Aktuálne Zdravie 

Chrípková sezóna sa ešte nekončí. Pre seniorov môže byť obzvlášť nebezpečná.

Obdobie od októbra do mája sa každoročne označuje pojmom chrípková sezóna. Zmeny počasia, ale aj zvýšená chorobnosť na respiračné infekty v tomto období pravdepodobne potrápia všetky vekové kategórie – pre seniorov však môžu byť obzvlášť nebezpečné.

Medzi najčastejšie príčiny hospitalizácií seniorov v zimnom období patria infekcie dolných dýchacích ciest. Tie sú zároveň piatou najčastejšou príčinou úmrtí. „Hoci chrípku, covid či iné vírusové ochorenia už ľudia považujú za bežné, naďalej platí, že ide o vysoko nákazlivé choroby. U ľudí v produktívnom veku často pri ich liečbe stačí pokoj na lôžku, tlmenie horúčky, lieky na kašeľ a nádchu, prípadne podpora imunity. U seniorov však môžu veľmi rýchlo prejsť do ťažkého akútneho ochorenia s nutnosťou hospitalizácie,“ hovorí lekárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Miriama Šatalová. Pri senioroch býva klinicky zmenený a netypický aj priebeh samotného respiračného infektu. „Horúčka je obranný mechanizmus tela a stúpa vtedy, keď pracuje imunita. U seniorov zvýšená teplota veľmi často chýba, prítomný je len celkový ťažký stav, pacient je apatický, ťažko dýcha, upadá do bezvedomia, zhoršujú sa funkcie orgánov vrátane mozgu. Vtedy treba urýchlene konať,“ upozorňuje.

Respiračné ochorenia u seniorov sú rizikové z hľadiska priebehu samotného infektu dýchacích ciest, ale aj vzhľadom na primárne ochorenia, ktorými starší pacient trpí. „Nebezpečné komplikácie sú najmä zápaly pľúc, bakteriálne superinfekcie a zhoršenie chronických ochorení – zhoršenie srdcovo-cievnych ochorení, astmy, cukrovky či imobilizačný syndróm. Štatisticky až 90 % pacientov, ktorí zomreli na chrípku, sú ľudia nad 65 rokov. Za veľmi dôležitú preto považujem osvetu, aby seniori vedeli, že tieto ochorenia sú pre nich naozaj nebezpečné, aj ako sa pred nimi majú chrániť. Rovnako je potrebné aj zodpovedné správanie rodinných príslušníkov, aby seniorom nedávali varovať choré vnúčatá či pravnúčatá, aby odložili návštevu či oslavu, ak sú chorí,“  hovorí skúsená lekárka.

Podľa odborníčky patrí k preventívnym opatreniam zvyšovanie celkovej odolnosti organizmu otužovaním, pravidelným pohybom, pobytom na čerstvom vzduchu, vetraním, zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov. „V chrípkovom období je potrebné tiež obmedziť návštevu hromadných podujatí, po nákupoch či návšteve lekára nezabúdať na dôslednú hygienu rúk. Účinnou prevenciou je očkovanie proti chrípke, ktoré by seniori mali absolvovať každoročne ešte pred začiatkom chrípkovej sezóny, teda ideálne v septembri. Ochranný účinok vakcíny nastupuje zhruba dva týždne po očkovaní,“ uzatvára MUDr. Miriama Šatalová.

Mgr. Eva Peterová

hovorkyňa AGEL SK

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články