Otvoriť okno, zapnúť klimatizáciu či vsadiť na rekuperáciu. Viete ako na príjemný vzduch?
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, v akej kondícii je vaša domáca klíma? Práve v tomto pojme nájdete odpovede na to, prečo vás doma trápi kašeľ, dýchacie problémy alebo sa vám zle spí.
Žijeme vo vnútri
Za oknami trávime až 90 % svojho života. „Zdravá klíma“ je sloganom dnešnej doby a núti nás myslieť na to, ako dosiahnuť na našej planéte čistejší vzduch, modrú oblohu či viac zelene. O vnútornej klíme však rozmýšľame málokedy aj keď je pre nás zásadná. Vlhkosť, teplota, kvalita vzduchu, hladina hluku, relaxácia či bezpečnosť patria medzi faktory, ktoré na kvalitu bývania vplývajú.
Kvalitu vzduchu v minulosti stanovil profesor chémie Max von Pettenkofer svojim „Pettenkoferovovým číslom“. Hornú hranicu bezpečných hladín CO2 v miestnostiach označil na 1 000 ppm (parts per million), pričom za dobré hodnoty sa považuje vzduch, ktorý nepresahuje 800 ppm. Štúdie ukazujú, že vzduch vo vnútri budov je často dvakrát až päťkrát viac znečistený ako vonku.
Suché pery alebo vlhké steny
Normálne rozpätie vlhkosti vo vnútorných priestoroch sa pohybuje v rozmedzí od 30 % do 80 %. Pri úrovni pod 30 % je vzduch je suchý, naopak ak je vlhkosť vyššia ako 80 %, hrozí riziko vzniku plesní či zhoršené dýchanie. Ideálnu hodnotu vlhkosti charakterizujeme v rozmedzí od 40 % do 60 %. Pokiaľ klesne vlhkosť v miestnostiach kde spíte pod 40 %, ľahko to zistíte svojimi popraskanými perami.
Špongia zvaná suchý vzduch
Suchý vzduch z tela vysáva veľké množstvo vody, čo sa prejavuje v podobe vysúšania nosových slizníc, kedy dochádza k ich podráždeniu a opuchu. Pokiaľ sú hodnoty vlhkosti nízke a vzduch je suchý, vie narobiť veľké škody na zdraví. „Keď je v zimnom období vzduch príliš suchý, vírusy a prachové častice poletujú vo vzduchu a my ich dýchame. Vysychajú sa nám sliznice dýchacieho ústrojenstva a zle zachytávajú prachové časti, ktoré sa vo zvýšenej miere dostávajú do pľúc. Naopak keď je vzduch vlhký, prachové častice sú nasiaknuté, ťažšie a nie sú tak vírené vo vzduchu,“ vysvetlil Ing. Jiří Štekr, zástupca spoločnosti Zehnder.
Nedostatočná vlhkosť vo vašom obydlí môže mať vplyv na vašu pokožku a oči. Pokožka môže byť vysušená, ba až podráždená a môžu sa prejaviť aj ekzémy či alergie. Oči vás zasa môžu svrbieť a páliť, čo je spôsobené samotným vysúšaním oka. V horších prípadoch to môže viesť k zápalom spojiviek a rohoviek, vzniku syndrómu suchého oka či zhoršenému videniu.
Medzi ďalšie príznaky suchého vzduchu môžeme zaradiť kašeľ, suché pery, upchatý nos a s tým spojené dýchacie problémy. Často sa vyskytujú aj bolesti hrdla, pocit sucha v ústach či bolesť hlavy. Ukazovateľom môže byť aj spánok a s ním spojené chrápanie. Suchý vzduch vás obzvlášť potrápi pokiaľ trpíte alergiami alebo inými dýchacími ochoreniami.
Heslo je – výmena
Na to, aby naše orgány správne fungovali, potrebujú čerstvý vzduch. To isté platí pre naše duševné zdravie – všimnite si, že mnoho foriem relaxácie využíva zvláštne dychové techniky, ktoré vyžadujú čerstvý vzduch. Väčšina odborníkov odporúča otvárať okná dokorán po dobu piatich až desiatich minút niekoľkokrát denne. Niektorí dokonca odporúčajú otvoriť všetky okná naraz na 15 až 25 minút.
Avšak jemný prach a ďalšie škodliviny sa stále môžu dostať dovnútra, rovnako ako hluk z ciest a peľ. Nevítaní hostia, ako sú komáre a osy, tiež radi využívajú otvorené okno. Riešením môže byť aj inštalácia automatických vetracích systémov, ktoré do domova prinášajú čerstvý vzduch, ale aj zadržujú hluk, škodliviny, alergény a hmyz.
S rekuperáciou to ide
Mnohé výskumy už preukázali, že nevetrané prostredie má priamy vplyv na koncentráciu, efektivitu práce aj na kvalitný odpočinok a na celkovú kondíciu všeobecne. Pri systéme riadeného vetrania –rekuperácie – môžu okná zostať zatvorené a priestory budú aj tak nepretržite zásobované čerstvým čistým vzduchom a zároveň sa bude znižovať aj obsah CO2.
Rekuperácia prispieva k zdravšiemu bývaniu a má množstvo výhod, medzi ktorými sú napríklad aj filtre zachytávajúce prach a peľ. Podľa J. Štekra je dôležité, aby bol vetrací systém správne navrhnutý a optimalizovaný pre daný dom. „Jedine voľbou kvalitnej vetracej jednotky a hygienického rozvodu vzduchu získa zákazník vo svojom rodinnom dome alebo byte to, čo od systému vetrania s rekuperáciou tepla očakáva = trvalo čerstvý zdravý vzduch.“