Aktuálne Zdravie 

Moja mama mala vždy urobenú nechtíkovú masť…

…lebo vedela, že nechtíková masť je základným liekom na všetky ťažko hojace sa rany, vredy, opuchy, zapareniny, preležaniny, omrzliny a popáleniny. O  nechtíkovej masti sa hovorí ako o všelieku, preto by nemala chýbať v domácej lekárničke. Vynikajúcu prácu odvedie prakticky pri všetkých kožných chorobách. Natierať si ňou môžete ekzémy, akné, ale vďaka nej sa vám uľaví aj pri zápaloch žíl, kŕčových žilách a preležaninách.  Pomáha aj proti plesni na nohách a jej zásluhou rýchlejšie blednú aj modriny.

Ako si nechtíkovú masť robila moja mama?

Pripravte si rovnaké diely bravčovej masti a čerstvého, alebo sušeného kvetu nechtíka lekárskeho (použiť môžete napríklad hrnčeky). Masť rozpustite a ako náhle je tekutá, vsypte do nej nechtíkové kvety. Premiešajte, nechajte voľne vychladnúť pri izbovej teplote a uložte na pár dní (ideálne na týždeň) do tmavej miestnosti. V priebehu tejto doby môžete masť ešte niekoľkokrát rozohriať, premiešať a nechať stuhnúť, aby sa z nechtíka uvoľnilo naozaj maximum účinných látok.

Nakoniec hmotu opäť rozohrejte a tekutú preceďte cez sito, alebo gázu. Takto prečistenú masť môžete ešte za tepla naliať do pripravených čistých sklenených alebo keramických téglikov, ktoré po dokonalom vychladnutí dobre uzavrite. Hotovú mastičku uchovávajte pri izbovej teplote v suchu a v tme. Vydrží tak bez problémov minimálne pol roka i dlhšie.

Text Libuša Sabová

Foto Pixabay.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články