Aktuálne Dobré rady 

Originálny, alebo falošný parfum?

Namiesto 86 Eur stojí len 36? To je naozaj výhodné, to musím kúpiť ! Hlavne pred Vianocami! Toto obdobie je obdobím žatvy pre falšovateľov parfumov. Lacné imitácie drahých vôní sú na prvý pohľad nerozoznateľné od originálu.

Čím viac sa blíži Štedrí deň, tým viac nás v kozmetických  predajniach láka vôňa vanilky, jazmínu, rôzne zľavové kupóny. Parfum, to je azda najpopulárnejší vianočný darček.  Každá jedna originálna vôňa  je fascinujúca svojim príbehom, cennými ingredienciami a ich okamžitým účinkom. Je to luxus, ktorý má aj svoju cenu. A to je dôvod, prečo sú falzifikáty lacné. Kopírovanie a napodobňovanie rôznych značkových vôní je lukratívne podnikanie najmä pred Vianocami.

Napríklad vlani nemecké colné úrady zabavili vyše 600 000 falošných a nezákonne obchodovaných kozmetických výrobkov v hodnote takmer 42 miliónov EUR. Jedným z najdôležitejších uzlov pašovania takéhoto tovaru je Hamburg. Väčšina falzifikátov pochádza z Číny a Honkongu. Sú také dokonalé, že aj tí najlepší experti ich ťažko rozlíšia. Spotrebiteľ už vôbec nemá šancu, hlavne pri nákupe online, keď vidí len fotografiu.

Sú lacné vône škodlivé pre naše zdravie?

Piráti falošných produktov pôsobia ako moderné rozvetvené globálne distribučné siete a predávajú hlavne cez internet. Kúpiť za 36 EUR, namiesto za 86 EUR je veľmi lákavé. Napodobenina má možno trochu inú fľaštičku, čo predajcovia môžu deklarovať ako  že ide o špeciálne vianočné „vydanie“. Dávajte si pozor najmä na obsah 33 ml. To je neštandardný objem, ktorý nemáte s čím porovnať.  Falzifikáty obsahujú vysoký podiel metanolu – je to toxická látka, ktorá nielenže spôsobuje dráždenie kože, ale môže poškodiť aj oči, či nervový systém.

Vonkajší flakón môže mať originálny výrobca právne chránený, ale samotnú vôňu prakticky nie, lebo by si musel dať patentovať celé chemické zloženie, každú novú šaržu. Ak sa chcete vyhnúť  tzv. fejkom, nakupujte len v obchodoch, ktoré sú autorizované.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Zdroj Donna

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články