Aktuálne Dobré rady 

Chudnutie začína v hlave

Už ste vyskúšali všetky diéty a stále nie ste pokojná? Hráte s vašou váhou večné jojo a nedokážete to zastaviť? Čo keby ste sa namiesto striedavého odriekavania a sebaovplyvňovania na chvíľu zastavili a zamysleli sa nad tým, o čo sa to vlastne pokúšate?

Čo sa vám vybaví ako prvé, keď počujete slovo diéta? Osemdesiat percent žien, ktorých sme sa opýtali, povedalo niečo ako: hlad, chladnička, prekážka, nadváha, anorexia, vina…, dvadsať percent odpovedalo, že ovocie alebo zelenina. Jedna jediná odpovedala, že je to začiatok niečoho pozitívneho. Ani jedna si nespomenula na krásne telo. Viete čo si špičkový športovec predstaví pri slove tréning? VÍŤAZSTVO. Kto si najskôr spomenie na krv, pot a slzy, v skutočnosti nikdy nič poriadne nedokáže. Nemôžete cieľ dosiahnuť prostriedkami, s ktorými si ho v duchu vôbec nespájate. Diéty sú pasca. Cesta z nej je vo vašej hlave.

Každý vie, že na chudnutie treba menej jesť a viacej sa hýbať. Rovnako tak každý vie, že žiadnu diétu nepotrebujeme, keď sme zamilovaný. Kilá miznú samé od seba. Depresie naopak spôsobujú, že jedni kilá strácajú, iní priberajú.

Problém je v tom, že nič z toho sa nedá objednať a že nikto, alebo skoro nikto, sa natrvalo nedokáže obmedzovať. Odhaduje sa, že 75 až 95 % žien, ktoré schudnú pomocou nejakej špeciálnej diéty, svoju pôvodnú váhu znovu naberú. Komicky notorické opakovanie tejto situácie už vzbudilo aj záujem vedcov a následne sa vyrojilo niekoľko protichodných názorov. Ich dôsledkom je, že tie ženy, ktoré chcú schudnúť, odrazu nevedia, čo si počať. Preto sa špeciálne v tomto článku pokúsime zhrnúť všetko, čo v posledných rokoch priniesla revolúcia v uvažovaní niektorých svetových dietológov, ktorí sa rozhodli, že okrem tanierov svojich pacientov preskúmajú aj ich psychiku.

Mamka, alebo mňamka?

„Za posledné dva roky som schudla 40 kilogramov,“ hovorí dvadsaťšesťročná Petra. „Predtým som od svojich šiestich rokov stále priberala. Vtedy totiž matka opustila otca a celý náš rodinný život sa rozpadol. Aby som sa chránila pred okolitými nepriateľmi, začala som si vyrábať hradby zo slaniny. Topila som sa v jedle, aby som sa upokojila a čím viac som priberala, tým menej som si priznávala právo na existenciu. Matka tlstých ľudí nenávidela a hovorila, že sa za mňa hanbí a že ma nikto nebude mať rád, keď zostanem taká. Chudnúť som začala až keď som sa od nej odsťahovala a úplne som sa oslobodila od jej vplyvu. Zrazu som začala žiť svoj vlastný život a nielen pre niekoho, ale naopak, niekomu na zlosť. V tej chvíli zo mňa začalo všetko padať, aj kilá.“ Užšími súvislosťami medzi vzťahom k matke a stravovacími návykmi sa odborníci na výživu začali zaoberať až v poslednom čase. Na čo prišli? Toto archaické puto sa vytvára už v lone, dlho pred narodením a pokračuje kojením a pitím z fľaše. Kto vie, či slovom ma – ma, úplne maličké deti nevyjadrujú slovo mňam- mňam? Od matky záleží, ako často a čo sa naučíte jesť. Zmeny v tomto základnom jedálničku potom často môžu byť vyvolané potrebou akosi reagovať na matkine chovanie. Ak napríklad matka často nie je doma, môže si dcéra jej neprítomnosť kompenzovať neprimeraným jedlom. Ak je matka veľmi prísna, môže dcéra na protest prestať jesť. Ak je toto váš prípad, s kilami nič neurobíte dovtedy, kým si to s matkou nevybavíte. Aspoň sama v sebe.

Veľká rodinná história

Stará poučka hovorí: máte sa radi spôsobom, akým vás mala rada matka, sami seba si vážite spôsobom, ako si vás vážil otec. To ale ešte neznamená, že zo všetkého máte obviňovať rodičov, ktorí si tiež prežili svoje. Osobná história každého človeka je súčasťou rodinnej histórie, ktorá sa zase stáva súčasťou veľkej histórie, do ktorej patrí aj nešťastie spôsobené vojnou, či inou katastrofou, kultúrne zvyky a náboženské rituály. V niektorých kultúrach môže spoločenské uznanie dosiahnuť len štíhly človek. V takom prípade sa chudnutie stáva posadnutosťou. V iných sa za známku dobrého zdravia, blahobytu či spoločenského úspechu zase považuje obezita. Pre obéznych potom môže byť ťažké vymaniť sa zo spoločenských pravidiel, lebo taký krok sa chápe ako zrada. Čo z toho vyplýva? Zamyslite sa, či vaše problémy nesúvisia s tlakom okolia. Prostredie sa dá zmeniť, aj keď to nemusí byť ľahké. Telo máte raz a navždy a mali by ste sa k nemu pekne chovať.

Čeliť, alebo prehĺtať

Je veľa emócií, ktoré človeku ničia život. Strach, smútok, hnev, hanba, úzkosť. Máte možnosť ich buď prehltnúť, alebo im čeliť. Ak im čelíte, môžete ich premeniť na čistú energiu, akúsi hybnú páku pre všetky zmeny, ktoré v živote chcete, alebo musíte urobiť. Ak ich prehltnete, nevedomky sa sýtite materiálom, kalorická hodnota ktorého progresívne stúpa.

Ak sa v takej situácií rozhodnete držať diétu, vrháte sa na viditeľnú časť ľadovca, kým hlavný problém sa skrýva pod hladinou. Než začnete chudnúť, musíte pochopiť, prečo ste pribrali. A to vždy nie je úplne jasné. A ako sa chcete uzdravovať z niečoho, čo nepoznáte? Váhový nadbytok vždy za sebou skrýva viac či menej komplikovanú históriu, respektíve menšie či väčšie tajomstvo. Napríklad sa vie, že za kilami veľmi obéznych ľudí sa môže skrývať znásilnenie, alebo incesy. Ak dokážete o svojich traumách hovoriť, slová môžu pomaly nahradzovať kilá. To ale chce psychoterapeuta, nie diétu.

V hre je ešte viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Chudnutie totiž nemusí byť neškodné. Dotýka sa tela, sexuality, identity, osobnosti. Niektorí psychodietológovia idú naozaj ďaleko. Ak je človek obézny vo veku, kedy sa formuje jeho osobnosť, môže sa neskorším násilným chudnutím významne destabilizovať jeho psychika. A nielen to.

Priberanie znamená, že nadmerný príjem jedla bol pre danú osobu v tej chvíli najmenej šťastným riešením. Ak mu jedlo zoberieme, zoberieme mu jeho liek. To môže narobiť škody. Homeostáza, alebo vyváženosť organizmu sa opiera o tri faktory: emócie, prísun energie a prísun stopových prvkov. Výživa súvisí so všetkými tromi. Keď jeden z faktorov narušíte, pretože si naordinujete priveľmi tvrdú diétu, rovnováha sa naruší. Človek sa nedá rozobrať na súčiastky a opravovať jednu po druhej. Niektoré životné udalosti ako smútok, choroby, rozchody, sťahovanie, alebo zmenu partnera nemožno ignorovať. Chudnutie nie je závod s časom, predovšetkým je potrebné poznať samú seba.

Telo snov, telo z mäsa

Keď si uvedomíme, že sa svojho pôvodu, ani svojich génov nemôžeme zbaviť, obyčajne príde úľava a vy ste pripravená urobiť zásadný krok na rozvinutie osobnosti. „Keď som začala priberať, hnevala som sa na otca i na babičku, lebo obaja mali nadváhu,“ priznáva tridsaťročná Monika. „Dnes som pochopila, že za veľa vecí som si mohla sama, ale s určitými dedičnými sklonmi, ako aj s určitou nadváhou som sa zmierila.“ Príklad harmónie, s ktorou sa môžete stretnúť častejšie, než si myslíte. Dosiahnuť optimálnu váhu a formu neznamená nevyhnutne byť chudá ako modelka z časopisu. Niektoré ženy sa pri chudnutí zastavia na vyššej váhe, než akú si naplánovali, pretože sa jednoducho začnú dobre cítiť. Určite dosiahli to, čo špecialisti nazývajú „set-point,“ váhu, ktorú niekto rozozná intuitívne, kým druhý k tomu potrebuje odbornú pomoc. „Váha je hodnota nastavovaná telom rovnako ako tlak, alebo teplota,“ vysvetľuje francúzsky dietológ dr. Jean Zermati. „Chcieť znížiť váhu o päť kilogramov je rovnako absurdné ako chcieť znížiť teplotu z 37 na 36 stupňov. Preto je dnes nezmyselné predpisovať diéty. So svojim pacientmi robím dohodu, ktorá spočíva v tom, že budú akceptovať novú psychologickú rovnováhu, aj keď si budú myslieť, že majú o päť kilogramov navyše.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články