Otcovia v pokročilom veku. Je ich stále viac
Neskoré otcovstvo dnes nie je ničím výnimočným. Niet sa čomu diviť pri predlžujúcej sa dĺžke života. Najmä keď sa k nej pridávajú ďalšie štyri predpoklady: Postavenie, peniaze, vysoká rozvodovosť a mladistvosť.
Začneme u osobností, známych zo showbusinesu. George Cloony sa stal otcom svojich dvojčiat v 56 rokoch. Mel Gibson sa stal znovu otcom krátko pred 61. narodeninami. Ale je to napríklad aj Karel Gott, Petr Janda, prípadne niektorí režiséri.
V posledných 30 rokoch sa počet otcov päťdesiatnikov až strojnásobil
Nejde len o hercov a spevákov. Trend mať deti v neskoršom veku bude asi pokračovať aj v budúcnosti. Máme teraz na mysli starších otcov. Veľa žien nad štyridsať rokov stráca kvôli rôznym povinnostiam doma i v zamestnaní chuť na sex a navyše už nechcú, alebo ani nemôžu mať ďalšie deti. Niet sa teda čo čudovať, že u partnera klesá „trhová cena“ takejto ženy.
Starší muži to majú vcelku jednoduchšie. Predovšetkým ak majú vyššie postavenie a dobrý príjem, majú šancu získať mladšiu ženu. Aktuálne prieskumy ukazujú, že rastie počet prípadov, keď sa po päťdesiatke, alebo ešte starší muž stáva znovu otcom. A aký je hlavný dôvod takéhoto trendu? Muži po päťdesiatke majú problém s tým, že by sa mali rozlúčiť s mladosťou. Preto si napríklad kúpia motorku, nájdu si mladšiu partnerku a založia si novú rodinu, hovoria sociológovia. Avšak táto mladistvosť nesie v sebe aj riziká.
Mladistvosť a rozvodovosť ako hybný sila
Je dokázané, že u starších otcov je väčšie ( aj vďaka horšej kvalite spermii) riziko genetických defektov u potomkov. Tzv. otcovia – dedovia splodia častejšie deti so psychickými poruchami vrátane maniodepresie. Starí otcovia sa stávajú aj terčom rôznych narážok na svoj dedkovský vek a to samozrejme deťom vadí. Napriek tomu ako sa zdá, bude v dnešnej spoločnosti, ktorá zdôrazňuje kult mladosti a má vysokú rozvodovosť, trend zakladania nových rodín v pokročilom veku ešte viac silnieť.
Zdroj www.i60.cz<http://www.i60.cz>
Foto Pixabay.com