Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Každá žena by po 50-tke mala urobiť zmenu vo svojom živote, hovorí 62-ročná Linda Kováčová

Pochádzam z Veľkého Krtíša a svetlo sveta som uzrela pred 62 rokmi, v roku, keď sa v Paríži po prvý raz konal medzinárodný divadelný festival Divadlo národov. Vyrastala som v rodine, kde práca s drevom, stolárstvo, výtvarníctvo, krajčírstvo, či návrhárstvo nebolo cudzím pojmom, takže sa to na mňa nejako mimovoľne „ nalepovalo.“  Profesne som sa ale  pustila inou dráhou. Vyštudovala som špeciálnu pedagogiku na PdfUK v Trnave. Celý čas som pracovala v školstve ako špeciálny pedagóg – logopéd a posledné dvadsaťročie som „šéfovala“ špeciálnej základnej škole so špeciálnou pedagogickou poradňou, ktorú som pred pár rokmi opustila zo zdravotných dôvodov. Zrazu som sa ocitla na tej druhej strane, kedy som po mozgovej príhode ja potrebovala, okrem iného i logopéda na znovu nadobúdanie komunikačných zručností a terapiu na motorické zručnosti. Za svoju artterapiu som si zvolila hrátky s hlinou, plstenie, maľovanie….Niekde som čítala, že každá žena by mala v 50-ke urobiť zmenu vo svojom živote, tak som to brala z toho lepšieho konca a zobrala som to ako výzvu. Zo svojho slovníka som vypustila slovíčko „ musím“ a nahradila som si ho pojmom „ rozhodla som sa“ a verte mi, je to úžasne oslobodzujúce.

 

Vo svojej tvorbe, najprv ako koníček popri zamestnaní a teraz už „ na plný úväzok,“ sa venujem hlavne textilnej tvorbe – maľbe na hodváb, kde vytváram rôzne odevné a bytové doplnky a umeleckej tapisérii arttex realizovanej spôsobom netkanej textílie. Začiatky mojej tvorby boli silne inšpirované secesiou, hlavne maliarmi G. Klimt a F. Hundertwasser, ktorí určitou formou korešpondujú naďalej s mojou doterajšou tvorbou. Inšpirujúca je pre mňa i hudba, ktorú vnímam cez farebné tóny .  Pôvodným povolaním som špeciálny pedagóg, no túžba po spoznávaní nového a zdokonaľovaní svojich vedomostí ma, už ako babku, zaviala na umeleckú školu do Maďarského Miškolcu ( tradičné ľudové remeslá) a v rámci štúdií na Univerzite tretieho veku som sa venovala maľbe a kresbe.

Svoje vedomosti, skúsenosti rada odovzdávam prostredníctvom tvorivých dielní, kurzov  i mladšej generácii. Mám dve krásne, šikovné vnučky, veľmi pekne kreslia a verím, že tvorenie bude ich pekným koníčkom.

Svoje práce prezentujem prostredníctvom výstav i sociálnych sietí. Teší ma, keď sa moje výtvory páčia aj iným, keď odevné doplnky sú súčasťou mnohých dámskych, či pánskych šatníkov a bytové doplnky zútulňujú viaceré interiéry doma i v zahraničí.

Viacerí sa ma pýtajú, kde na to všetko beriem čas… Mám skvelého manžela, ktorý má so mnou trpezlivosť ( vraj s baranom ju treba mať ) a mám jeho podporu.

Kedysi dávno mi moja babička vravela: „ Dieťa moje, rob, to čo ťa baví a rob to s láskou. Pokiaľ tvoju prácu bude láska sprevádzať, bude sa ti dariť.“ … a táto jej múdra myšlienka je doteraz mojim životným krédom.

Posledné mesiace prinášali aj nové výzvy do môjho tvorenia, kedy bolo potrebné, okrem štetcov a farieb, vytiahnuť aj šijací stroj. Šila som rúška pre rodinu, priateľov, známych…prechádzky v prírode a naša bylinková záhrada ma „oslovili“ k novým vrecúškam, kam uložiť sušené bylinky na voňavý čajík na zimu…no a aby to nebolo len tak, osviežila som ich svojimi maľbičkami.

Neopustila som však ani svoj obľúbený hodváb. Objavili sa prvé letné šatky a šáliky. Verím, že potešia nejednu dámu a budú osviežením nie len letného šatníka.

Naďalej moje tvorbu dopĺňa textil. Textilné obrazy a tapisérie z ovčieho rúna (technika arttex). Celé leto budem mať viacero výstav. Milé Superbabky, ak budete v blízkosti Dudiniec a Modrého Kameňa, príďte sa pozrieť.

Linda Kováčová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články