Aktuálne Zdravie 

Je magnézium prírodný zázrak? Aké sú jeho účinky na stres a kondíciu?

Únava, vyčerpanosť a migrénu má mnoho ľudí takmer na dennom poriadku. Dôvod týchto ťažkostí môže byť nedostatok minerálov a vitamínov, ktoré telo potrebuje na zdravé fungovanie. Jedným z najdôležitejších minerálov je magnézium. Viete, prečo by ste ho mali užívať každý deň a v akých situáciách vám môže pomôcť?

  1. Prevencia proti bolesti hlavy

Aj vy patríte medzi ľudí, ktorých často bolí hlava alebo dokonca trpíte pravidelnými migrénami? Možno patríte medzi pätinu populácie, ktorá pozná tento problém dôverne. Bolesť hlavy vie človeka na dlhú dobu vyradiť s pracovného tempa a znepríjemniť mu celý deň. Magnézium pôsobí v tele ako neuroregulátor, ktorý zabraňuje cievnym sťahom, zhlukovaniu krvných doštičiek, má vplyv na receptory v mozgu a pôsobí aj na tvorbu a uvoľňovanie viacerých cievnych a zápalových látok v mozgu.  Ak sa nechcete dopovať liekmi proti bolesti, je lepšie siahnuť po magnéziu. Je dokázané, že ľudia, ktorí trpia migrénami, majú nižšiu hladinu magnézia v krvi a aj nižšie hodnoty koncentrácie vnútrobunkového magnézia v porovnaní s ľuďmi, ktorí nemajú problém s bolesťou hlavy.

  1. Podporuje koncentráciu

Magnéziu sa niekedy hovorí aj univerzálny životabudič. Je nevyhnutný pre koncentráciu a výkonnosť, ktorú potrebujeme pri každodenných pracovných či školských povinnostiach.

  1. Pomocník v obrane proti stresu

Množstvo štúdií preukázalo, že ak je ľudské telo v strese, spotrebováva viac magnézia než v pokojnom stave. Naše telo sa pri strese pripravuje na boj. Tento stav si naše telo pamätá ešte z dôb, keď sme lovili mamuty a išlo nám každý deň o prežitie. Pri strese ľudské bunky vo veľkej miere vylučujú magnézium a naopak absorbujú vápnik. Preto je veľmi dôležité dopĺňať horčík, a to najmä v stresových situáciách.

  1. Nevyhnutný pri športe

Okrem teplákov, trička a tenisiek by vám v športovej taške nemalo chýbať ani magnézium. To sa podieľa aj na tvorbe energie, ktorá je nevyhnutná pre akýkoľvek pohyb a športový výkon. Pri športe sa energia spotrebováva viac. Magnézium naviac pôsobí relaxačne na svaly, pomáha tak predchádzať kŕčom stehien a lýtok, ktoré sa môžu vyskytovať u športovcov.

  1. Posilňuje kosti

Je známe, že magnézium má spolu s inými vitamínmi vplyv najmä na stavbu kostí a zubov. Viaceré štúdie zistili významnú spojitosť medzi hustotou kostí a hladinou horčíka v krvi. Vstrebávanie a aj hladina horčíka vekom klesá, preto je potrebné dopĺňať ho každý deň. Okrem toho, že horčík pomáha v budovaní kosti, jeho úloha v tele je mnohonásobná. Stimuluje hormón kalcitonín, čo pomáha odstraňovať prílišné množstvo vápnika z krvi.

  1. Hydratuje

Pitný režim je základ zdravého životného štýlu. Zdravý človek ba mal vypiť minimálne dva litre tekutín denne. Počas horúcich letných dní sa odporúčaná dávka tekutín zvyšuje na tri litre. Pozor by sme si mali dávať nielen na množstvo, ale aj na zloženie tekutín. Ideálne sú minerálne vody alebo bylinkové čaje. Netreba zabúdať, že káva a čierny čaj sa za plnohodnotnú tekutinu nepovažuje, pretože telo odvodňujú. Ak ste zarytý kávičkár, k svojmu obľúbenému moku by ste mali vždy vypiť aj pohár vody. Horčík je dôležitým elektrolytom podstatným pre správnu hydratáciu. Roztoky elektrolytu sú nutnosťou pre vytrvalostných bežcov, rovnako aj pre pacientov postihnutých črevnými nákazami. Každodenný príjem horčíka pomáha telu vyrovnať sa so stratou tekutín.

Stačí iba horčík v strave?

Dostatok horčíka by sme mali prijímať stravou a tekutinami. Nájdeme ho v zelenej zelenine, orechoch, semenách a celozrnných výrobkoch. Horčík obsahujú mnohé potraviny, nachádza sa v nich ale len v malých dávkach. Horčík sa nachádza aj vo vode. Tvrdá voda ho obsahuje viac než mäkká. Za výborné zdroje horčíka sú považované ďatle, banány, ananás, mandle, kešu, strukoviny ako hrach, či varená šošovica, špenát, artičoky, varené kuracie mäso, sezamové semeno, droždie, pšeničné klíčky a tuniak. V súčasnosti je ale zložité získať dostatok magnézia  z jedla. Riešením je preto užívanie výživových doplnkov. Šumivé tablety Vitar Magnézium Mango splnia dennú dávku magnézia, ktorú vaše telo potrebuje. Obsiahnutá aktívna látka (magnézium) prispieva k normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy, k zníženiu miery únavy a vyčerpania a udržaniu normálneho stavu kostí a zubov. Šumivé tablety sú aj vďaka rýchlemu vstrebaniu do tela najlepšou formou konzumácie magnézia).

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články