Dobré rady Krása Najčítanejšie 

Mám akné. Čo robiť? Určite nečakať, až to prejde!

Chcem sa páčiť

Príde to ako smršť. Taká smola! Povzdychne si mnoho mladých dievčat a chlapcov na prahu dospelosti. A dospelí často iba usmejú a mentorsky prehodia – hormóny sa rozhodli zviditeľniť, dospievanie sa prejavuje aj takýmto spôsobom. Patrí to k mladosti ako prvé rande, či prvý bozk a nedá sa s tým nič robiť. Je to naozaj tak?

MUDr. Eva Škutilová, odborná kožná lekárka v nemocnici v Podunajských Biskupiciach tvrdí, že nie. Medicína má dnes dostatok možností ako akné liečiť a vyliečiť.

Čo je vlastne akné?

Ochorenie prebieha prísne individuálne a prejavy sa menia od ľahkých povrchových foriem až po ťažšie s nežiaducimi dôsledkami. „Najľahšou formou sú tzv. akné comedonica, otvorené alebo zatvorené komedómy, červíkovíté útvary belavej farby s čiernou hlavičkou veľkosti makového zrnka. Niektoré sa nezapália. Keď sa však kde – tu v okolí vývodu vlasového vačku vytvorí opuch,  začervenanie až zápal a na vrchole sa objaví hnisavá žltá hlavička, dermatológovia hovoria o ďalšej forme akné.

Keď je vyrážok veľa, vytvárajú tzv. konglomeráty vo veľkosti šošovice, niekedy sa zbiehajú do súvislých plôch. To sú už ťažšie formy akné. Tieto kozmeticky rušivo pôsobiace zápalové a bolestivé procesy na koži si vyžadujú odborné lekráske vyšetrenie.

Všetky formy akné sa lokalizujú dominantne na tvári, tam sú najviac vyvinuté mazové žľazy, navyše na odkrytej časti kože je najfrekventovanejší prístup baktérií. Ďalšou lokalitou je chrbát a hrudník. Akné viac postihuje mastnú ako suchú.

Vyrážky poznačujú dušu

„Chorí často hľadajú pomoc detrmatológa. Majú totiž pocit frustrácie, nedokonalosti, komplexu, či neschopnosti komunikácie so svojim okolím. Postihnutým často zostáva len s utrpením počúvať dobre mienené rady okolia, neraz i medicínsky vzdelaných ľudí, že ich problém potrebuje čas, že sa sám vyrieši. Tento argument by však mladý človek nemal prijať, je vo veku, keď hľadá sám seba, považuje svoj vzhľad za jeden z najdôležitejších atribútov svojej existencie v spoločnosti. Jeho hierarchia hodnôt je jednoducho taká,“ hovorí MUDr. Škutilová.

„Zanedbanie potrebnej liečby vedie k nenapraviteľným zmenám na koži i psychike chorého. Nielen u mladých, ale aj v dospelom veku je akné neželaným handicapom s dlhotrvajúcimi dôsledkami a psychickou traumou,“ zdôraznila MUDr. Škutilová.

Kedy vyhľadať odborníka?

Niet nad prevenciu. Akné netreba zanedbať, dôležité je zachytiť ochorenie včas. Starostlivosť o pokožku má byť adekvátna jej stavu. Pri ľahkej forme, ak sa sem- tam objaví vyrážka, ktorá spontánne dozrie., stačí bežné kozmetické ošetrenie. Vtedy je šanca, že obdobie puberty a dospievania mladí zvládnu bez trvalých následkov. Ak ide o ťažšie a rozvinutú akné, primeranou liečbou vieme dosiahnuť pre pacienta až prekvapujúco dobré výsledky. Medicína má dnes dostatok možností akné liečiť a vyliečiť. Žiada sa však spolupráca a disciplína pacienta, inak terapeutický efekt nie je zaručený.

Škodlivé sebatríznenie

Podľa doktorky Škutilovej stále platí zásada: ruky preč od akné! Vyrážky by sa nikdy nemali drasticky vytláčať či nechtami doma pred zrkadlom. Pri neodbornom zákroku sa môže vytlačiť len časť obsahu vyrážky a zvyšok tlakom vtisnúť hlbšie pod kožu, navyše zápal sa môže rozšíriť a mechanickým neodborným vytláčaním sa podráždi aj okolitá koža. Až 99 percent dievčat si v snahe zbaviť sa vyrážky nechtami likviduje povrchovú časť kože do takej miery, že sa vytvoria chrasty. Chrasta má svoj vlastný reparačný proces. Keď sa pod ňou vytvorí zdravá vrstva, sama odpadne. Mnohí sú však takí nedočkaví, že si chrasty stále zoškrabujú, takže z pôvodnej nezahojenej chrasty sa vytvorí nová. Vzniká začarovaný kruh. Škody na pleti sú nesmierne, často desivé a nenapraviteľné. Pri čistení aknóznej pleti netreba experimentovať a neskúšať zaručené techniky svojich kamarátov. Čistenie patrí do rúk vzdelanej a skúsenej kozmetičky, ktorá vie, ako aknóznu pleť ošetrovať.

Čo s jazvičkami po ťažkej forme akné?

Po doznení zápalového procesu existuje niekoľko spôsobov, ako jazvičky a iné defekty aknóznej pleti odstrániť – peelingom s vysokými koncentráciami AHA § kyselín, metódou tzv. fotoomladzovania a pri veľkých a hlbších jazvičkách je vhodné ošetrenie laserom.

„Pacientom vysvetlíme pozitíva i možné riziká jednotlivých zákrokov i percentá zlepšenia. Všetko sa robí na báze deštrukcie povrchových vrstiev kože a vyhladenia nervového terénu na pokožke. Výsledok závisí od hĺbky deštrukcie pokožky. Veľa sa dá napraviť, žiaľ, pokožku vymeniť nedokážeme. Dospievanie chvíľu trvá. Chce to však správne ošetrovanie, trpezlivosť a aj vyváženú životosprávu.“

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články