Aktuálne 

Hovorí sa, že studený máj v stodole raj. Bude aj leto chladnejšie?

Podľa predpovedí sa zdá, že chladnejšie bude minimálne do polovice mája. Využila som dnes stretnutie s klimatológom Pavlom Faškom a opýtala som sa:

Nemáme nádej, že tohoročné leto nebude tak mimoriadne horúce, ako v posledných rokoch, alebo si už musíme zvyknúť, že horúce letá  budú bežne?

Od roku 2013 sa nám striedajú letá, ktoré sú slnečné, suché a horúce s letami, ktoré sa vyznačovali väčším množstvom zrážok. Nemôžem však teraz povedať, že toto leto bude zaručene také ako v roku 2013 alebo v roku 2015. Cirkulácia v Európe je však meridionálna ( meridionálna cirkulácia – prevládajúce prúdenie pozdĺž poludníkov, pri ktorom studený vzduch preniká až do subtropického pásma a na iných miestach zas teplý zo subtrópov pri južnom prúdení až do vysokých zemepisných šírok.), čo by mohlo znamenať, že sa k nám bude dostávať veľmi teplý až horúci vzduch, ktorý sa sústreďuje v oblasti Severnej Afriky. Hovoriť však teraz o tom, ako bude v júli je neseriózne, ale v júni bude pokračovať striedanie teplých a menej teplých vzduchových hmôt.

S horúčavami súvisia aj búrky, ktoré dokážu byť naozaj ničivé. Čo náš čaká v budúcnosti? Môže prísť aj niečo horšie?

Trend intenzity búrok je celkom zreteľný. Vyskytuje sa viac silných búrok, ich priestorové rozloženie je hustejšie, a aj ich následky sú nepriaznivé.

Vieme povedať, ktoré lokality na Slovensku sú najviac ohrozené búrkami?

Všeobecne platí, že na strednom Považí, na hornom Ponitrí, na strednom Pohroní, na Horehroní a na severe až severovýchode Slovenska sa vyskytuje viac búrok ako na Podunajskej nížine. Teraz sa ale veľmi často vyskytujú situácie, že sa už pred prechodom frontu tvoria búrky usporiadané v líniách. Čo znamená, že nejaké miesto je zasiahnuté aj viacerými búrkami po sebe.

text a foto LIS

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články