Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Legenda československej populárnej hudby Peter Stašák dnes oslavuje 73 narodeniny

Skvelý človek, výborný spevák a predovšetkým dobrý kamarát. To je maestro PETER STAŠÁK. Výrazná osobnosť z Košíc. Nezabudnuteľný program ktorý moderoval bol „Kaviareň Slávia“. Má na konte obrovské množstvo hitov. Jeho hlas prirovnávajú k hlasu Toma Jonesa.

Peter Stašák sa narodil v Spišskom Bystrom. Už od útleho detstva ho priťahoval spev a láska k hudbe a tak je len prirodzené, že po ukončení základnej školy sa prihlásil na Konzervatórium v Košiciach. Po úspešnom absolvovaní prijímacích skúšok začal študovať operný spev, no stále viac ho lákala ľahšia múza – populárna hudba. Napriek tomu však najskôr pôsobil ako učiteľ na ĽŠU vo Svite.

Po šiestich rokoch učiteľovania sa Peter definitívne vydáva na cestu populárnej hudby. Od roku 1974 až 1981 pôsobí s rôznymi kapelami, ktoré pôsobili v kaviarňach a baroch okrem Slovenska aj v iných štátoch Európy a ostatného sveta. Popri tom začína pravidelne nahrávať v Československom rozhlase a spolupracuje aj v Československej televízii.

 

V kruhu rodiny

V  roku 1981 nastáva zlom v Petrovej kariére, začína sa častejšie objavovať v televízii a to naštartuje jeho dráhu koncertného speváka. Slovkoncert ho začína posielať na zahraničné festivaly, ktoré sa mu podarí každý raz vyhrať. Na festivale v Mongolsku – Ulanbátare sa stretáva s producentmi z bývalej NDR, ktorí mu ponúknu koncertovanie po celej NDR. Jeho sprievodným orchestrom sa okrem iných stáva aj orchester Gustáva Broma, ktorý tam účinkuje a doprevádza spevákov aj z iných krajín. Peter tak so svojimi piesňami precestoval všetky kontinenty okrem Antarktídy.

Vydal už 26 albumov, mnoho z nich bolo ocenených zlatou a platinovou platňou. Naďalej účinkuje v rôznych programoch slovenských a českých televízií, určite musíme spomenúť aj veľmi úspešný hudobno-zábavný program Slovenskej televízie Repete. Najväčší úspech v televízií, bolo účinkovanie v jeho vlastnom programe Kaviareň Slávia.[1] Tento hudobno-zábavný program Slovenskej televízie z rokov 1999 – 2010 priniesol vďaka Petrovi na obrazovky okrem celej československej špičky aj množstvo umelcov z ďalších deviatich krajín. Peter Stašák naďalej pravidelne koncertuje na celom Slovensku a v zahraničí.

 

Text a foto Noro Mészároš

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články