Aktuálne Predstavujeme vám 

Križiak. Famózny historický príbeh o križiackej výprave

Križiak je opäť veľmi dobrodružný, dramatický a Kane perfektne približuje jedno z najbrutálnejších období histórie. Má to skvelé tempo, parádne opísané bojové scény a rozpracované postavy.

„Táto kniha sa v istom zmysle písala takmer sama. O tretej križiackej výprave jestvuje toľko súčasných diel z kresťanského aj moslimského hľadiska, že som sa musel vyrovnávať s oveľa väčším množstvom neuveriteľných, fascinujúcich faktov, než sa dalo vtesnať do románu,“ priznáva Ben Kane.

So srdcom leva proti múrom Jeruzalema.
Rok 1189. Keď Richarda Levie srdce korunujú za anglického kráľa, dosiahne svoj dávny cieľ. Nastolí v kráľovstve poriadok a vyrazí na namáhavú križiacku výpravu, aby opätovne dobyl Jeruzalem.

V sprievode verného írskeho šľachtica Ferdiu putuje z južného Francúzska až do Itálie, Sicílskeho kráľovstva a ešte ďalej. Keď Richard napokon vpláva do Svätej zeme, čaká ho ťažké dvojročné obliehanie a chýrny saracénsky vodca Saladin.

Nie je isté, kto zasadne na prázdny trón Jeruzalemského kráľovstva a Saladinovo obrovské vojsko tiahne za Richardom ako tieň. Na prašnom bojisku v Arsufe čaká Levie srdce a jeho vojakov najťažšia skúška.
Špičkový historický príbeh Križiak od Bena Kanea, rodeného Keňana, ktorý ale vyrastal v Írsku. Odjakživa miloval vojenskú históriu a túto vášeň pretavil do naozaj úspešných románov, ktoré sa prekladajú v mnohých krajinách.

Toto je druhá kniha Bena Kana v slovenčine a tentoraz už naisto presvedčil, že je výborným rozprávačom, ktorý sa drží historických faktov, píše autenticky a pútavo. Chvíľami doslova cítite, ako pečie horúce slnko, trpíte smädom, vdychujete prach a počujete kruté boje so saracénmi. Prežívate hrôzostrašný pochod pozdĺž pobrežia smerom na juh – hmla zahaľujúca poslednú časť kolóny, bojovníci pokrytí šípmi, takže vyzerali ako dikobrazy, vojaci, ktorí padali od horúčavy mŕtvi na zem… Kane má rozprávačský dar a údajne si naštudoval aj mnohé stredoveké pramene.

Vypočujte si úryvok.
Číta Boris Farkaš:

https://www.bux.sk/knihy/645949-kriziak.html

Príbeh je vždy na prvom mieste a rozprávanie nemôže spomaliť priveľké množstvo detailov. O tom je presvedčený aj autor a drží sa toho. Aj Križiak bol pred vydaním o 15% dlhší – krátil, vyškrtával a predsa je jeho príbeh nabitý historickými faktami, zaujímavosťami a nestráca nič na napätí a pútavosti. A tiež autentickosti.

Ešte jedna zaujímavosť – román sa nazýva Križiak, no toto označenie sa v 12. storočí nepoužívalo. V tom období sa najčastejšie vyskytovalo slovné spojenie „prijať kríž“. Stojí za povšimnutie, že anglickí križiaci mali na plášťoch biele kríže, francúzski križiaci červené a flámski zelené kríže.

Ben Kane je spisovateľ a bývalý veterinár. Narodil sa v Keni a od siedmich rokov vyrastal v Írsku. Veľa cestoval a svoju záľubu vo vojenskej histórii, predovšetkým rímskej, pretavil do úspešných historických románov. Križiak je pokračovaním románu Levie srdce (IKAR 2023).

Milan Buno, knižný publicista

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články