Aktuálne Zdravie 

Čo robiť, ak ste prišli do kontaktu s človekom pozitívnym na Covid 19?

V tomto týždni nás opakovane oslovili viacerí z vás, ktorí prišli do kontaktu s človekom pozitívnym na Covid 19. Aby som zjednodušila celý proces, chcem vám dať nasledujúci návod ako postupovať. Ak ide o priamy kontakt, pri ktorom ste boli s dotyčným viac ako 15 minút bez ochranných pomôcok na vzdialenosť bližšiu ako 2 metre, alebo ste mali blízky kontakt ( držanie za ruku,…), je potrebné zostať v karanténe 10 dní a hlavne sa vyhnúť osobným kontaktom s blízkymi, ktorí majú rizikové faktory ( cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, poruchy imunity). Aj keď nemáte žiadne príznaky ochorenia, na odporúčanie fantastických pľúcnych lekárov z Košíc, ktorí ma vyliečili na diaľku, odporúčam preventívne zvýšiť na 3-5 dní vitamín C ( podľa veku a váhy 1-3 gramov denne rozdeliť na menšie dávky vždy po jedle), potom znížiť na 500 mg-1 gram až do teplučkej jari ( rozumej 24 C a vyššie), vitamín D3 ( ja odporúčam DeVit 1000-4000 IU podľa veku. Do 6 rokov 1000 IU, 6- 12 rokov 2000 IU a od 12 rokov 4000 ( pokojne až do jari). Vo veku nad 15 rokov môžete pridať aj Zinok a Selén ( 14 dní). Vhodné sú prípravky z Kolostra ( ak nemáte alergiu na bielkovinu krajského mlieka či už IgE alebo IgG), čaj z medovky, alebo čaj so zázvorom, mätový čaj, prípadne cesnak. Mojim pacientom predpíšem Bronch- vaxom. Výborné na likvidáciu vírusov na sliznici sú výplachy morskou vodou Nasodrilom, Vincetkou, krátko pouźiť Nasivin, Olynth, prípadne dlhodobo Koloidné striebro alebo Vincetku. Ak nezaberá Sinupret alebo pri urputnej nádche Clarinase, Aerinaze ( na recept), antihistaminikum – Zodac, Loratadin, Cezera, Rupafin, Desloratadin Xantis- menované na recept, alebo 7 ks balenie navoĺno v lekárni ( Zodac, Loratadin). HOMEOPATIU NIE!!!!


Takže k priznakom a k liečbe:
Nádcha, pridružená nespavosť, sinusitída( ľudovo dutiny), samotný suchý dráždivý kašeľ, len 2- 3 krát do dňa vykašľanie žltého spúta alebo hrudky. Bolesti chrbta, krížov, teploty a zimnica. Hneď začať liečbu vitamínom A 1 kapslička denne, vitamín E 1 kapslička denne. Pri bolesti prípadne teplote Paralen 125 mg podľa váhy do 6 rokov, 250 mg do 12 rokov a od 12 rokov 500 mg ( 3-4x denne), možno kombinovať s Novalginom( metamizol tablety či kvapky, Algifen kvapky). Ibalgin nie, môže viesť k chudokrvnosti. S Valetolom nemám skúsenosti. Pri migréne lieky od neurológa. Pri bolesti brucha Biopron prémium alebo Enterol, proste probiotikum s miliardou baktérií. Pri hnačke Smectu podĺa váhy do 6 rokov 2x 1/2-1 vrecúško, od 6 rokov 2- 3×1 a od 12 rokov 3×2 vrecúška. Na hlasivky Calcium chloratum sirup čokoládový, zelený Hikma má benzoát sodný E 211. Je to chemický konzervant – bolo vyslovené podozrenie z rakovinotvorného učinku( karcinogénneho). Kto nemôže spať Melanín 5 mg tabletu hodinku pred zaľahnutím k spánku, u detí 1 mg. ( kúpite v lekárni).
Ak trpíte neutíchajúcim kašľom Stoptusin na suchý, Solmucol na vlhký. Ak máte dušnosť, kontaktujte svojho lekára, ten vám dá liečbu alebo kontaktujte mňa, kvôli komplikáciám s dušnosťou a neutíchajúcim kašľom, ale prosím rozumne – odpisujem až poobede, cez mail. Viem vám dohodnúť výdaj liekov bez receptu ( platí to pre mojich pacientov, nie budúcich). Som tu pre vás, deti prechádzajú na plne online formu od 21.10 2020.
Ak by ste sa rozhodli, že test chcete absolvovať, treba sa prihlásiť cez internetovú aplikáciu, www. corona.gov.sk, vydajú vám Covid pas s miestom a časom vyšetrenia. Vo forme SMS a ak zadáte aj mail, aj mailom.
Dieťa nad 7 rokov, aj dospelý s nariadenou karanténu by malo podľa usmernení test absolvovať na 5. deň od kontaktu.
Ak bude test negatívny, karanténa sa končí 10. deň od posledného kontaktu s pozitívnym človekom. Príde vám list z RUVZ bydliska.
Ak bude test pozitívny a priebeh bez príznakov, karanténa sa skončí o 10 dní od vykonania testu, ak ťažkosti pretrvávajú a vy ste to hlásili na svoj RÚVZ v mieste trvalého bydliska, pozvú vás po 14 dňoch na pretestovanie, len ak sa rozvinú a pretrvávajú príznaky. Rodič dieťaťa nastupuje na pandemickú OČR, zamestnanec, živnostník na pandemickú PN. ( Živnostníci neplatíte dane) PN a OČR vybavujte cez obvod, prípadne OČR cez stránku Sociálnej poisťovne.
Ak ste dočítali až sem, veľmi ste ma potešili. Vy viete, že som tu pre vás v ordinačných hodinách. Viem mojim pacientom dohodnúť liečbu pri dušnosti. Ozvite sa, ide o záchranu života. Mimo nich odpíšem, ale nenarúšajme si vzájomne súkromie.Sledujte len vyliečených pacientov!

NOSTE :

1. RÚŠKO V INTERIÉRI CEZ NOS A ÚSTA, VYHOĎTE HO PO POUŽITÍ.
2.VYHÝBAJTE SA CEZ 2 METRE OKOLIU- ODSTUPY, V EXTERIÉRI SI DAJTE RÚŠKO, KEĎ IDETE K NIEKOMU NA 5 METROV.
3.DEZIFIKUJTE SI SPRÁVNE RUKY – 25 SEKÚND DEZINFEKČNÝM MYDLOM S PRÍDAVKOM ALKOHOLU, ALEBO SI DAJTE JEDNORAZOVÉ RUKAVICE A VYHOĎTE ICH PO POUŽITÍ.

Viem, že táto doba nám dáva všetkým zabrať a je veľmi ťažké nájsť rovnováhu medzi úzkosťou a ľahkovážnosťou. Napriek tomu sa o to musíme stále pokúšať. Snažme pochopiť tých, čo majú strach z ochorenia aj tých, čo sa boja v súvislosti s Covidovom úplne iných vecí. Každý z nás má iné životné skúsenosti a rôzny stupeň poznania. Skúsme si v tej spleti rôznych informácií vybrať tie, ktoré nám dodajú silu a odvahu, aby sme nepodľahli strachu a beznádeji. V týchto jesenných dňoch sa potrebujeme zohriať zvnútra, nielen teplým čajom, ale aj pocitom lásky a súdržnosti.
Pamätajme na to, že najväčším nepriateľom našej imunity je náš vlastný strach, beznádej a úzkosť. Využime preto všetky dostupné možnosti, aby sme mu nepodľahli.
VIERA, NÁDEJ A LÁSKA tiež liečia.

MUDr. Miriam Lojdlová – imunoalergológia

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články