Aktuálne Zdravie 

Obava zo závislosti na liekoch? Poplašná správa, hovorí známy psychiater

Mediálna kampaň, varujúca  pred závislosťou na liekoch sa dostala do absurdnej roviny: lekár pacientovi predpíše liek, po týždni príde chorý na kontrolu a sťažuje si, že jeho stav sa vôbec nezlepšil.

A beriete lieky? Pacient sa ostýchavo zarazí: „No viete, prečítal som si pribalový leták a dostal som strach, tak ich neužívam. Nechcem byť závislý!“

A je to! Situácia sa zablokovala. Keď trpíte na hypertenziu, lieky musíte užívať pravidelne. Ste na nich závislý? Áno, ste. Keď ich užívať nebudete, dostanete napríklad mŕtvicu. Úzkostlivému jedincovi pri čítaní pribalového letáka  hrozí dilema: užívať lieky, zbaviť sa problémov – ale byť závislý – alebo lieky neužívať a čakať, že sa to nejako vyrieši aj bez nich. Absurdná situácia. Zo zvedavosti som sa do jedného pribalového letáka bežného lieku proti úzkosti začítal  a musím priznať, že ma vydesil. Čo všetko môže užívanie lieku spôsobiť! Veď to hraničí s poplašnou správou!

Nečudujem sa, informácie sú naozaj brutálne a naháňajú strach. Tento liek negatívne ovplyvňuje pozornosť a koordináciu motorických funkcii, obmedzuje schopnosť viesť motorové vozidlo, spôsobuje ospalosť, únavu, pocit ťažkej hlavy, bolesť hlavy, závraty, zvýšenie hmotnosti, chudnutie, zvýšené potenie, pocit upchatého nosa, sucho v ústach, zvýšenú produkciu slín, poruchy močenia, kožné alergie, zníženie počtu bielych krviniek, neistotu pri chôdzi, halucinácie, zmätenosť, agresivitu, nespavosť, nervozitu, zníženie psychických funkcií a väčšiu citlivosť na vonkajšie podnety…

Ani sa nečudujem, že po prečítaní letáku si pacient musí o svojom lekárovi myslieť, že je zločinec, ktorý usiluje o jeho život!

Súčasne sa objavujú ešte aj iné tendencie: obyvateľstvo vraj konzumuje zbytočne veľa antidepresív. Neviem, odkiaľ novinári čerpajú zdroje takýchto konštatovaní. Vývoj medicíny ide stále rovnakými cestičkami a dobre vieme, že keď praktický lekár pacientovi nevyhovie a nenapíše antibiotikum ( aj keď to nie je nevyhnutné), bude ho pacient ohovárať a označovať za neschopného, pretože odbornosť sa“meria“ nasadením módneho lieku. A nič na tom nezmení ani sofistikovaná vysvetľovacia kampaň.

Dnešné lieky na depresie a úzkosti sú bezpečné a pretože civilizácia síce napreduje, ale súčasne človeka oslabuje, takže sa ťažšie bráni. Konzumácia antidepresív, ktoré naordinuje odborník, tvorí súčasť obrany jedinca pred náročným vývojom.

MUDr. Ján Blažek, CSc.

Foto Pixabay

.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články