Najčítanejšie Vaše príbehy 

Katarína Traubnerová ako ju nepoznáte. Vo svojom živote musela urobiť jedno veľmi ťažké rozhodnutie!

Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku pozná. Ale o Katke, jeho žene, šarmantnej dáme, nevieme takmer nič. Ale hneď na začiatku vám môžem prezradiť, že je to veľmi milý, komunikatívny človek, ochotný každému pomôcť.

Ako ste sa vlastne so svojim manželom spoznali?

S manželom som sa zoznámila celkom prozaicky. Počas štúdia na  Vysokej  škole chemicko-technologickej  som pracovala  v laboratóriu nemocnice. Stretla som ho na dvore nemocnice a on mi ponúkol lacnejšie lístky na obed do študentskej jedálne. Neviem, či ma takto lákal na obedy, ale každopádne mi zostal na obedy už na celý život. Dali sme sa dohromady a zostali sme spolu počas celého štúdia na vysokej škole. Sľúbil mi, že keď skončím školu, tak sa vezmeme – a svoj  sľub dodržal.

Koľko máte detí?

Máme spolu dve dcéry, ktoré nám robia radosť, ale samozrejme najväčšou radosťou pre nás sú naše tri vnúčatá. Každé zvlášť ma nabíja novou energiou. Najstaršia Hanka skoro 10 ročná školáčka je veľmi šikovná a učí ma pozerať sa na svet cez jej záujmy a skvele nakreslí to, čo ja vôbec neviem kresliť a má rôzne športové aktivity. Samko 9 a pol ročný je zanietený hokejista a ak chcem u neho  získať kredit a uspieť musím, ale  ja aj chcem, pozerať hokej a poznať všetkých hokejistov v  NHL. Tamarka 7 ročná ma núti do učenia angličtiny, keďže sa toho dosť naučila z  iPadu. Najlepšie ovláda rozsiahly  pesničkový repertoár.

Pred dvomi rokmi si musela urobiť  najťažšie rozhodnutie vo svojom živote….

Manžel je diabetik a už v minulosti mal problémy. Po pedikúre mu vznikol defekt na päte, ale potom mal osem rokov pokoj. Bolo to pred Vianocami, keď prišli intenzívne bolesti, opuch a vyzeralo to, že má ružu, ale nakoniec to vyústilo do sepsy s poruchou vedomia a ohrozenie života. Preto lekári museli v akútnej situácii amputovať pravú dolnú končatinu nad kolenom. Keďže manžel bol v hlbokom bezvedomí so zlyhávaním všetkých orgánov, ja som musela rozhodnúť o amputácii, keď mi lekári predložili dve možnosti: buď amputovať, alebo neprežije 24 hodín. Bolo to nesmierne ťažké, ale rozhodla som sa pre záchranu jeho života.

Čo bolo bezprostredne potom, keď sa manžel prebral?

Manželovi sa po amputácii prekvapujúco veľmi rýchlo upravili všetky parametre, aj činnosť srdca, ktoré zlyhávalo. Niekoľko dní po operácii bol dezorientovaný a žiaľ ja som mu musela oznámiť, že má amputovanú nohu, čo si dovtedy neuvedomoval. Keď sa však postupne zorientoval, bol veľmi depresívny, pretože mal pocit, že mu skončil pri jeho vitalite život.

Ako sa Palko vyrovnáva so svojou tragédiou?

Musím konštatovať, že je to nesmierne silný človek. To, čo prežil v rannom detstve významne posilnilo jeho charakter. Určite aj preto túto súčasnú tragédiu prežíva, ako som už napísala vyššie, s veľkým optimizmom a s chuťou žiť! Vždy sme boli spoločensky aktívni a manžel si chce dokázať, že napriek amputácii je schopný vrátiť sa do normálneho života.

Čo si robila celý svoj profesionálny život?

Zasvätila som ho vývoju a výrobe kozmetických prípravkov. Začínala som v Ústave lekárskej kozmetiky pod prísnym okom Prof.MUDr.Eugena Hegyiho,DrSc, ktorý  mal jasnú predstavu o modernej  kozmetike a bol zakladateľom i prvým riaditeľom Ústavu lekárskej kozmetiky. Postupom rokov sme v spolupráci s lekármi  – dermatológmi vyvinuli celú radu kozmetických prípravkov na domáce aj profesionálne ošetrenie, ktorých hlavnou úlohou a výsadou je, aby nevyvolávali alergické reakcie a precitlivenosť. Napríkla kozmetické prípravky firmy CALENDULA a.s vychádzajú v ústrety tej skupine  spotrebiteľov, ktorá už vystriedala prípravky tuzemské i zahraničné krémy a nevie sa zbaviť prejavov podráždenia, precitlivenosti, alebo nadmernému vysušeniu pokožky. Prostredie, v ktorom dnes žijeme, je veľmi agresívne. Pleť musí reagovať na nečistoty, prach, UV žiarenie, náhle zmeny teplôt, suchý vzduch v miestnostiach, nedostatočnú hydratáciu, dráždivú kozmetiku či odevy. K tomu sa pridružuje vek, hormonálne zmeny, chronické kožné ochorenia, v neposlednom rade stres, cigarety či alkohol. Nečudo, že pokožka je podráždená, môže reagovať  nadmernou suchosťou, začervenaním, ale aj vyrážkami. Chceli sme pomôcť ženám a dievčatám s takýmito problémami a  ponúknuť im prípravky vytvorené na báze čo najčistejšej prírody.

Za rozhovor ďakuje Libuša Sabová

Foto Pavol Demeš

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články