Dobré rady Najčítanejšie 

Môžu bylinky uškodiť?

 

Môžu bylinky uškodiť?

Pijete už mesiac ten istý bylinkový čaj? Viete, že žihľavový vám môže nebezpečne znížiť tlak a mätový nie je vhodný nalačno? Pripravujete si lipový čaj čo najsilnejší, aby vám skôr ustúpila horúčka? Bylinky pomáhajú, ale treba s nimi vedieť zaobchádzať.

„Predtým som nad bylinkami ohŕňala nos. Až keď som sa zamestnala ako administratívna pracovníčka v lekárni, začala som chápať, že majú svoju moc. Veľké nádeje som vložila do žihľavy, ktorá prečisťuje krv a dúfala so, že ma zbaví vyrážok na tvári. Tri mesiace som pila čaj z nej na litre,“ hovorí dvadsaťpäťročná Miriam z Košíc. „Bývalo mi síce zle od žalúdka a bolievala ma hlava, ale chcela som dosiahnuť svoj cieľ. Nakoniec som skončila v nemocnici na infúziách, pretože som na ulici takmer odpadla. Lekári mi zistili veľmi nízky tlak a nedostatok draslíka v tele. Je to pochopiteľné, lebo žihľava je močopudná a strácala som ho zvýšeným močením. Nemala som jej piť tak veľa. Pŕhľava teda nie je úplne neškodná, ako sa o nej často píše, ľuďom s nízkou hladinou draslíka môže uškodiť aj menší objem čaju,“ tvrdí Miriam. Bylinky pôsobia tak, že posilňujú telo, aby si ľahšie poradilo so zdravotným problémom. Ľudia sa však domnievajú, že čím viac čajíkov vypijú, tým lepšie. Lenže aj pri fytoterapii sa vypláca skôr striedmosť a rôznorodosť. Ak vám teda už roky chutí rumanček, ľudovo harmanček alebo kamilky, doprajte si na chvíľu zmenu. Vyskúšajte trebárs repík alebo medovku.

Pŕhľava zvonku i zvnútra

Žihľava sa radí k favoritom medzi bylinkami, hoci v záhrade, keď vás popŕhli, počastujete ju nadávkami. Nabudúce si radšej zahryznite do jazyka, pretože i to má na nás blahodárny účinok. Najmä ak vás trápi reuma. Pokiaľ nepatríte k strachopudom, odtrhnite si zväzok olistených stoniek a ubolené kĺby si ním vyšľahajte. Nepríjemné, ale uľaví sa vám. Ak vám ničia sebavedomie slabé vlasy, z času na čas ignorujte chémiu a opláchnite si ich silným vývarom z tejto rastliny. Vlasy sa vám odvďačia hebkosťou, silou a rýchlejším rastom. Pitím žihľavy si výborne prečistíte krv. Táto bylinka sa preto odporúča pri psoriáze a akné. Trojtýždňová kúra vraj u niekoho dokáže odstrániť aj veľmi tvrdohlavé vyrážky. Žihľava pomáha pri málokrvnosti a dojčiacim mamičkám podporuje tvorbu materského mlieka.

Hoci sa môže pochváliť ešte množstvom ďalších dobrých vlastností, nenalievajte sa ňou do ľubovôle. Všetkého veľa škodí, preto si doprajte maximálne jednu šálku žihľavového čaju denne. Pri uchlipkávaní si všímajte, ako na vás pôsobí. Niekto ju totiž pije pol roka cíti sa dobre, iný má problémy už po trojtýždňovej kúre. Keď vám žihľava nesadla, oddýchnite si od nej minimálne na mesiac.

Zázračný ľubovník

Mimoriadnej obľube sa teší aj ľubovník bodkovaný. Niet sa čo čudovať, veď čaj z neho vás dokáže rozveseliť, upokojiť či uspať. Kým siahnete po liekoch na nespavosť, vyskúšajte najprv hrnček ľubovníkového čaju. Privodí vám nielen sladké sny, ale pomôžete aj svojej pečeni, žlčníku a možno sa upokojí aj žalúdočný vred, ktorý vás už zopár týždňov sužuje. Chutný ľubovníkový čaj sa používa aj pri klimakterických problémoch. Pamätajte však na to, že priaznivý účinok sa dostaví až po najmenej trojtýždňovom pravidelnom užívaní. Možno vašu mamu pobolieva chrbtica alebo kolená, natrite jej bolestivé miesta ľubovníkovým olejom, pomáha to! Majte na pamäti, že rastlinka sa vyznačuje aj jednou negatívnou vlastnosťou. Neznáša sa so slnečným žiarením. Ak máte svetlú pleť, ľubovníku v akejkoľvek podobe sa vyhýbajte v lete alebo ak navštevujete solária. V opačnom prípade si koledujete o to, že vašu pokožku „ozdobia“ pigmentové škvrny. Okrem ľubovníka zmierňuje nervozitu aj medovka alebo valeriána. Valeriánu však v žiadnom prípade nekombinujte s inými uspávacími alebo upokojujúcimi liekmi.

Mätu pijem každé ráno

Mäta pieporná sa kedysi užívala pri liečbe zachrípnutia. V staroveku jej dokonca pripisovali afrodiziakálne účinky. V súčasnosti je táto bylinka s mentolovou chuťou populárna vďaka priaznivému vplyvu na trávenie. Zastavuje vracanie, zmierňuje koliku a zlepšuje náladu. Ale pre ľudí so žlčovými kameňmi a s citlivejším žalúdkom nie je mäta to pravé orechové. Môže dokonca znásobiť žalúdočné problémy. Slabší mätový odvar si môžete dopriať denne. Nie však nalačno, pretože bylinka výrazne povzbudzuje trávenie. Prospech vám prinesú prestávky v konzumácií mäty, po desaťdňovej kúre jej pitie na týždeň prerušte. Keď ju totiž užívate každý deň, organizmus si na ňu zvykne. Bylinka potom nepôsobí tak, ako by ste si želali.

Rastlina vojakov

Toto označenie prináleží našej najznámejšej liečivej rastlinke. Reč je o rebríčku obyčajnom alebo o myšom chvoste, ako ho väčšinou nazývame. Bylinka kedysi slúžila hlavne na liečenie poranení na bojiskách. Čerstvá pomliaždená vňať priložená na škaredú ranu ju totiž dokonale vydezinfikovala, zastavila krvácanie a krásne zacelila. V súčasnosti je rebríček v obľube hlavne preto, že zlepšuje trávenie, zmierňuje žalúdočnú neurózu, podporuje činnosť pečene a žlčníka, zlepšuje stav akné i lišajov. Ak vás trápi nepravidelná menštruácia, pripravujte si čaj z myšieho chvosta. Možno však zistíte, že sa vám po jeho konzumácií krúti hlava. Dôvod je prostý, rebríček mierne znižuje krvný tlak. Aj tu preto platí, že po trojtýždňovej kúre si doprajte prestávku, najlepšie štrnásťdňovú.

Repík a rumanček na stres

Ak zdôrazňuje že v pití čaju z byliniek sa vyplácajú pauzy, neplatí to o repíku, pretože ten si môžete pripravovať denne, hoci celý rok. Čaj lieči žlčník, pankreas, žalúdok a dvanástnik, zastavuje hnačky. V prípade, že ste stratili hlas, pripravte si silný repíkový odvar a hrdlo si ním dobre vykloktajte. Zvonku sa uplatnil aj pri liečbe kožných chorôb a poranení. Rovnako neobmedzene môžete piť aj voňavý a dnes už trochu zabúdaný rumanček. Skúste ho poradiť vašim známym, ktorí majú ťažkosti s trávením, často ich bolieva hlava alebo ich pohltil hektický spôsob života. Rumančekový čaj je vhodný pre nepokojné deti, aj pri prerezávajúcich sa zúbkoch.

Silnejšie nie je lepší

Ako si správne pripraviť bylinkový čaj? Ak si ho urobíte čo najsilnejší, skôr sa vám uľaví? Niektorí mudrlanti si namočia do dvojdecového hrnčeka až dve vrecúška čaju a pre istotu ich tam nechajú lúhovať poriadne dlho. Ak to nie je uvedené priamo v návode, neexistuje dôvod na takýto postup. Bylinky najlepšie účinkujú v slabšej koncentrácii. Zbytočne intenzívny nápoj má inú chuť, vylučujú sa doň nepotrebné látky, ktoré môžu narušiť jeho účinok. Lepšie urobíte, keď ho vylejete do umývadla. Silnejší odvar sa odporúča iba vtedy, ak ho chcete použiť na obklady alebo kúpeľa.

Miešať nesmiete čokoľvek

Možno ste si pred časom chceli pripraviť zázračné bylinky, ktoré vás mali rýchlo postaviť na nohy. Bez dostatočných vedomostí ste zmiešali viacero druhov bylín a očakávali zázrak. Ten sa však nekonal, pretože vám nakoniec vznikla zakalená tekutina, ktorú ste radšej nevypili. Ak chcete skombinovať viacero byliniek a nie ste si príliš istí, obráťte sa radšej na odborníkov alebo si zaobstarajte už namiešané zmesi. Veľmi opatrne treba pracovať napríklad s imelom, ktoré znižuje vysoký krvný tlak. Pozornosť je namieste aj pri hlohu, ktorý prospieva pri srdcovo – cievnych ťažkostiach. V oboch prípadoch dodržiavajte predpísané dávkovanie a imelo ani hloh nekombinujte s inými bylinkami, hlavne nie s lipou. Lipový kvet má výrazne povzbudzujúci a hrejivý účinok, čo škodí práve spomínanej skupine pacientov.

Lipový čaj je vychýrený liek proti chrípke, utišuje zápaly, záchvaty suchého kašľa, ale používa sa predovšetkým na potné kúry. Lipu by mali okrem srdciarov opatrne piť aj tehotné ženy, najmä na začiatku tehotenstva. Hrejivý účinok nemusí osožiť dieťatku. V prípade, že lipe neviete odolať, pripravte si z nej slabý odvar a určite ho nepite horúci.

Buďte trpezliví

Pri liečbe bylinkami sa vyzbrojte trpezlivosťou, pretože zlepšenie zdravotného stavu môžete spozorovať najskôr po štyroch až šiestich týždňoch. V mnohých prípadoch až po pol roku. V prípade, že uvažujete o fytoterapii a užívate syntetické lieky, máte choré srdce, alergiu alebo onkologické ochorenie, poraďte sa najskôr s lekárom.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články