Dobré rady Najčítanejšie 

Čo myslíte, mali by deti do troch rokov nosiť slnečné okuliare?

Túto otázku si kladú rodičia pomerne často a hlavne teraz, keď slnko začína byť poriadne ostré. Zároveň si treba uvedomiť, že deti trávia vonku podstatne viac času ako dospelí a tak absorbujú väčšie množstvo UV žiarenia než oči dospelých.

Mnohokrát sa mamičky pri rozhovoroch na pieskovisku či na sociálnych sieťach stretávajú s názorom, že úplne malé deti by slnečné okuliare nosiť nemali a sami by mali regulovať pobyt vonku prižmurovaním očí. Oftalmológ MUDr. Marián Halás, CSc., z Polikliniky Falck Radlinského však jednoznačne odporúča nosenie slnečných okuliarov s UV filtrom aj deťom mladším ako tri roky. „UV žiarenie môže vyvolať nielen popálenie kože, ale aj zápaly rohovky či spojiviek. Prejavujú sa ostrou bolesťou v očiach, slzením až nemožnosťou otvoriť oči. Pri týchto príznakoch už treba bezpodmienečne navštíviť oftalmológa, ktorý nastaví liečbu,“ vysvetľuje M. Halás.

Niektoré deti prijmú slnečné okuliare ako samozrejmosť a nezložia ich prakticky celý čas z očí, iné ich s obľubou odkladajú. „Pre najmenšie deti sú vhodné okuliare s tzv. strunkovými obrubami (ohybné strunkové straničky za ušami), aby nepadali z nosa. Rodič by mal dohliadať, aby deti pozerali cez rámy okuliarov a nie ponad ne,“ radí odborník. Jednoznačne preferuje nosenie kvalitných slnečných okuliarov kúpených v očných optikách. Odborný personál rodičom nielen dobre poradí, ale im dá aj záruku a zabezpečí servis. Deti totiž nevedia ešte s okuliarmi narábať ako dospelí a tak ho v budúcnosti určite ocenia.

Sú však aj prípady, kedy by sa deti mali vyhnúť noseniu slnečných okuliarov. „Deti so šedým zákalom, tzv. kataraktou, či s vrodeným zvýšeným vnútroočným tlakom (glaukómom) by sa mali noseniu slnečných okuliarov vyhnúť, pretože sa rozšíri zrenička a blokuje odtokové cesty v oku, čím stúpa očný tlak, “ zdôrazňuje M. Halás.

Slnečné okuliare pre deti by mali byť samozrejmosťou v prípade ostrých slnečných lúčov pri pobyte pri mori a na horách. Doplniť by ich vtedy mala aj šiltovka, či klobúčik a myslieť treba aj na reguláciu pobytu na slnku. „Ak sa deťom na dovolenke zapália očká, či ostanú podráždené po celodennom pobyte na slnku, ako prvá pomoc poslúžia špeciálne kvapky s protizápalovým účinkom. Mnohé z nich sú aj voľnopredajné  a určite by mali byť súčasťou vašej cestovej lekárničky,“ dodáva na záver M. Halás.

 

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články