Aktuálne Dobré rady 

Kupujte len kvalitný med! Na čo si dávať predovšetkým pozor?

Med je úžasný produkt včiel, ktorý má obdivuhodné množstvo užitočných vlastností pre ľudský organizmus. Používa sa ako prevencia, ale aj na liečbu mnohých chorôb. Jedna lyžica denne stačí na to, aby naše telo získalo z tohto produktu maximum. Existuje len jedna dôležitá podmienka – med musí byť prírodný a kvalitný.

Ako skontrolovať kvalitu medu?

Najistejšie je samozrejme kupovať med iba od včelára, ktorému dôverujete. Ale ak predajcu nepoznáte, existujú znaky, ako si kvalitu môžete overiť napríklad na trhu. Tým prvým je jeho cena. Ak je príliš nízka, treba sa zamyslieť, či by včelár, ktorý investoval do výroby medu veľa času a energie predával tento produkt pod cenu.

Nekupujte med v plástovej nádobe. Môže byť toxický. Vždy kupujte len v sklenom pohári, ale najlepší je v hlinenej nádobe.

Veľmi dôležitým ukazovateľom kvality medu je jeho konzistencia. Med si zachováva tekutú konzistenciu len niekoľko mesiacov, potom zhustne. To znamená, že ak si v zime kúpite tekutý med, nie je s ním všetko v poriadku.

Dôležitá je aj farba. Med by nemal byť ani veľmi svetlý, ani príliš tmavý. Ak je veľmi svetlý, znamená to, že ho zriedili cukrovým sirupom. Priveľmi tmavý s karamelovou príchuťou naznačuje, že produkt bol zohriaty, aby sa rozpustil a  vlaňajší vyzeral ako čerstvý.

Ak máte možnosť med pred kúpou ochutnať, tak kvalitný med nesmie v hrdle škriabať a musí sa v ústach rozpustiť. Falošný zanechá chuť karamelu, dokonca môžete zacítiť aj drobné zrniečka.

Veľmi spoľahlivým znakom kvality medu je jednoduchá skúška. Naneste kvapku medu na ruku. Med sa nesmie rozliať, ani po otočení ruky smerom k zemi kvapkať. Kvalitný med si môžete votrieť do pokožky bez toho, aby zanechal lepkavú ruku, lebo pokožka ho absorbuje ako krém. Lepkavé stopy zanecháva iba produkt, do ktorého sa pridáva cukor.

Na povrchu medu nesmie byť žiadna pena. Liter medu by mal vážiť najmenej 1,4 kg. Ak váži menej, potom  to nie je vyzretý med a samozrejme ani nie je taký chutný a zdravý.

Neverte ani predajcom, ktorý prichádzajú s novými druhmi medu. Široký sortiment priťahuje zákazníkov, ale práve ten by vás mal upozorniť, že med nie je kvalitný. Zapamätajte si, že neexistuje med z divej ruže, maku, kukurice, liesky. Tieto rastliny neobsahujú nektár. Neexistuje ani med kráľovský. Taký by musel vyrobiť naozaj len čarodejník. Mimochodom neexistujú ani odrody  ako máj, harmanček, je to len ďalší trik predajcov. Pozornosť by ste mali zvýšiť aj keď niekto ponúka divoký med.

Med obsahuje množstvo dôležitých prvkov pre ľudské telo. Nenechajte sa o ne obrať nesvedomitými predajcami. Pre seba a svoju rodinu vyberte len to najlepšie. Skúsený včelár vám určite tiež rád poradí!

Spracované podľa takprosto.cc

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články