Aktuálne Zdravie 

Infarkt môže mať u žien aj iné príznaky ako je bežne známe

Srdcový infarkt je hlavnou príčinou úmrtí aj u žien. Až dve tretiny žien, ktoré nečakane zomrú na infarkt, nemajú typické príznaky, ako je bolesť na hrudi, vystreľujúca až do ramena, či ruky.

Zuzana Palmerová sa ráno zobudila s ťažkou nevoľnosťou. Začala zvracať, ako keby mala otravu žalúdka. Chcela si ísť ešte ľahnúť, ale manžel naliehal, aby išla na vyšetrenie, lebo jej nemalo byť z čoho tak zle. Ako sa neskôr ukázalo. keby si znovu ľahla do postele a zaspala by už asi navždy. Zuzana si teraz spomína, že jej to pripadalo prehnané, keď jej lekár na pohotovosti povedal, že mohla prekonať infarkt. Zdalo sa jej to smiešne, veď jej bolo len zle od žalúdka a cítila sa normálne. Prvý elektrogardiogram nevykazoval žiadne abnormality, ale lekári si všimli niečo, prečo ju okamžite museli operovať. Keď sa Zuzana prebudila z anestézie, dozvedela sa, že mala masívny infarkt, ktorý sa začal práve v ambulancii pohotovosti. Mala zablokovanú pravú koronárnu tepnu na 10% a  centrálnu na 70%.  Keby Zuzana nešla k lekárovi, už by asi nebola medzi živými.

Preto je dôležité poznať aj menej časté príznaky príznaky tejto nebezpečnej choroby. Venujte pozornosť všetkých podivným príznakom od brady po pupok. Dokonca to môže byť aj oblasť chrbta, alebo čeluste, či bolesť zubov. Lekári upozorňujú, že srdcový záchvat sa prejavuje nielen ako bolesť, aj ako pocit nepohodlia v hrudníku. Ďalším príznakom je zhoršené trávenie, problémy so žalúdkom sprevádzané nevoľnosťou, závratmi a vracaním. Okrem toho únava, dýchavičnosť.

Žiaľ srdcový infarkt môže postihnúť aj zdravých ľudí, ktorí nefajčia, nemajú nadváhu. Takže počúvajte signály svojho tela!

Foto Freeimages.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články