Najčítanejšie Vaše príbehy 

Kaja, to je uragán!

Kaja je moja priateľka staršia odo mňa o 20 rokov. Dosť kuriózne bolo už naše prvé stretnutie v ďalekom New Yorku. Kaja totiž žila v Amerike, konkrétne na Floride. Po dlhoročnej emigrácii uvítala po roku 1989 možnosť vracať sa domov, na Slovensko. Keďže za oceánom prežila veľmi zaujímavý život a vedela o ňom pútavo rozprávať, média ju mali radi. Tak som ju aj ja prvýkrát videla v jednej televíznej relácii. Páčilo sa mi jej rozprávanie, chcela som o nej aj ja písať. Z titulku som zistila, že sa volá Kamila Strelková.

Hneď som volala do televízie, ale povedali mi, že zo štúdia ju už taxík viezol vo Viedne na letisko, odkiaľ odlietala naspäť na Floridu. To bolo niekedy koncom novembra. To sme my už vtedy mali v pláne splniť si veľký cestovateľský sen a navštíviť New York. Vo februári sme leteli. Kúpili sme si lístky na okružnú jazdu autobusom po tomto veľkomeste a ako sme čakali na autobus, všimla som si dve ženy. Zdalo sa mi, že hovoria po slovensky. Nastúpili sme do autobusu a ženám sme už nevenovali pozornosť. Nahlas sme sa rozprávali, keď v tom ma niekto zo zadu poklepkal po pleci a pýta sa? „Odkiaľ ste, keď tak pekne hovoríte po slovensky?“ Otočím sa a vyletí zo mňa: „Vy ste pani Strelková!“ Skoro odpadla, že som ju poznala. Po skončení prehliadky mesta sme vystúpili na Rockefellerovom námestí, sadli sme si do kaviarne a debatovali a debatovali. Vysvitlo, že aj ona sa spolu s dcérou vybrala z Floridy pozrieť si New York. Takto nás náhoda dala dohromady. Odvtedy sa priatelíme, lebo ešte v tom istom roku sa Kaja definitívne presťahovala naspäť na Slovensko. Je to už 20 rokov.

A teraz k tomu uragánu. Kaja je levica. A hoci vtedy, keď som ju poznala, mala 65 rokov, všade, kde prišla, vzbudila pozornosť. Nielen tým, ako výborne vyzerala, vždy elegantne oblečená, nalíčená, vyčesaná, s dlhými červenými nechtami, ale hlavne svojou energiou a charizmou bola vítaná v každej spoločnosti. Teda žiadna babička, ale žena, ktorá lietala po svete, písala knihy, bola vtipná, zábavná, múdra.

Priatelila sa len s mladšími ženami. Neznášala debaty o chorobách. Kaja mi ukázala, že sa netreba báť zrelého veku (nechcem povedať staroby), lebo ona v 65 rokoch vlastne len začínala žiť! Teraz už bude mať 85 rokov. Keby neprišli choroby, ktoré obmedzili jej pohyb, bola by to stále tá Kaja, ktorej nikto inak nepovedal, ako uragán!

Libuša Sabová

Na titulnej fotografii z ľava: Libuša Sabová, Kamila Strelková a žiaľ už nebohá Elvíra Chadimová

Foto V.Sabo

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články