Aktuálne Dobré rady 

Ktorá soľ je pre náš organizmus najlepšia?

Soľ, látka, s ktorou sa denne stretávame zámerne, alebo aj bez toho, aby sme o tom vedeli. Je životne dôležitá na udržiavanie nervovej činnosti a látkovej výmeny. Kedysi bola naozaj vzácna a slúžila dokonca i ako platidlo. Vtedy bola naozaj nad zlato!

Na čo soľ vlastne potrebujeme?

Okrem základných živín, bielkovín, tukov a sacharidov, ktoré sú stavebnými látkami a dávajú nám energiu, potrebujeme aj ďalšie minerálne látky. Tie sa podieľajú na rôznych procesoch v organizme, napríklad urýchľujú metabolické procesy, udržujú Ph v krvi.  Také najdôležitejšie sú vápnik, draslík, horčík, fosfor a patrí tam aj soľ, teda  chlorid sodný (NaCl).

Z chemického hľadiska je jedlá soľ vždy zlúčeninou sodíka (Na) a chlóru (Cl), tj. chlorid sodný. Každá soľ, ktorá je potravinou, je minimálne z 95% chlorid sodný. Získava sa z rôznych prírodných zdrojov, ktorými sú hlavne more alebo geologické usadeniny. Rozdiel medzi nimi je v čistote jednotlivých zdrojov soli. Len najčistejšia soľ je určená na konzumáciu. Do nej sa pridávajú rôzne zdraviu prospešné látky. A tak poznáme soľ jódovanú a soľ s fluórom.

A čím sa líši morská soľ od tej spod zeme?

Treba povedať, že v mori je rozpustených veľa látok, nielen chlorid sodný, takže soľ, ktorá sa získa z mora odparením vody, niekedy ju nazývame aj slnečná, obsahuje viaceré prímesi.  Ide o to, či chceme takúto mnohotvárnu soľ, alebo či chceme používať  čistý chlorid sodný. Podzemná soľ je čistejšia, hlavne neobsahuje mikroplasty.

Koľko soli potrebujeme?

Odborníci hovoria, že za normálnych okolností potrebuje 3-5 gramov soli denne. Malým deťom do jedného roka vôbec nesolíme, od jedného roka zvyšujeme od 0,25 až 2 g. Ale u nás je priemerná denná spotreba soli prekračuje 10 gramov. Je to preto, lebo konzumujeme veľa potravín, ktoré obsahujú tzv. skrytú soľ. V dávnej minulosti bola spotreba soli minimálna, človek ju vlastne ani nevyhľadával. Soliť sa začalo až vtedy, keď ľudstvo objavilo soľ ako konzervačný prípravok. Konzervovanie sa potom  rozšírilo po celom svete a tým aj spotreba soli.

Za soľ môžeme platiť rádovo v centoch eurách, alebo aj desiatkach eur. K tým luxusnejším, drahším soliam patrí tzv. himalájska soľ. Je naozaj taká výnimočná? Píšu, že je nerafinovaná, bio a lieči veľa zdravotných problémov. Čo na to hovoria odborníci geológovia?

V soli prakticky nie sú rozdiely. Každá soľ je pôvodom morská soľ. Soľ je chemická zmes, v ktorej prevláda chlorid sodný a v zemskej kôre sa vyskytuje bežne. Aj tá bežná, kuchynská soľ je vlastne morská, lebo sa ťaží v baniach z morských sedimentov, lebo kedysi bolo more aj na našom území. Himalájska soľ, to je len marketingový ťah.  Pochádza z Pakistanu, a tam kde sa ťaží,  zo soľnej oblasti, ktorá je známa ložiskami kamennej soli  ktoré sa ťahá cez celú oblasť stovky kilometrov a od Himalájí je ešte poriadne vzdialená. Čiže je to obyčajná kamenná soľ, ktorá je možno farebnejšia, lebo obsahuje stopové prímesi iných anorganických solí, prípadne aj kovov.

Možno si myslíte, že práve o to ide, že to je to zdravšie a lepšie?

Podľa geológov to môžu byť aj ťažké kovy,  ktoré nie sú pre náš organizmus príjemné a je otázne, či nám to môže pomáhať, lebo vieme, že ťažké kovy sú pre náš organizmus škodlivé. Ostatné minerály sú obsiahnuté v zanedbateľnom množstve.

Ako chutí najdrahšia soľ na svete?

V kanadskej provincii Ontario vedci objavili najstaršiu fosílnu vodu na svete  a tým pádom aj najstaršiu soľ, uväznenú v sedimentoch dve miliardy rokov!  Ide naozaj  o najdrahšiu soľ na svete? A ako asi chutí? Objavitelia ju ochutnali a nechutila im, lebo bola extrémne slaná, horká a obsahovala aj prímesi iných kovov, čiže bola nestráviteľná.

Ale soľ  je predsa len nosičom niečoho, čo je pre náš organizmus nevyhnutné. Reč je o jóde.

Jód je stopovým prvok, ktorý sa v organizme nachádza v malom množstve a má kľúčový význam, lebo je súčasťou hormónov štítnej žľazy. Tieto hormóny regulujú celkový metabolizmus, látkovú výmenu, a tým ovplyvňujú činnosť všetkých orgánov. Strava, ktorá pochádza z našich končín, má v sebe málo jódu, lebo my žijeme vo vnútrozemí. Dobrým zdrojom sú morské živočíchy. U nás väčšina ľudí získava jód z kuchynskej soli, do ktorej sa pridáva. Tým je zabezpečené, že naša populácia ako celok má dostatok jódu, a tak sa vyriešili aj zdravotné problémy vznikajúce z nedostatku jódu. Nie všetky druhy soli na pultoch obsahujú jód. Len varená soľ je povinne jódovaná a kontrolovaná na obsah jódu. Kupovaním Himalájskej soli a nejódovaných kamenných a morských solí sa spotrebiteľ ochudobňuje o jód v strave, čo môže spôsobiť zdravotné problémy.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články