Len sa napite…
Meteorológovia varujú, že toto leto nás čakajú pekelné horúčavy, preto nezabúdajte a PITE, ale nie až vtedy, keď ste smädní. Najmä seniori mávajú dodržiavaním pitného režimu problém. Určite nechcete zažiť, aby vám niekto volal záchranku, keď počas horúceho dňa na ulici skolabujete. Z domu bez fľaše s vodou ani nevychádzajte!
Pijete dosť? Zistíte na toalete
K príznakom dehydratácie patrí bolesť hlavy, únava, svalové kŕče, zníženie krvného tlaku, zvýšenie tepovej frekvencie a spomalenie metabolizmu. Najjednoduchšou kontrolou hydratácie je farba moču. Ak je svetlý, znamená to dobrú hydratáciu, tmavé sfarbenie je znakom dehydratácie. Patríte k tým, čo si poctivo počítajú každý vypitý pohár alebo dokážete „prežiť“ celé hodiny bez tekutín? Ani jeden extrém nie je správny – myslite na pitný režim, ale ani priveľké množstvo tekutín (viac ako 4 litre) nie je na osoh. Nadmerné pitie zaťažuje obličky. Ako nájsť správnu mieru?
Keď cítite smäd, je už neskoro
Príroda to zariadila tak, že sa prirodzene riadime smädom, ktorý pre organizmus znamená výzvu, aby sme sa napili. Problémom je, že vzhľadom na zaneprázdnenosť nepočúvame signály svojho tela. Potláčame ich, odsúvame na neskôr, často sa kvôli povinnostiam jednoducho nemáme čas napiť. V dlhodobom horizonte to môže spôsobiť zdravotné problémy. Citlivosť na dehydratáciu a regeneráciu telesnej teploty sa prirodzene vytráca s vekom. Preto by starší ľudia mali piť pravidelne bez ohľadu na pocit smädu. Odporúčané denné množstvo tekutín si ľahko vypočítate – pol litra na každých 15 kg hmotnosti. Človek s váhou 80 kg by mal vypiť 2,5 litra tekutín denne. Je to však hodnota pri bežnej dennej záťaži – teda bez športových aktivít a vonkajších tropických teplôt. V extrémne teplých dňoch potrebujeme vypiť viac. Ale prijať viac ako štyri litre tekutín nemá žiadny zdravotný význam. Ideálna je čistá voda, alebo vlažný čaj, uprednostnite nesladené nápoje a s ľadom to nepreháňajte. Príjem je samozrejme individuálny a ovplyvňuje ho životný štýl aj jedálniček – do celkového príjmu tekutín sa započítavajú aj tekutiny prijaté zo stravy.
Svieža voda + zdravé enzýmy
Letá sú každým rokom suchšie a horúcejšie. Na doplnenie pitného režimu je vhodná aj pestrá strava s množstvom ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľa vody. Najviac má vodný melón (92% vody), nasleduje grapefruit, jahody, ananás, pomaranč a broskyňa. Ešte viac vody obsahuje paradajka (94%) a uhorka (96%). Aby ste strávili skvelé leto a cítili sa vitálne, urobte si z pitia rituál. Plný pohár vody a niečo k tomu – trikrát denne porcia užitočných enzýmov. Pre podporu zdravého životného štýlu dopĺňajte okrem tekutín aj životodarné enzýmy Ich pravidelné užívanie môže byť prínosné. Sú to nesmierne dôležité látky, ktorým sa zvykne hovoriť aj biokatalyzátory. Reakcie v ľudskom tele by bez nich prakticky nemohli prebiehať. Proteolytické enzýmy majú zvláštnu úlohu pri zvládaní zápalov. Pomáhajú nám zaisťovať rovnováhu imunitného systému tak, aby zápaly prebehli optimálne a bez následkov. Proteolytické enzýmy bromelaín a trypsín, spolu s flavonoidom rutín nájdete vo výživovom doplnku Wobecare Enzym s vysokoaktívnym enzymatickým zložením. Obsahuje ideálnu kombináciu rastlinných a živočíšnych enzýmov z prírodných zdrojov. Doplnok stravy je na vnútorné použitie. www.wobecare.sk
Mgr. Dana Krommelová