Aktuálne Zdravie 

Cukrovka je pandémiou 21. storočia, trpí ňou asi 10% populácie. Jej liečba našťastie za posledné roky rýchlo napreduje

Cukrovka, teda diabetes mellitus, je ochorenie rozmanitého pôvodu, pre ktoré je príznačné dlhodobé zvýšenie glukózy v krvi s poruchou látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín. Je spôsobená poruchou vylučovania inzulínu, pôsobenia inzulínu alebo oboch porúch súčasne. S cieľom zvýšiť povedomie o tejto chorobe a o prevencii je 14. november vyhlásený za Svetový deň diabetu.

Cukrovka sa delí na viacero typov.  ,,Cukrovka 1. typu je ochorenie, pri ktorom zanikli B-bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Veľa ráz sa prejaví po prekonanej infekcii. Telo si vytvára protilátky proti vlastným bunkám, čím ich ničí. Inzulín je nevyhnutný pre zachovanie života, preto sa tento typ cukrovky prejaví výraznými príznakmi, a to veľkým smädom a častým močením, závratmi a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním, čo súvisí s rozvratom vnútorného prostredia. Vyskytuje sa najčastejšie u mladých ľudí,“ vysvetľuje MUDr. Juraj Gmitrov, PhD. z diabetologickej ambulancie krompašskej nemocnice. Cukrovka 2. typu sa vyskytuje najčastejšie. Vzniká v dospelosti, ale v súčasnosti postihuje aj mladších ľudí. Trpia ňou osoby najmä s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných a jej príznaky nie sú výrazné, ochorenie prebieha dlhé roky bez akýchkoľvek známok. Veľmi často sa prejaví až závažnými komplikáciami. ,,Zvláštnym typom diabetu je LADA diabetes, teda skrytý autoimunitný diabetes mellitus dospelých. Charakterizuje ho postupný zánik B-buniek a potreba inzulínovej liečby v neskoršom období života,“ hovorí odborník z Nemocnice AGEL Krompachy. Tiež dodáva, že pozorujeme aj zvýšený výskyt novovzniknutého diabetu počas pandémie covid-19. Preto odborníci nevylučujú ani príčinnú súvislosť medzi obidvoma pandémiami. ,,Toto ešte viac zvyšuje zaťaženie zdravotníctva a diabetologických ambulancií. Preto je vhodné predísť vzniku cukrovky a zhoršeniu jej príbehu cestou prevencie covid-19 očkovaním, a to najmä obežných jednotlivcov,“ radí.

Aké sú teda príznaky cukrovky? ,,Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje veľké množstvo glukózy do moču, glukóza na seba viaže vodu a pacient je nútený často a veľa močiť, niekedy aj 3 až 4 litre za deň. Telo sa bráni strate tekutín ich zvýšeným príjmom. Niekedy pacient pociťuje sucho v ústach, a to najčastejšie v noci. Na základe veľkých strát energie pacienti často uvádzajú slabosť a nevýkonnosť,“ uviedol MUDr. Juraj Gmitrov, PhD. Niekedy dochádza k poklesu hmotnosti. Veľmi často pacienti pociťujú svrbenie v genitálnej oblasti a časté sú tiež infekcie v močovo-pohlavnej oblasti či ochorenia spôsobené hubami a plesňami. Prejavom sú aj nehojace sa hnisavé infekcie kože. Veľa ráz pacienta privádza k lekárovi zhoršenie zraku, najmä zhoršenie videnia do diaľky, za šera alebo dojem, že mu pred očami plávajú čierne útvary. Prejavom cukrovky je aj strata citlivosti prstov dolných končatín, pocit pálivých bolestí niektorých prstov, drobné svalové zášklby na dolných končatinách (najmä v noci), pocit chôdze akoby v ponožkách. ,,Najzávažnejším prejavom je život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje až kómou, plytkým zrýchleným dýchaním v dôsledku silného okyslenia organizmu, vysokých hodnôt cukru v krvi a straty tekutín,“ dodáva diabetológ. Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej výrazné, tento typ často prebieha dlhý čas bez akýchkoľvek známok a prejaví sa až komplikáciami cukrovky. Spomenuté príznaky sa môžu vyvinúť veľmi rýchlo.

V súčasnosti sa cukrovka neraz zistí pri preventívnom vyšetrení alebo pred plánovanou operáciu, keď nie sú prítomné žiadne príznaky, alebo sú veľmi mierne. Znamená to, že sa nerozvinú tak, ako pri prirodzenom priebehu ochorenia. ,,To, že pacient nemá príznaky cukrovky, neznižuje mieru jeho rizika. Samotná zvýšená glykémia, aj bez príznakov, predstavuje pre neho vysoké riziko. Dnes už máme starších aj mladších pacientov, cukrovka je považovaná za epidémiu 21. storočia, keďže ňou trpí približne 10% populácie rozvinutých krajín. Jej liečba sa našťastie za posledné roky zmenila a napreduje aplikáciou nových inzulínov či tabletov, ktoré znižujú kardiovaskulárnu mortalitu a telesnú hmotnosť,“ dodáva MUDr. Gmitrov. 

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články