Najčítanejšie Zdravie 

„Onkologická situácia na Slovensku je oveľa vážnejšia ako situácia s COVID-19,“ hovorí Jana Pifflová-Španková

Dokopy máme koronavírusom infikovaných 1391 ľudí. Pre porovnanie, rakovina na Slovensku každý rok pripraví o život takmer 14 000 ľudí. Denne 94 chorých na rakovinu pribudne a 38 ľudí zomrie!

Predstavte si, koľkým ľuďom by sa dalo zachrániť život, keby sa na Slovensku, podobne ako pri COVID-19, rozbehli skríningové testy pre 2 000 až 5 000 ľudí denne. Napríklad v utorok, teda včera bolo urobených 5472 testov na koronavírus, pričom pozitívnych bolo 7 osôb. V sobotu sme zaznamenali 6 nových prípadov, v nedeľu pribudli len dvaja infikovaní a v pondelok sme mali troch ľudí s diagnózou COVID-19. „Na riešenie následkov koronavírusu je vyčlenených 1,5 miliardy eur. Keby sme z toho dostali aspoň 5 percent na skríning kolorektálneho karcinómu, zachránime 2000 ľudí,“ pokračuje Jana Pifflová-Španková.

​Pretože napríklad rakovina hrubého čreva a konečníka by nemusela byť smrteľná, keby sme ju zistili včas. Realita je však taká, že zo 4 000 ľudí, ktorí na ňu u nás ročne ochorejú, polovica zomrie. A to bolo v dobrých časoch pred koronavírusom! Ten zastavil sľubne sa rozbiehajúce skríningy, teda cielené vyhľadávanie ochorenia v populácii.

Zdroj: Hrdlička

Skríningové testy na rakovinu prsníka takisto stagnujú.

„Každá štvrtá kolonoskopia končí pozitívnym nálezom. Tri až päť percent pozitívnych testov má už kolorektálny karcinóm, štyridsať percent pozitívnych testov na okultné krvácanie má polypy, ktoré sa môžu zvrhnúť na nádor, ale keď ich odstránime, nebude z toho rakovina,“ pokračuje prezidentka pacientskej organizácie a upozorňuje, aby sa v prehnanej starostlivosti len o jednu zdravotnícku problematiku, a to je COVID-19, nezabúdalo na tie ďalšie.

Zdroj: Hrdlička

Jana Pifflová – Španková, prezidentka OZ NIE RAKOVINE.

​Pred koronou sme na Slovensku ročne zachytili do 3000 pacientok s karcinómom prsníka. Väčšina žien si niečo našla a prišla. Lenže teraz sa boja alebo ich návštevu lekári odsúvajú, pretože nie sú akútnymi prípadmi. Navyše skríningové vyšetrenia, ktoré prepláca štát a mohli by zachrániť 300 žien, čo už prišli neskoro, momentálne stagnujú.

Aj rakovina pankreasu je na Slovensku veľmi rozšírená… 

​„Len pomaly sa opäť rozbiehajú skríningy kolonoskopie, ale bolo by potrebné ľudí upokojiť, začať situáciu uvoľňovať, aby sa zas pacienti začali dožadovať vyšetrení, pretože teraz sa ambulanciám neraz zbytočne vyhýbajú. Testy na okultné krvácanie tiež stoja, lebo tie sú v rukách všeobecných lekárov ako súčasť preventívnej prehliadky pre ľudí od 50 rokov. V tejto situácii sa totiž preventívne prehliadky takisto odsúvajú,“ hovorí Jana Pifflová-Španková.

„Ďalší skríning, a to krčka maternice, spustil štát v novembri minulého roka. Test je k dispozícii v ambulancii gynekológa, avšak informačná kampaň sa neurobila, takže o tom máloktorá žena vie,“ vysvetľuje. „My ako pacientské združenie sme preto plánovali rozbehnúť kampaň, aby sa o tom vedelo, bohužiaľ ju pre koronavírus presúvame na jeseň.“

Zdroj: Marián Dekan

V radoch pred nemocnicami donedávna stáli aj onkologickí pacienti. Aktuálne majú rovnako ako tehotné ženy a imobilní pacienti prednosť.

​Stav výskytu a dopadov rakoviny na ľudí je v našej krajine alarmujúci a problém dlhodobo pretrváva. Korona ho ešte zhoršila. „Keď sme chceli televízne spoty pred správami s pozvánkou na prevenciu – nedalo sa. O Covide sa vysielajú spoty dokola. Pán boh zaplať… ale, koľko životov sme tak už mohli zachrániť pred rakovinou a nedalo sa,“ zamýšľa sa Jana Pifflová-Španková. „Koľko sme ich mohli ochrániť povinným skríningom, systematickým vpúšťaním moderných liekov, technológií, modernizovaním pracovísk…. Teraz sa môžeme legitímne pýtať, či boj s rakovinou budeme brať rovnako vážne, ako boj s koronavírusom?“

Potrebujete pomoc?

Aké  sú režimy v jednotlivých nemocniciach, informácie o koronavíruse z Biomedicinskeho ústavu SAV, aké je záväzné nariadenie, na ktoré  sa môžete odvolávať ak sa neviete dovolať ošetrenia, nájdete na webe pre onkologických pacientov.
Bezplatná pacientská infolinka aliancie NIE RAKOVINE 0800 800 183 poskytuje onkologickým pacientom  psychickú a praktickú podporu a monitorujeme ich potreby aj v čase koronavírusu. V online poradni sa vám bude venovať psychológ a bývalá pacientka.
Autor: Ingrid Jarunková a Jana Pifflová-Španková

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články