Aktuálne Zdravie 

Čo robiť, ako sa chrániť pred ťažkým priebehom covidu?! Radí MUDr. Slavomír Šuch

1. Máte pozitívny test na kovid, alebo je chorý niekto z okolia, alebo máte niektorý z týchto príznakov:  prejav infektu dýchacích ciest, škriabanie v krku, nádcha, bolesť hrdla pri prehltaní, pocit choroby, dráždenie na kašeľ, hnačku bez predchádzajúcej diétnej chyby, zvýšenú teplotu nad 37,5 st C, bolesti kĺbov, svalov, hlavy, krížov…
Máte vysokú pravdepodobnosť infekcie vírusom, mutácia delta.
Zvážte čo najrýchlejšie antigénový rýchlotest test na Covid v najbližšom centre, dovtedy dbajte na bezpečnosť blízkych ľudí.
Čo môžete urobiť, aby ste zabránili ťažkému priebehu ochorenia?
1. Zachovajte telesný kľud, hydratujte sa dostatočne, najlepšie bylinkovým čajom s účinkom na dýchacie cesty a tráviaci trakt, ktoré sú najčastejšie postihnuté mutáciou delta.
2. Nasaďte si ihneď, čo najskôr :
– vitamín C, najlepšie s pomalým uvoľňovaním, dávka nad 3 gramy za deň
– vitamín D v dávke prvý deň 6000 IU, potom 3 – 4 tisíc dlhodobo
– Zinok v dávke 3 x 25 mg
– Selén 3 x 20 až 25 mg denne
– probiotikum 3 x denne
– Quercetin 3 x 250 mg
– NADH 2 x 1/2 tbl rozpustiť v ústach
– B komplex forte 1 tbl denne, alebo Milgamma N 3 x1 cps denne
– lieky na potlačenie bolesti, teploty a zápalu – Ibuprofen, Paracetamol, Novalgin, alebo iné, ktoré viete, že u vás zaberú, aspoň 2 – 3 jednotlivé dávky denne.
– zástancovia Ivermectinu od prvého dňa do 80 kg 8 – 12 mg, nad 80 kg 12 – 16 mg denne, alebo ob deň, podľa intenzity príznakov.
Upozornenie:
S Ivermectinom vám obvykle váš lekár neporadí, jeho použitie je u covidu “ off label“ ale podľa môjho názoru, podloženého osobnými skúsenosťami z druhej vlny z liečby niekoľkých desiatok pacientov, benefit používania Ivermectinu vysoko prevažuje nad všetkými jeho rizikami.
Prvé 3 – 4 dni neexistuje iná dostupná ambulantná liečba, ktorú by ste si mohli nasadiť.
Chlieb sa láme na 5 – 6 deň trvania príznakov. Ak pretrvávajú zvýšené teploty nad 38 st C, ak sa zhoršujú príznaky a celkový stav, ak nastúpia dýchacie ťažkosti, zvýrazní sa kašeľ a nemáte pocit zlepšenia, je čas konzultovať lekára – podľa veku, váhy, intenzity príznakov a prítomnosti rizikových ochorení ( vek nad 50 rokov, obezita BMI nad 30, cukrovka, astma, chronická bronchitída, ochorenia srdca, vysoký tlak krvi, choroby štítnej žľazy, obličkové choroby, autoimunne choroby a onkologické ochorenia).
Lekára môžete konzultovať cez linku 112, čo je najrozumnejšie a pre vás najbezpečnejšie riešenie. Nespoliehajte sa na diaľkové telefonické “ vyšetrenie“ praktickým lekárom a elektronický predpis lieku.
Trvajte na osobnom vyšetrení lekárom s auskultáciou pľúc, osobným rozhovorom, RTG pľúc, zmeraním saturácie krvi kyslíkom, vyšetrením krvi, zvlášť hladiny CRP, leukocytov, D – dimérov a v určitých prípadoch aj Troponínu a NT – PRO- BNP ( u ľudí s rizikom infarktu, srdcového zlyhávania, pľúcnej embólie a veku nad 70 – 75 rokov).
Ak máte doma, nasaďte si na štvrtý – piaty deň, pri neustupujúcich príznakoch, k dovtedajšej liečbe antibiotiká ( napr. klaritromycin) , aspirín ( 100mg) a vysoko rizikoví nízkomolemulárny heparín ( napr. Fraxiparín) ( pokiaľ už neužívate antikoagulanciá), kortikoid – dexametazon (Krka) v dávke 6 mg denne, pantoprazol, omeprazol, alebo famotidin, antihistaminiká.
Túto liečbu je však vhodné, pokiaľ nemáte skúsenosti, konzultovať vždy s lekárom.
Tu viac – menej ambulantné ( domáce) možnosti liečby končia, u väčšiny ľudí sú už aj prekročené… Nebojte sa kontaktovať linku112!
Domáca liečba lekárom nevyšetrených chorých kyslíkom, len na základe hodnôt saturácie krvi O2 necertifikovanými oxymetrami, odkladanie vyšetrenia lekárom a čakanie na “ zlepšenie“ je najčastejšia príčina nezvratného poškodenia organizmu Covidom so všetkými následkami ( umelá ventilácia, embólia, smrť).
Tretia vlna je tu, na štát ani vyššiu moc sa spliehať nedá. Pomáhajme si, zdieľajme skúsenosti a starajme sa o seba aj blízkych.
Bohužiaľ, už to znovu začalo.
MUDR. Slavomír Šuch

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články