Kožné defekty patria do rúk lekára. Materské znamienka a riziko
Pehy, drobné hnedí výrastky – tušíte, o čom je reč? Mnohým z nás robia starosti. Ak máte pochybnosti, vyhľadajte ihneď odborného lekára.
Pehy
Sú citlivé na svetlo a po prvých prechádzkach na jarnom slniečku vyskočia nielen na tvári, ale aj na rukách a krku. Ak vám prekážajú, chráňte si pokožku kvalitnými prípravkami na opaľovanie. Silná peeling a zlupovanie kože prinesú len krátkodobý efekt.
Materské znamienka
Pigmentácia malých hnedých znamienok je hlbšia. Ak sa rozhodnete odstrániť tieto drobné znamienka krásy, spoľahnite sa na lekára. U neho hľadajte pomoc aj vtedy, keď začne meniť tvar, svrbí, zmení farbu, veľkosť, alebo začne mokvať.
Bradavice
Sú to malé výrastky vrchnej vrstvy kože, ktoré sa objavujú na rukách alebo chodidlách. Rozlišujú sa podľa vzhľadu, veľkosti, tvrdosti, zafarbenia, či ochlpenia. Vieme, že ich zapríčiňujú vírusy. Prenášajú sa nielen samoinfekciou na koži, ale aj z osoby na osobu. Zvyčajne sú nezhubné, ale môže sa za nimi skrývať aj nebezpečné ochorenia. Ak sa zjavia na problémovom mieste, dajte si ich odstrániť. Zákrok trvá niekoľko minút a robí sa ambulantne.
Slovo má dermatologička MUDr. Mária Lukáčová
Pehy zo zdravotného hľadiska nie sú problém. Ich odstraňovanie je náročné, pretože po následnom opálení zväčša vzniknú znovu. V minulosti používaný fenol nahradili ovocné kyseliny. Odporúča sa používať krémy s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.
Odstraňovanie materských znamienok teda pigmentových névov, patrí do kompetencie odborného lekára. Možno ich vyšetriť priamo na koži epiluminiscenčným mikroskopom. Ten znamienko niekoľkonásobne zväčší a ukáže prípadné skryté nerovnosti rozloženia pigmentu či známky aktivity rastu. Po vyšetrení v prípade potreby znamienko odstraňujeme chirurgicky a vzorku odosielame na histologické vyšetrenie.
Drobné výrastky na krku, v podpazuší, alebo na iných miestach vystavených mechanickému dráždeniu a treniu možno odstrániť elektrokauterom. V mieste ich výskytu sa pri koži odstráni stopka, z ktorej vyrastajú.
Vírusové bradavice sa môžu zjaviť na ktoromkoľvek mieste kože. Keďže sú infekčné, treba ich odstrániť okamžite po objavení. Metódu určí lekár. Zvyčajne sa najskôr preliečia zmäkčujúcimi látkami alebo roztokmi a následne sa zmrazia tekutým dusíkom.
Ako zabrániť vzniku bradavíc
-Bradavicový vírus sa môže preniesť aj na iné osoby.
-Snažte sa zamedziť jeho prenos. Prvým predpokladom je neporaniť povrch bradavice.
-Pozor na mierne vypuklé a ploché bradavice pri holení.
Bylinkové recepty
-Skúste si povrch potierať žltou šťavou, ktorá vyteká zo stopky čerstvého lastivičníka.
– Rovnako pomáha aj šťava z púpavy.
Na slnko päťdesiatkrát a dosť!
„Opaľovacie krémy síce chránia pokožku pred spálením, ale nezabránia vzniku rakoviny kože,“ varuje pred dlhodobými pobytmi na slnku doktor Eckhard Breitbart z nemeckej spoločnosti pre dermatologickú prevenciu, ktorý v Mníchove predstavil výsledky dlhodobej štúdie, ktorá sa tejto problematike venovala.
V spolupráci s nemeckou organizáciou na pomoc postihnutým rakovinou skúmal 14 000 detí, ktoré začali školskú dochádzku. Zameral sa predovšetkým na výskyt pigmentových škvŕn. O štyri roky neskôr vyšetrenie zopakoval. Pri porovnávaní poznatkov z oboch prehliadok dospel k záveru, že počet pigmentových škvŕn sa zvyšuje úmerne s tým, ako často sa malý školák spálil na slnku a s frekvenciou jeho pobytu v južných krajinách. U väčšiny chlapcov i dievčat stúpol počet škvŕn na dvojnásobok.
„Je to nebezpečné, pretože každé materské znamienko nesie v sebe zvýšené riziko rakoviny kože,“ uviedol autor štúdie.
Za pravdu mu dáva aj celkový prudký nárast prípadov tohto ochorenia medzi dospelou populáciou. V uplynulých desaťročiach sa zvýšil o sto percent. Väčšina zo 150 000 Nemcov, ktorí ročne pribudnú medzi nových pacientov, sa pohybuje vo vekovej kategórii medzi 40 – 50 rokmi. Predtým na túto chorobu trpeli ľudia v priemere o dvadsať rokov starší.
Podľa odborníkov je prapríčinou častejšieho výskytu rakoviny kože zásadná zmena v naplňovaní a využívaní voľného času a častejšie pobyty v teplých krajinách, ďalej stúpajúca obľuba solárií a v neposlednom rade rozširujúca sa ozónová diera.
Preto pracovníci oboch organizácii pristúpili k masívnej osvetovej akcii, zameranej predovšetkým na deti. Hlavným heslom je slogan: 50 pobytov na slnku s opaľovacím krémom ročne je dovolené, viacej nie! Rodičov pritom nabádajú, aby vôbec nevystavovali slnečným lúčom batoliatka do jedného roku.