Aktuálne Vaše príbehy 

Mária robí zdravotnú sestru v handlovskej nemocnici presne 50 rokov

Neuveriteľné polstoročie je jej poslaním pomáhať pacientom. Presne 50 rokov je Mária Vážanová zamestnaná v Nemocnici AGEL Handlová. Hoci toto povolanie nebolo jej ,,vysneným“ a dostala sa k nemu vďaka kamarátke, do dnes je jej vďačná. Rovnako, ako tisíce pacientov, ktoré prešli jej rukami.

,,Nemôžem napísať, že by som od detstva snívala o profesii zdravotnej sestry. Začala som sa nad tým zamýšľať vďaka mojej kamarátke, dokonca by som povedala, že ma priamo k rozhodnutiu doviedla ona,“ spomína Mária Važanová na svoje začiatky v minulom storočí aj tisícročí. Po skončení Strednej zdravotnej školy v Martine 1.júla 1972 nastúpila pracovať na chirurgické oddelenie do nemocnice Handlová. Práca na oddelení na tri zmeny bola zaujímavá, no náročná. ,,Nebolo jednorazových pomôcok a bolo menej pomocného personálu. Administratívne práce sme nemali uľahčené počítačmi a diaľkovými prístupmi. V nočných službách sme museli vyvárať sklenené striekačky a kovové ihly, pudrovať rukavice a chystať materiál na nasledujúci deň – štvorce, tampóny. Musím povedať, že aj keď‘ bolo veľa roboty, tak interpersonálne vzťahy na oddeleniach boli veľmi dobré,“ hovorí skúsená sestra, ktorá počas svojej polstoročnej praxe zažila už asi všetko. ,,Aj práca s pacientmi bola lepšia, sestru si vážili a celkovo, úcta voči zdravotníckym pracovníkom bola omnoho vyššia, ako to je dnes. Pacienti sú čoraz náročnejší a považujú sa aj za čoraz medicínsky vzdelanejších, žiaľbohu, väčšinou ich učiteľom je „doktor Google“. Napriek všetkému ju nedokázalo nič odradiť, svoje povolanie stále vykonáva s láskou a radosťou  už 50 rokov. ,,Jediné, čo som zatiaľ zmenila, je miesto mojej činnosti. Po chirurgickom oddelení som pracovala v gastro ambulancii a posledné roky pracujem na RDG oddelení ako sestra na sono ambulancii,“ hovorí s úsmevom M. Važanová.

Za celé obdobie svojej päťdesiatročnej praxe mala rôzne zážitky, dobré i zlé. ,,Snáď nikdy nezabudnem na príhodu s malým dievčatkom, ktorému chorá matka odrezala obe rúčky od zápästia. Bol to pre mňa obrovský šok, pretože išlo o malé dieťa. Jediné, čo mi dodnes zjemňuje tento šokujúci zážitok, je fakt, že z dieťatka vyrástla mladá slečna, z ktorej sa stala právnička a športovkyňa,“ spomína M. Vážanová na šokujúci prípad. ,,Som šťastná, že ma nič neodradilo a vykonávam toto povolanie s láskou aj dnes.“

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články