú väčšinou s týmto obdobím. Obľúbené sú farby červených odtieňov, ale aj šedé, béžové a biele. Skvele na nich vyniknú vianočné vzory, motívy snehových vločiek, hviezdičiek, sobov či lyžiarov. Nestarnúcou klasikou sú kárované vzory v červeno-zelenej kombinácii.

Zdroj foto: Matějovský

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články