Najčítanejšie Rozhovory 

Katarína Traubnerová ako ju nepoznáte

Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku pozná. Ale o Katke, jeho žene, šarmantnej dáme, nevieme takmer nič. Ale hneď na začiatku vám môžem prezradiť, že je to veľmi milý, komunikatívny človek, ochotný každému pomôcť.

Ako ste sa vlastne so svojim manželom spoznali?

S manželom som sa zoznámila celkom prozaicky. Počas štúdia na  Vysokej  škole chemicko-technologickej  som pracovala  v laboratóriu nemocnice. Stretla som ho na dvore nemocnice a on mi ponúkol lacnejšie lístky na obed do študentskej jedálne. Neviem, či ma takto lákal na obedy, ale každopádne mi zostal na obedy už na celý život. Dali sme sa dohromady a zostali sme spolu počas celého štúdia na vysokej škole. Sľúbil mi, že keď skončím školu, tak sa vezmeme – a svoj  sľub dodržal.

Koľko máte detí?

Máme spolu dve dcéry, ktoré nám robia radosť, ale samozrejme najväčšou radosťou pre nás sú naše tri vnúčatá. Každé zvlášť ma nabíja novou energiou. Najstaršia Hanka skoro 10 ročná školáčka je veľmi šikovná a učí ma pozerať sa na svet cez jej záujmy a skvele nakreslí to, čo ja vôbec neviem kresliť a má rôzne športové aktivity. Samko 7 a pol ročný je zanietený hokejista a ak chcem u neho  získať kredit a uspieť musím, ale  ja aj chcem, pozerať hokej a poznať všetkých hokejistov v  NHL. Tamarka 5 ročná ma núti do učenia angličtiny, keďže sa toho dosť naučila z  iPadu. Najlepšie ovláda rozsiahly  pesničkový repertoár.

Čo si robila celý svoj profesionálny život?

Zasvätila som ho vývoju a výrobe kozmetických prípravkov. Začínala som v Ústave lekárskej kozmetiky pod prísnym okom Prof.MUDr.Eugena Hegyiho,DrSc, ktorý  mal jasnú predstavu o modernej  kozmetike a bol zakladateľom i prvým riaditeľom Ústavu lekárskej kozmetiky. Postupom rokov sme v spolupráci s lekármi  – dermatológmi vyvinuli celú radu kozmetických prípravkov na domáce aj profesionálne ošetrenie, ktorých hlavnou úlohou a výsadou je, aby nevyvolávali alergické reakcie a precitlivenosť. Napríkla kozmetické prípravky firmy CALENDULA a.s vychádzajú v ústrety tej skupine  spotrebiteľov, ktorá už vystriedala prípravky tuzemské i zahraničné krémy a nevie sa zbaviť prejavov podráždenia, precitlivenosti, alebo nadmernému vysušeniu pokožky. Prostredie, v ktorom dnes žijeme, je veľmi agresívne. Pleť musí reagovať na nečistoty, prach, UV žiarenie, náhle zmeny teplôt, suchý vzduch v miestnostiach, nedostatočnú hydratáciu, dráždivú kozmetiku či odevy. K tomu sa pridružuje vek, hormonálne zmeny, chronické kožné ochorenia, v neposlednom rade stres, cigarety či alkohol. Nečudo, že pokožka je podráždená, môže reagovať  nadmernou suchosťou, začervenaním, ale aj vyrážkami. Chceli sme pomôcť ženám a dievčatám s takýmito problémami a  ponúknuť im prípravky vytvorené na báze čo najčistejšej prírody.

Mne osobne vždy veľmi dobre poradíš, čo je pre moju pokožku najprospešnejšie. Kde robia naše ženy najväčšiu chybu?

Z mojich praktických skúseností, aj z Ústavu lekárskej kozmetiky, aj v Calendule, vznikajú chyby v prvom rade nesprávnym výberom vhodných kozmetických prípravkov. Ženy by sa nemali  zaujímať len o módne trendy, ktoré nemusia byť práve vhodné. Pokiaľ ide o ženy, ale platí to rovnako aj pre mužov s citlivou pleťou, mali by si prečítať aj obaly a odporučenia. Podľa novej legislatívy EU sa na nich už musia uvádzať všetky zložky daného kozmetického prípravku. Alergénmi môžu byť aj rôzne konzervačné, stabilizačné prísady, parfumy a parfumové kompozície. U posledných je presne  určených  už 26 látok, ktoré môžu spôsobovať kontaktnú reakciu  a alergiu.

Čo je v tejto oblasti trvalou hodnotou a čo prechodnou záležitosťou?

Spoľahnúť sa možno na kozmetické prípravky, ktoré vydržia na trhu aj viac sezón.Výrazným trendom je návrat k prírode.

Už okolo tridsiateho roku života sa začína biologické starnutie kože, čo samozrejme neteší najmä ženy. Neodvratný proces, ktorý je najviditeľnejší  na tvári a krku sa síce nedá zastaviť, môže sa však spomaliť. Ako?

Jednou z príčin starnutia je klesajúca schopnosť pokožky vyrovnať stratu vody. Ak tomu pridáme zhoršené podmienky životného prostredia, suchý vzduch v bytoch a na pracovisku, nedostatočný pitný režim a nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, nesprávne zvolená kozmetika, fajčenie, pokožka prestáva byť hladkou a vláčnou, stáva sa dehydrovanou. Faktorov spôsobujúcich dehydratáciu je mnoho medzi nich patrí aj nadmerné opaľovanie, užívanie diuretík, nadmerná konzumácia odvodňujúcich potravín ako alkohol, káva, silný čierny čaj.

 

Hydratačné krémy dodávajú pokožke vlhkosť ,čo je najjednoduchšie vysvetlenie. Ich úlohou však je najmä to, aby vode zabránili odpariť  sa z pokožky. Na dosiahnutie tohto efektu  sa využívajú účinné látky , ktoré majú schopnosť viazať vodu v bunkách. Napríklad kyselina hyalurónova, ktorá je prítomná v kožných bunkách. Keď ju pridáme prostredníctvom krému , účinok sa zvýši. Ďalšími účinnými hydratačnými látkami, ktoré môžu byť v hydratačných krémoch sú napr. urea /močovina/, kyselina mliečna, glycerín ,amínokyseliny. Pre zrelú pleť sa doporučuje používanie pleťových sér, ktoré sú koncentrátom biologicky účinných látok.

Za rozhovor ďakuje Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články