Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Madeirové kraslice tety Škvareninovej z Bošian poznajú aj za oceánom

Silvia Škvareninová je rodáčka z obce Bošany. Je matkou dvoch detí, starou mamou a v roku 2019 sa stala i prababičkou. Láska ku slovenským tradíciám a ručným prácam ju sprevádza od mladého veku, keďže vyrastala v gazdovskej rodine, ktorá si veľmi zakladala na dodržiavaní sviatkov i tradícií. Jeden zo sviatkov utkvel z detstva v pamäti pani Silvii natoľko, že sa ako mladá vydatá žena začala venovať výrobe maľovaných kraslíc. S príchodom Veľkej noci si pani Silvia pripravovala každým rokom ručne zdobené veľkonočné kraslice, a v priebehu 40 rokov neustáleho zdokonaľovania sa v tomto remesle sa vypracovala natoľko, že je dnes svojimi kraslicami známa nie len na Slovensku, ale i v zahraničí. Tejto voľnočasovej aktivite sa pani Silvia ešte väčšmi začala venovať po odchode na predčasný dôchodok, keď ako 53 ročná majstrová opustila bývalú Baťovu fabriku- Koželužne Bošany. Hodiny mravčej práce vypilovania vajíčok a ich následného zdobenia voskom, ktorá je mimoriadne náročná na oči i monotónny pohyb tela, si pani Silvia ešte do nedávnej doby pred príchodom pandémie kompenzovala mnohými športovými aktivitami. Svoju obec reprezentovala ako senior v stolnom tenise, dokonca tancovala so svojou skupinou Kalinka v televíznej súťaži Slovensko má talent. Okrem iného rada varí a pečie vychýrené zákusky a koláče pre celú rodinu i známych. Keďže pochádza z katolíckej rodiny, od mladosti sa venovala dobrovoľnej činnosti zdobenia miestneho kostolíka, kde aranžovala pred každým sviatkom i slávnosťou kvety, takisto pripravovala priestory pre oslavy a kultúrne podujatia obce. V súčasnej dobe sa pani Silvia môže plne venovať jej najobľúbenejšej aktivite – výrobe kraslíc, nakoľko má od minulého roka dostatok času v dôsledku obmedzenia kultúrnych podujatí a spoločenského života.

Ľudia v okolí poznajú pani Silviu aj pod umeleckým menom teta Sisi. Najmä deti a dorastenci v domove sociálnych služieb ARCHA, ktoré teta Sisi každoročne navštevuje, kde spolu vyrábajú takéto nádherné kraslice. Túto jedinečnú ručnú prácu predstavuje aj v rozličných zariadeniach pre seniorov, na základných školách a v centrách pre postihnutých občanov. Zvyčajne býva odetá vo svojom tradičnom storočnom kroji, ktorý zdedila po svojej mame. Teta Sisi sa veľmi rada aktívne zúčastňuje na dobročinných akciách a predstavuje prácu svojich šikovných rúk. Jej tvorba je veľmi precízna a jedinečná. Pri výrobe používa prírodné materiály ako včelí vosk, ktorý sa nanáša na rôzne druhy vajíčok- kuracie, morčacie, husacie, dokonca i pštrosie. Farby sú určené pre výrobu detských hračiek, čo znamená, že neobsahujú žiadnu chémiu a sú ekologické. V minulom roku získala pani Škvareninová ocenenie Líderka roka 2020 v kategórii remeselníčka. Pýši sa aj víťazstvom v celoslovenskej súťaži Vandrovalo vajce, kde získala 2. miesto za najkrajšie kraslice. V tejto chvíli má pani Silvia svoju najnovšiu tohtoročnú kolekciu vystavenú v Slovenskom národnom múzeu v Martine.

Pani umelkyňa popri náročnej niekoľkomesačnej práci pred každoročným príchodom Veľkej noci povzbudzuje aj našich slovenských športových reprezentantov. Teší sa najmä z minulotýždňového víťazstva našej ‘‘zlatej‘‘ lyžiarky Petry Vlhovej, takisto aj z bronzovej medaily bežca na 60m Janka Volka. Za ich vynikajúce športové úspechy pripravila teta Sisa darček, ktorý poputuje obom reprezentantom, a to séria kraslíc vo farbách slovenskej trikolóry. Okrem Slovenska sa madeirove kraslice dostali i do rôznych kútov sveta. Putovali do zámoria pre Slovákov a Čechov žijúcich v USA a Kanade, takisto do Ruskej federácie. Slovenské kraslice od tety Sisi sa dostali i do ďalekej Číny do rúk provinčných guvernérov i štátnikov. Vo vitríne visia aj u francúzskeho diplomata a u predsedu národnej športovej asociácie na Šalamúnových ostrovoch. Pri nedávnom putovaní po stopách M. R. Štefánika vo Francúzskej Polynézii, odoslala pani Silvia po svojom synovi a neveste slovenské kraslice aj pánu prezidentovi Édouardovi Fritchovi, ktorému ich osobne odovzdali.

Najväčším snom tety Sisi je, aby sa toto remeslo zachovalo aj pre jej ďalšie generácie. Svoje dlhoročné skúsenosti odovzdáva svojim vnučkám i neveste. Veľkonočné kraslice sú predsa neodmysliteľnou súčasťou Veľkonočných sviatkov na Slovensku.

Text a foto Lucia Škvareninová

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články