Aktuálne Dobré rady 

Mnohé kozmetické a čistiace produkty majú v sebe doslova chemickú továreň. Ako to rozoznať a nahradiť prírodnými?

Naše staré mamy kedysi používali produkty, ktoré boli založené na báze prírody. Dnes máme v našich domácnostiach veľa produktov, ktoré sa doslova hmýria chemickými zložkami. A dávame si ich aj na seba – vo forme krémov či zubných pást…

Akosi sme zabudli čítať zloženie prípravkov. Informácií je veľa. A my sa chceme spoliehať na to, že produkty v predajniach sú z hľadiska ochrany nášho zdravia úplne v poriadku. Dobre však vieme, že veľmi často sa na verejnosť dostanú informácie, že ten či onen produkt, ktorý sme roky kupovali (a niekedy ide o produkty pre batoľatá), je vyhodnotený ako nie bezpečný, ba až toxický. Ako sa v tom má človek vyznať? Ako sa v tom orientovať?

Do obchodu s lupou…

Všetci máme možnosť prečítať si zloženie. Ak sú písmenká príliš drobné, poslúži nám lupa. Alebo si môžete v obchode výrobok odfotiť a zväčšiť obrázok, aby ste videli jasne, čo je vo výrobku ukryté. Často zistíte, že zubná pasta alebo vlhčené servítky sú plné zložiek, ktoré by ste asi nechceli dávať do seba. Koža a sliznice fungujú na našom tele podobne, ako trávenie.

„Čo dávate na seba, dávate aj do seba.“ Toto je obľúbená veta Mirky Števkovej, ktorá sa už roky zaoberá zložením výrobkov.

Zmena môže byť jednoduchá

Okrem toho, že si budete v obchode čítať zloženie, môžete urobiť ešte lepšiu vec. Môžete sa vyhnúť klasickým priemyselne spracovaným produktom z oblasti drogérie a kozmetiky. Vy si totiž môžete mnohé produkty vyrobiť sami. Často aj za lacnejšie.

Viac v rozhovore

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články